Den a půl za devět milionů. Prahu čekají mohutné Husovské slavnosti

  15:09aktualizováno  15:09
Prodloužený víkend se v Praze nese ve znamení připomínky 600. výročí od upálení mistra Jana Husa. K této příležitosti proběhnou v metropoli Husovské slavnosti, jedna z největších akci tohoto druhu. Oslavy vyjdou na devět milionů korun a na programu je divadlo, poutnický program či průvod se svícemi.

Metropole o prodlouženém víkendu zažije pravděpodobně největší oslavy ve své novodobé historii. Husovské slavnosti 2015, které mají připomínat 600 let od upálení slavného reformátora a kazatele Jana Husa, spolkly celkově asi devět milionů korun.

„Akce spojené s duchovním programem v takovémto rozsahu jsou u nás spíše výjimkou. Velkou akcí byla v poslední době snad jen Taizé, kdy na přelomu roku Prahu zaplnili věřící z celého světa,“ říká mluvčí Českobratrské církve evangelické Jana Vondrová.

Na konci roku 2014 zavítalo do Prahy okolo 30 tisíc mladých lidí. Vondrová se však neodvažuje odhadnout, kolik lidí dorazí na Husovské slavnosti.

Husovské slavnosti 2015

Neděle i pondělí

Staroměstské náměstí – hlavní pódium (koncerty, duchovní akce)

Divadlo Járy Cimrmana v Divadle Kalich (představení České nebe)

Poutnický program po pražských kostelech pro děti i jejich rodiče a pro zájemce o historii

Jen pondělí

Středověké tržiště na Ovocném trhu (včetně představení pro děti)

Probíhají dlouhodobě

Výstavy v Karolinu i v Betlémské kapli (expozice o působení Jana Husa na Karlově univerzitě a jiné)

„Vzhledem k tomu, že jde o prodloužený víkend a prázdniny, jsme s odhady raději opatrnější. Přesto očekáváme zájem v řádu tisíců lidí,“ míní mluvčí.

Českobratrská církev je společně s Církví československou husitskou hlavním organizátorem pražských oslav.

Společně s dalšími institucemi, jako je například Karlova univerzita, připravily program, kde nebudou chybět koncerty, divadelní vystoupení, přednášky či bohoslužby.

Zejména historické centrum Prahy se tak díky nim promění v město připomínající dobu, kdy zde Hus pobýval.

„Místo oslav jsme nezvolili náhodně. Historické centrum Prahy na Starém Městě je úzce spjato s životem a působením českého reformátora a s českou reformační tradicí,“ říká patriarcha CČSH Tomáš Butta.

Právě tudy, po Staroměstském náměstí a starými pražskými uličkami, před více než šesti sty lety kazatel procházel a jeho kroky směřovaly od budovy Karolina, kde přednášel, k Betlémské kapli, kde kázal, a zpět.

Hus? Tata Bojs i Hradišťan

Prostory Karolina v blízkosti Ovocného trhu se v pondělí promění ve středověké tržiště s programem pro děti. Ty se mohou těšit na loutkové divadlo, šermířské vystoupení, ukázky řemesel i soutěže.

Rodiny se budou moci už v sobotu večer vydat na poutnický program s názvem „V kole po kostelech s mistrem Janem Husem“. Za vyplněný speciální pas pak děti na Ovocném trhu dostanou odměnu.

„V historickém centru Prahy se nacházejí kostely s bohatou historií, které mají vztah k českému středověkému reformnímu hnutí. Na Staroměstském náměstí stojí Týnský chrám – dříve významný kostel církve podobojí,“ vysvětluje smysl poutě Butta. Přímo na Staroměstském náměstí bude stát hlavní pódium celé akce, kde program začíná v neděli vpodvečer.

O svátečním pondělí zde například vystoupí skupina Hradišťan, Spirituál kvintet, Tata Bojs, ale také Ústřední hudba Armády České republiky a další. Proběhne zde také ekumenická bohoslužba a v deset večer odtud vyjde tichý průvod se svícemi k Vltavě.

Podle radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL) Praha do oslav investovala více než 70 milionů. Částka dle jeho slov zahrnuje také opravu kostela sv. Mikuláše, nebo pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí.

V metropoli se odehrají i jiné než církevní akce. Vrchol tu budou mít třeba Národní slavnosti Jan Hus – Evropan nové doby, které organizuje spolek Jan Hus 600. V pondělí pak v lapidáriu Betlémské kaple začíná výstava s názvem „Za pravdu stát“, kde budou k vidění například pravoslavné ikony s vyobrazením Jana Husa.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Štěpánka Duchková bydlí v Čakovicích. O dům skvěle pečuje a je to znát

Televizní a rozhlasová moderátorka Štěpánka Duchková už dvanáct let žije v rodinném domku v pražských Čakovicích a za...

Praha vypoví memorandum s provozovatelem koloběžek, firma chce dál jednat

Pražští radní rozhodli, že vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu...

Střílel zbytečně, řekl žalobce. Za smrt čerpadlářky navrhl výjimečný trest

Státní zástupce navrhl výjimečný trest pro lupiče, který loni začátkem prosince podle obžaloby zastřelil prodavačku na...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

Najdete na iDNES.cz