Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Hrabalovo Kersko ovládají spory, spisovatel by měl o čem psát

  10:28
Byla to hodně veliká sláva, když kněz loni světil v Kersku velkou dřevěnou sochu sv. Josefa. Přišlo mnoho lidí, zazněly radostné projevy, návštěvníci se u sochy hojně fotili. Jenže – problém. Dnes už je Josef bez hlavy. Někdo ji uřezal. Zřejmě motorovou pilou.

Socha sv. Josefa s uříznutou hlavou | foto: Radek Bartoníček, MF DNES

"Milí čtenáři, představte si, že v naší milované vesnici, v našich řadách žije lidská zrůda, evidentně nešťastná bytost, která má životní hodnoty hluboko pod prahem vnímání lidskosti," referují o události místní noviny a prosí každého, kdo má k případu informace, aby je oznámil policii či místní radnici.

Prodané kurty a vykácený les

Že by se něco takového stalo v onom slavném Kersku, v malebné chatové oblasti, kam se jezdí hlavně za odpočinkem a za pohodou? "Vždyť tady si lidé vždycky rozuměli," vzpomínají pamětníci, kteří tvrdí, že ani ten Hrabalův vyhlášený pěstní souboj mezi myslivci ve Slavnostech sněženek nad zabitým divočákem neodpovídal realitě, ale zrodil se jen ve spisovatelově hlavě.

Kdo ví, co by Hrabal řekl na dnešní Kersko, každopádně materiálu na psaní by měl dost. A dost možná by ho z toho všeho, kvůli čemu se místní hádají, bolelo srdce i hlava.

Co tedy místní trápí a co je zdrojem hádek? Například prodej pozemků pod tenisovými kurty bulharské společnosti. Velké kácení místních lesů, které však nemá na svědomí radnice, ale Lesy České republiky. Výstavba ošklivých nemovitostí, které ničí ráz krajiny. Nebo komplikované vztahy mezi lidmi.

Hlavním tématem jsou ovšem nyní pozemky pod kurty.

Co se vlastně stalo? Zastupitelé Hradišťka, pod které Kersko spadá, koncem minulého roku těsnou většinou hlasů rozhodli o prodeji pozemků společnosti Harminton jednatele Vasila Vasileva.

"Dlouho jsem se snažil být k tenistům co nejvíc vstřícný," tvrdí starosta Jiří Kubela a detailně popisuje, jak se s nimi snažil domluvit. Kritizuje především to, že tenisté měli kurty pronajaté za jednu korunu ročně a těžko si mohl zahrát někdo jiný než člen klubu či jeho přítel," říká starosta, který přiznává, že sám byl mezi těmi, kdo se na kurty nedostali. "Otevřeně říkám, že systém, který tam fungoval, se mi nelíbil," dodává.

Že problémy kolem kurtů souvisí s uříznutou hlavou světce, o tom málokdo z místních pochybuje. Dřevěná socha stojí v srdci Kerska, jen kousek od místních kurtů a restaurace U Pramene, tedy v místech, kam často chodil také Hrabal. Cenu za pozemky obec stanovila na 1,5 milionu korun a všichni čekali, kdo takové peníze nabídne. Nakonec se ozval zmiňovaný Vasil Vasilev, který musí pozemky podle územního plánu využít jako sportoviště.

"Naše plány jsou jednoduché. Vrátit tenisové kurty veřejnosti, a co možná nejúspěšněji provozovat známý tenisový areál v Kersku," říká Vasilev, který si stěžuje na jednání s tenisty. "Současné vedení nechce připustit slevu nájemného, a to údajně z toho důvodu, že by ztratili své právo na přednostní vstup na kurty před ostatními členy klubu a platícími návštěvníky," vysvětluje Vasilev.

Hádají se už i tenisté

Samotní tenisté se ale zatím nemíní s novými "pořádky" smířit. "My se s obcí soudíme a každopádně se budeme soudit dál, tenisté se o kurty starali od roku 1938, vybudovali jsme si klubovnu, absolutně nesouhlasíme s tím, jak jsme byli o kurty připraveni," stěžuje si dlouholetý předseda spolku Rudolf Lain.

Nový majitel tenistům nabídl smlouvu, podle které o jeden kurt úplně přijdou a druhý si můžou pronajímat za 30 tisíc korun ročně. Tenisté se nyní radí, jak zareagují, i mezi nimi totiž propukly hádky o to, jak by měli dál postupovat a kdo zavinil současný stav. Někteří navíc Vasileva podezírají, že se za ním schovává někdo neznámý, kdo je pravým vlastníkem pozemků.

Vasilev to popírá. "Jsme kapitálovou společností, která v České republice  podniká dle platných zákonů. Já osobně tady žiji přes 20 let a pár let jsem prožil v pronajaté chalupě v Kersku," tvrdí s tím, že v Kersku se mu velmi líbí.

Ať nakonec dopadne celá věc jakýmkoliv způsobem, už dnes je jisté, že vyhrocený spor ještě více "rozklíží" kerskou pospolitost, která tolik přitahovala Hrabala.

"Tento spor je pro vztahy v Kersku smrtelný," potvrzuje Lain a podobná slova jsou slyšet také v restauraci U Pramene, kde se scházejí především zahrádkáři. "Vztahy mezi lidmi se nepochybně zhoršují, navíc mladí už nemají zdaleka takový zájem o společné setkávání, jako měla naše generace," podotýká smutně předseda místních zahrádkářů René Elstner.

17. března 2014

  • Nejčtenější

Lupiči se zbraní a kladivy vyloupili pražské hodinářství. Zachytily je kamery

Muži ozbrojení střelnými zbraněmi přepadli v sobotu večer provozovnu s luxusními hodinkami i na Praze 1. Odnesli si...

Zákazník bez respirátoru zlomil čelist ochrance, na policii přišel sám

Policie už zná útočníka, který vážně zranil pracovníka supermarketu na pražském Andělu. Sám přišel k incidentu...

Rychlý jako antigen, spolehlivý jako PCR. Nový biočip neošálí ani mutace

Pražští vědci finalizují nový biočip, který bude alternativou k současným testům na koronavirus. Velkou poptávku po...

Jak si zničit auto. Video silničářů varuje řidiče před hazardem poblíž sypačů

Správa a údržba silnic Středočeského kraje zveřejnila videozáznam z palubní kamery sypače, jehož prostřednictvím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté autům metry neberou, problém je jinde, říká pražský cyklokoordinátor

Premium Pražský cyklokoordinátor Pavel Polák o počtu cyklistů, zužování pražských silnic na úkor cyklopruhů nebo o vztazích...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

U Brandýsa nad Labem viděl muž medvěda, policie žádné stopy nenašla

U Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi muž údajně viděl malého medvěda. Starostové okolních obcí varovali obyvatele a...

Lupiči se zbraní a kladivy vyloupili pražské hodinářství. Zachytily je kamery

Muži ozbrojení střelnými zbraněmi přepadli v sobotu večer provozovnu s luxusními hodinkami i na Praze 1. Odnesli si...

Obce na Mělnicku varovaly před medvědem, policie ale zvíře ani stopy nenašla

Obce na Mělnicku varovaly své obyvatele, aby nechodili do volné přírody, protože se v ní může pohybovat medvěd. Policie...

V panelovém domě v Kralupech hořelo. Šest lidí se nadýchalo kouře

Při sobotním požáru panelového domu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se šest lidí nadýchalo kouře. Dva z nich...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...