Za vražedné napadení dvou mužů v Jankově dostal střelec dvacet let

  16:51aktualizováno  16:51
Kauzu střelby, po niž loni v září na statku na Benešovsku jeden člověk zemřel a druhý přežil s vážným zraněním, uzavřel senát Krajského soudu v Praze. Jednalo se podle něj o vraždu, pokus vraždy a nedovolené ozbrojování. Dvaašedesátiletý Jiří Hypša si za to odpyká dvacet let ve věznici s nejpřísnějším režimem.

„Je jasné, že mezi obžalovaným a poškozeným existovaly majetkové spory. Byly příčinou negativního vztahu obžalovaného k poškozenému, práh tolerance má nízký. Proto jsem nedospěli k zvlášť odlišným závěrům od obžaloby,“ zdůvodnila verdikt soudkyně Naděžd Bittnerová. 

Podle soudu obžalovaný Jiří Hypša okolnosti činu minimálně zvažoval. 

„Toto uvažování plyne z jeho osobnostní poruchy. Ani vzdáleně se jeho jednání neblížilo obraně,“ uvedla soudkyně. Rozsudek není pravomocný. Soud trest vynášel v mezích základní zákonné sazby, nikoli trest výjimečný.

„Verze o nutné obraně nemůže obstát, provedené důkazy ji jasně vylučují,“ shrnul věc v závěrečném návrhu státní zástupce Zbyněk Vondra. Obžalovaný podle něj okolo sebe vytvářel vylhanou historii o tom, jak měl spoustu peněz, ač vše svědčí o naprostém opaku.

„Jeho jednání dokládá, jak nakládal s pravdou, která pro něj nic neznamenala,“ zdůraznil Vondra. Ten vzhledem k okolnostem navrhl obžalovanému výjimečný trest 22 až 23 let. Hypšovi za vraždu a pokus vraždy hrozilo 15 až 20 let nebo i trest výjimečný, tedy až 30 roků anebo doživotí.

„Verze obhajoby není provedenými důkazy vyvrácena,“ tvrdil advokát David Černecký. Ten se snažil zpochybnit závěry výpovědi svědků a znalců. Podle jeho verze střelba na první oběť splňuje podmínky nutné obrany.

Výstřely na druhého muže podle obhajoby lze považovat nanejvýš za pokus zabití anebo těžké ublížení na zdraví. Advokát proto navrhl uložit trest maximálně v polovině sazby, která za zabití činí pět až 15 let. 

Prakticky všichni svědci lžou, někteří podle něj vypovídali pod drogami. Asi tak lze shrnout velmi obšírné závěrečné vystoupení Jiřího Hypši. Ten mimo jiné zrekapituloval svůj předchozí osobní život a podnikání. Představil náklady spojené s podnikáním a to do takových detailů, jako činily vydané sumy na anténu, přímotopy a cigarety pro jeho družky.

„S obžalobou nesouhlasím, státní zástupce mi připadal jako v knize 1984. Důkazy, které se nehodí´, žalobce zamete pod koberec,“ shrnul obviněný. V jeho závěrečné řeči nechyběla ani pasáž, v níž se rozhořčuje nad stavem trestní justice v ČR „Je to nanejvýš těžké ublížení na zdraví,“ řekl Hypša.

Choval se jako schizofrenik

„Choval se jako schizofrenik, míval prudké změny nálad. Vyprávěl mi, že obchoduje s auty, nebo že má v Anglii arabské koně. Ale o jejich chovu nevěděl nic a fotky, které mi ukázal, nebyly jeho. Lhal mi, ty střípky jsem si skládala postupně,“ uvedla dnes prostřednictvím videokonference z budovy Okresního soudu v Jihlavě svědkyně, jeho někdejší přítelkyně.

Nejen tato svědkyně popsala obviněného, jako muže, který měl hodně plánů, popisoval se jako zámožný muž s tučnými konty v zahraničí a jako schopný obchodník. Lidé, kteří předstoupili před soud, však nabídli spíše opačný obrázek obžalovaného jako hochštaplera.

Před soudem vystoupili také psychiatr a psycholog. Jejich znalecká expertíza mimo jiné sdělila, že Hypša netrpí duševní nemocí, ale smíšenou poruchou osobnosti. Jeho jednání bylo spíše cílené. Možnost nápravy obviněného znalci označili za takřka vyloučenou.

Střelba místo peněz

Finanční neshody, to stálo za dramatem, který se odehrál loni 28. září na usedlosti v Jankovské Lhotě na Benešovsku. Otec a syn si přijeli prohlédnout statek, který prý Hypša koupil za 20 milionů korun a řešit vzájemné finanční pohledávky. Obviněný podle obžaloby debatu s otcem a synem ohledně dluhu uzavřel tím, že vytáhl pistoli ČZ 70 ráže 7,65 mm.

„Jednou vypálil na staršího z obou poškozených a zasáhl ho do hrudníku, poté vyšel na pozemek a nejméně třikrát vystřelil na druhého muže,“ popsal čin státní zástupce Zbyněk Vondra. „Chcípni,“ křikl na zraněnou oběť. Když obviněnému došla munice, z místa činu zmizel.

Starší ze zasažených obětí zemřela v důsledku těžkého poranění plic, jejího syna záchranáři transportovali s vážnými zraněními hrudníku a břicha vrtulníkem do pražské střešovické nemocnice. Zde mu zásah chirurgů zachránil život.

Hypša z místu činu ujel, po několikahodinovém stíhání ho dopadli policisté na Mělnicku. Z místa činu prý utekl pouze proto, aby si schoval peníze. Na útěku si chtěl podle svých slov vyměnit i auto, to však vzdal.

„Šlo o sebeobranu, oni vytáhli zbraň jako první. Kdyby po mně mladý nehodil kamenem, nestřílel bych,“ tvrdil Hypša bezprostředně po zatčení. Nebylo to však poprvé, co se v minulosti dostal do střetu s paragrafy trestního zákoníku. Odpykal si třeba trest za vyhrožování mačetou.

V květnu byla u soudu manželka zavražděného muže. 

Autor:
  • Nejčtenější

Slavia - Barcelona 1:2, parádní výkon na bod nestačil, rozhodl vlastní gól

Slávističtí fotbalisté svedli vyrovnaný boj se slavnou Barcelonou, s fanatickým publikem v zádech v Edenu proti...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pražský Žižkov je bez vody. Havárie postihla stovky domácností

Kvůli havárii vodovodního řadu se na pražském Žižkově ocitly ve středu večer stovky domácností bez vody. Pražské...

Za kontaminaci vody v Dejvicích dostali pracovníci vodáren peněžité tresty

Dvojici zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací, kteří čelili obžalobě kvůli plošné kontaminaci vody v Dejvicích a...

Den otevřených kobek ukazuje návštěvníkům opravené prostory na náplavkách

Opravené kobky na pražských náplavkách se ve středu a ve čtvrtek otevírají veřejnosti. Akce umožní návštěvníkům...

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz