Za sběr makovic a výrobu heroinu dostal exkytarista Plexisu tříletý trest

  14:29aktualizováno  14:29
Bývalý kytarista punkové kapely Plexis Jan Jukl dostal v úterý od Městského soudu v Praze tříletý trest vězení za sbírání makovic a následnou výrobu heroinu. Patnáct měsíců z trestu si již odseděl ve vazební cele pankrácké věznice. Jeho společnice dostaly podmínky a ochranný dohled.

Policie zasahuje v domě v Chotyši na Kolínsku, kde čtveřice v čele s kytaristou kapely Plexis vyráběla drogy. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Obžalovaným původně hrozilo osm až dvanáct let za mřížemi. „Původní kvalifikace nemohla obstát,“ zdůraznil ale v odůvodnění rozsudku soudce Tomáš Kubovec. „Obžalovaný není typickým dealerem, kterého známé z ulic,“ objasnil mírný verdikt.

Jukla také hned propustil z vazby, kde pobýval od loňského léta. „V zimních měsících nic nekvete, tak snad nepodlehnete pokušení,“ rozloučil se soudce s Juklem, když opouštěl již bez pout jednací síň. Předseda senátu domlouval i oběma ženám na lavici obžalovaných.

Fotogalerie

„Běžte, než si to rozmyslím. A běda vám, jestli vás ještě uvidím, anebo se dozvím, že nedodržujete ochranný dohled,“ pohrozil Kubovec.

„Spravedlnost ještě funguje,“ vydechl si Jukl, když v úterý udělal první svobodné kroky po dlouhém pobytu ve vazební cele.

Proti obžalovaným neexistoval dostatek důkazů. Stěžejním měl v této kauze být kufr s fáči opia, který Juklovi loni v létě kdosi z narkomanské komunity ukradl.

Po dvaceti dnech se zavazadlo objevilo na policii. Zajímavý na tom byl fakt, že člověk, který jej tam dodal, věděl, na jakou jednotku ho doručit. Důkaz tak nešlo použít. Proti obžalovanému nesvědčily ani otisky prstů z kufru.

„Nebylo ani jasné, kolik toho nasbíral,“ uvedl soudce Kubovec.

Záchranka a výroba marmelády

V jednací síni to v úterý uznala i státní zástupkyně, když zmírnila obvinění ze třetího odstavce příslušného drogového paragrafu na nejmírnější první odstavec.

Obžalovaným tak soud kladl za vinu jen sběr opia na poli u Stehlčevse u Kladna a na dalších místech plus výrobu pár gramů heroinu z něj a jeho prodej či výměnu za pervitin.

„Distribuce je prokázána celou řadou svědků a odposlechy,“ zdůraznila státní zástupkyně Ivana Horská.

Makovice se v drogu měnily například v jednom z domů v Praze 7, ukrývány byly také v bývalé trafice v Praze 6. Zákazníci si pro heroin chodili na Hlavní nádraží anebo jeden z vltavských přívozů.

Var heroinu se podle žalobce skrýval pod kódovým označením výroba marmelády. Narkomani v telefonátech zachycených policií žádali od obžalovaných i „záchranku“, tedy možnost v krajní nouzi alespoň získat špetku drogy ze lžičky, na níž se droga vařila.

Žalobkyně pro Jukla navrhla trest v polovině sazby podle prvního odstavce, která činí rok až pět za mřížemi. Pro jednu z obžalovaných pak podmínku a pro druhou potrestání při dolní hranici. Požadovaný trest „natvrdo“ však soudce neudělil.

Jezdila jsem se opalovat, tvrdila obžalovaná

Svůj vztah k drogám Jan Jukl v zásadě doznával, závislý je takřka 30 let. „Hledal jsem cestu, jak s drogami žít, abych neškodil společnosti. Na dovolenou jsem proto jezdil k makovým polím, která nejsou ani střežena, či oplocena,“ vysvětlil. Na ulici drogy ani nekupoval, sesbíraný a správně zpracovaný mák užíval pro svou potřebu.

Ženy se při výslechu poněkud vymlouvaly. „Jezdila jsem se opalovat,“ vysvětlovala výlety do Stehlčevse a na další lány s makovými poli jedna z obžalovaných. Druhá se hájila tím, že četné návštěvy Jukla v jejím domě nebyly za účelem produkce heroinu, ale kvůli sexu. Tomu však senát neuvěřil.

Státní zástupkyně se vzdala práva odvolání proti trestu i Juklově propuštění z vazby. Trest přijali i odsouzení.

Policie pochytala čtveřici, která z makovic vařila heroin (duben 2014):

Autor:

Nejčtenější

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Bezdomovec se vloupal do vily, vyjedl lednici a zkoušel si oblečení

Ilustrační snímek

Problém s nezvaným návštěvníkem řešili v sobotu majitelé vily v Praze 7. Po návratu domů zde našli bezdomovce, který si...

Loft v Nuslích chtěl změnu. Proměna stála 2,5 milionu korun

Bývalý mlýn v pražských Nuslích byl ještě před pár lety zchátralou třípodlažní...

Bývalý mlýn v pražských Nuslích byl ještě před pár lety zchátralou třípodlažní secesní stavbou z roku 1910. Život jí...

Policisté dopadli letňanského žháře, při zásahu se na ně vrhli psi

Policie viní 26letého mladíka nejméně z 31 požárů. Podpaloval auta, kontejnery...

Pražská policie chytila mladíka, kterého viní ze založení třicítky požárů, mimo jiné i patnácti aut. V poutech nakonec...

Najdete na iDNES.cz