Radnice a muzeum chtějí roztočit historický kolotoč z Letné, shání peníze

  15:43aktualizováno  15:43
Národní technické muzeum a městská část Praha 7 přišly s plánem, jak zachránit letenský kolotoč, nejstarší dochované zařízení svého druhu v Evropě. Nyní je v kritickém stavu, muzeum chce ale obnovit zbývající prvky a kolotoč zprovoznit. Iniciativu podpořilo i město a Ministerstvo zemědělství.

Historický kolotoč na Letné už léta čeká na opravu. | foto: MČ Praha 7

„Snad každý Pražan jezdil v dětství na kolotoči. Je malým zázrakem, že se na Letné takto unikátní kolotoč v původní podobě dochoval. Přál bych si, aby opět mohl sloužit všem obyvatelům Prahy jako vzpomínka na radostné dětství. Hodlám udělat vše pro to, aby se kolotoč v brzké době otevřel,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Renesanční kolotoč na Letné

Kolotoč podlahového typu tvoří původní novorenesanční dřevěný pavilon s půdorysem pravidelného dvanáctiúhelníku o rozpětí 12 metrů, trámovou konstrukcí s prkennými výplněmi, jehlanovou střechou s dvanácti valbami zakončenou lucernou ve výši 7,7 metru.

Kolotoč obsahuje vycpaniny 20 koní různých velikostí potažené pravou koňskou kůží bez spojů, plněné slámou, se skleněnýma očima.

Původní sedla a uzdění se dochovala u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Čtyři lavice byly pravděpodobně ve 30. letech nahrazeny čtyřmi autíčky, z nichž dvě jsou dřevěná a dvě plechová.

Sloup středové točny je vyzdoben původními třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a až do 90. let 20. století sloužil k zábavě Pražanů. V roce 2004 získalo kolotoč v kritickém stavu Národní technické muzeum, které od té doby usiluje o jeho rekonstrukci.

„V roce 2015 plánuje Národní technické muzeum rekonstrukci stavebních částí kolotoče. Kvůli nedostatku financí však hrozí, že nebude opraven interiér, a kolotoč proto nebude moci být zprovozněn. Z podnětu starosty Prahy 7 Jana Čižinského ve spolupráci s Národním technickým muzeem a za účasti dalších blízkých organizací vznikla iniciativa za brzké zprovoznění kolotoče na Letné,“ uvedl mluvčí muzea Adam Dušek.

V pondělí se k záměru rozpohybovat opravený kolotoč přihlásili také zástupci hlavního města Prahy a Ministerstva zemědělství.

„Společně deklarovali svůj závazek podpořit obnovu celkem pěti koní, které tvoří dominantní prvky kolotoče. Pro rekonstrukci zbývajících koní se nyní budou hledat další partneři z veřejného i soukromého sektoru,“ dodal mluvčí muzea.

120 let stará zábava pro děti i dospělé

Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský před více než sto lety. Nejprve stál v letech 1892 až 1894 na Královských Vinohradech. Vzhledem k velikosti koní kolotoč sloužil k pobavení dětí i dospělých.

Interiér kolotoče na Letné není v dobrém stavu.

Interiér kolotoče na Letné není v dobrém stavu.

V roce 1894 jej Nebeský přestěhoval na jedno z nejrušnějších míst na Letné. Z jedné strany vedla komunikační tepna ze Starého města přes Eliščin (dnes Štefánikův) most a po vodní lanové dráze a na druhou stranu pokračovala první pražská elektrická dráha, postavená Františkem Křižíkem k Zemské jubilejní výstavě v roce 1891.

Národní technické muzeum získalo kolotoč do svých sbírek v roce 2004 v kritickém stavu, který vyžadoval urychlený zásah. Nejnutnější úpravy financovalo Ministerstvo kultury a městská část Praha 7, na celkové opravy, které mají stát více než 7 milionů korun, muzeum nemá dostatek prostředků.

Kolotoč má projít rozsáhlou rekonstrukcí, jejímž cílem není pouze památková obnova a zakonzervování, ale plné zprovoznění pro veřejnost. Ta může záměr už teď podpořit zasláním příspěvku na transparentní účet 1079304750207/0100.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

OBRAZEM: Odstřel holubů v Českém Brodě pokračuje, hlavně u kostela

Myslivci v Českém Brodě v neděli v pokračovali v odstřelu přemnožených divokých...

Myslivci v Českém Brodě v pokračovali v odstřelu přemnožených divokých holubů v centru města. V neděli proběhl v pořadí...

Policie odložila případ ženy uštknuté mambou, hada koupila na internetu

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Pražští policisté odložili případ třicetileté ženy, kterou loni na začátku října uštkla v Hlubočepích jedovatá mamba....

Najdete na iDNES.cz