Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Skok z 19. do 21. století. Hostivice chce výrazně proměnit okolí nádraží

  6:18aktualizováno  9:18
Plánovaná vysokorychlostní železniční trať z Prahy do Kladna přes Letiště Václava Havla se dotkne i obcí podél ní. Jednou z nich je Hostivice, která se do budoucna stane významným dopravním uzlem. Kromě navýšení parkovacích míst chce město okolí nádraží zmodernizovat, aby bylo pro občany příjemnou lokalitou.

Plánovaná podoba okolí hostivického nádraží (12. března 2021) | foto: Město Hostivice a Projektil architekti

Z Hostivice už nyní lze vlakem cestovat nejen do Kladna a Prahy (přes Ruzyni a Veleslavín na hlavní nádraží), ale také na sever do Kralup nad Vltavou. Do metropole vede z Hostivice ještě druhá trať – tentokrát přes Rudnou na smíchovské nádraží.

Projekt Správy železnic (SŽ) na výstavbu trati počítá u nádraží s rozlehlými parkovišti. Město však usiluje o to, aby okolí nádraží bylo pro občany příjemnou lokalitou. Proto si nechalo zpracovat svou studii.

„Zadáním bylo upravit původní projekt tak, aby přespolní automobilová doprava nezahltila Hostivici, aby v okolí nádraží vznikly příjemné prostory, aby bylo posíleno propojení s parkem Višňovkou a se hřbitovem (nacházejí se severně od města za tratí – pozn. red.),“ uvedl radní města Tomáš Koňařík.

Kam s auty?

U nádraží se kvůli rychlodráze počítá s více než čtyřnásobným navýšením parkovacích míst, aby zde lidé z okolních obcí mohli odstavit auta a do Prahy pokračovat po kolejích. Zatímco nyní je zde zhruba stovka míst, do budoucna jich má být 453.

V původním projektu byla dvě parkoviště – každé na jedné straně kolejí. „Předpokládáme, že většina řidičů bude hledat nejdříve volné parkovací místo hned u nádraží, tedy ve městě. Pokud neuspějí, pojedou na vzdálenější P+R za koleje. Je ale velmi pravděpodobné, že by pak nestihli svůj spoj, protože by se zdrželi hledáním volného parkovacího místa,“ vysvětil Tomáš Koňařík, proč město chce namísto dvou parkovišť jeden parkovací dům za kolejemi v sousedství průmyslové zóny.

Do parkovacího domu se lidé snadno dostanou jak z dálnice D6, tak z města. Dnešní přejezd směrem k Višňovce nahradí podchod, který usnadní cestu do parku i ke hřbitovu. Bude sloužit také cyklistům a výhledově má být součástí cyklostezky, která povede podél trati do Prahy. Ostatně – u nádražní budovy bude k dispozici také zhruba stovka stojanů na kola.

Spor o výtopnu

U kolejí stojí i dva drážní domky – výtopna a vechtrovna. O výtopnu měl zájem Klub historické techniky Praha, který ji chtěl přebudovat na expozici železniční techniky a usiloval o její zápis do seznamu památek. Jenže neuspěl a výtopnu čeká demolice. 

„V rámci modernizace trati Praha-Ruzyně – Kladno, jejíž realizaci předpokládáme od příštího roku, dojde ke zbourání objektu železničního depa. Dráha bude zdvojkolejněna a výtopna je bohužel v kolizi s modernizovaným kolejištěm. Pro Správu železnic je odstranění objektu citlivou záležitostí, proto jsme prověřovali různá řešení. Ani při jen částečném ubourání by však nebylo možné objekt výtopny zasahující do budoucího kolejiště smysluplně zachovat,“ uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda s tím, že druhá budova, vechtrovna, modernizaci dráhy nijak nebrání. A město s ní má své plány. Mohla by v ní být například klubovna, hudební zkušebna nebo kavárna.

Revitalizace celého území počítá i s dalšími nebytovými prostory. Na dosud nevyužívaném území podél trati vyroste několik třípodlažních objektů se zatravněnými střechami, v nichž by město rádo vidělo obchody, služby pro občany jako kadeřnictví, kanceláře nebo coworkingová centra.

27 tisíc cestujících

Trať z Prahy do Kladna bude po modernizaci dvojkolejná a elektrifikovaná. Denní počet přepravených osob v úseku Praha-Ruzyně – Hostivice by měl podle předpokladů narůst ze stávajících sedmi tisíc na 27 tisíc v roce 2030. Samotnou stanici Hostivice čeká celková rekonstrukce. Ostrovní nástupiště budou přístupná podchodem z obou stran – od jihu z města i od severu z ulice K Višňovce a přímo od budoucího parkovacího domu. Před nádražní budovou budou i nadále stanoviště autobusů pro snadný přestup.

„K úpravám dojde také v lokalitě Jeneček, kde vznikne nová zastávka Hostivice-Jeneček,“ přiblížil Dušan Gavenda. SŽ počítá s výstavbou hostivické části trati v rozmezí let 2022 až 2025. Zároveň se zprovozněním tratě bude otevřen i parkovací dům. Teprve poté přijde na řadu rekonstrukce vechtrovny, případně výstavba dalších objektů.

  • Nejčtenější

Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání

Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset...

Slavia - Arsenal 0:4, kruté loučení s Evropou, domácím došly síly

Slávističtí fotbalisté nezvládli odvetu čtvrtfinále Evropské ligy a s Arsenalem na vlastním hřišti padli nečekaně...

Sparta zuří kvůli vymyšlené penaltě. Zvážíme další kroky, řekl klub. Co dělal VAR?

Pokutový kop, jaký fotbalová liga dlouho neviděla. A ještě ke všemu s posvěcením videa. Poškozená Sparta zuří. „Trenér...

Kúdela neměl k soupeři přistoupit, omlouvám se, řekl šéf Slavie Tvrdík

Fotbalová Slavia trest pro Ondřeje Kúdelu v soutěžích Evropské fotbalové unie (UEFA) na deset zápasů přijala. „Jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte okupovanou část Stromovky, vzkazují pražští radní do Ruska

Praha vyzvala vládu, ať vyjedná s Ruskem vrácení části Stromovky, kterou zabrala ruská ambasáda při invazi v roce 1968....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Trest za ubití hosta sekerou platí, soudy čin zhodnotily jako opilství

Ranami mohutnou sekyrou ubil loni v březnu v hloubětínském bytě 62letý těžce opilý Robert Turek svého o rok mladšího...

Praha 1 ustoupila tlaku magistrátu a veřejnosti. Vzrostlý javor nepokácí

Městská část Praha 1 vyšla vstříc požadavkům veřejnosti a magistrátu hlavního města a vzrostlý javor na Anenském...

Radnice podává žalobu, chce návrat všech dětí do školek a základních škol

Městská část Praha 9 plánuje podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními...

Iráčan z Prahy odletěl bojovat za Islámský stát, dostal 15 let vězení

Městský soud v Praze rozhodl v kauze Iráčana Jusúfa Al Samarraieho žijícího v Čechách, který se podle obžaloby stal...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...