Ekonomický propad se pohybuje v desítkách milionů korun. Jen příbramská a kladenská nemocnice, kde vznikly nové, moderní provozy, potřebuje celkovou dotaci kolem 80 milionů korun.
Důvody? Podle ODS méně zdravotních výkonů, předražené nákupy spotřebního materiálu, léků a služeb, které často probíhaly prostřednictvím zastřešující organizace - Krajské nemocnice Středočeského kraje. Ta nedávno z rozhodnutí soudu skončila, nad jejím působením se však vznáší řada otazníků.
Hejtman Rath ale tvrdí, že je všechno jinak. Na vině je prý pokles plateb od zdravotních pojišťoven a zvyšující se standardy na modernizaci nemocnic. "Pokud v nemocnicích máme dvojlůžkové pokoje se sociálním zařízením, tak náklady budou větší než u šestilůžkového pokoje bez sprchy a toalety," zdůraznil Rath.
Platy lékařů a sester stojí spoustu peněz
Svou roli hrají i platy lékařů, které se v regionu pohybují kolem 51 tisíc korun měsíčně. Platy zdravotních sester jsou diferencovanější. V benešovské nemocnici berou 17 tisíc korun měsíčně, v Kladně o 9 tisíc korun za měsíc víc.
Rath reagoval také na výtku mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho (ODS), že v Mladé Boleslavi výrazně klesá počet ambulantně ošetřovaných pacientů.
"My tento stav analyzujeme a zkoumáme. Příčiny podle mého mohou být dvě. Buďto oddělení špatně vykazují péči, nebo se primáři o svá oddělení nestarají. My jsme jim proto dali nůž na krk, a pokud se situace nezlepší, budeme uvažovat i o nových výběrových řízeních na primáře," sdělil Rath.
Pracovali v nemocnici, která oficiálně nikdy neexistovala
Předražené nákupy jsou podle něj nesmysl. Naopak, Krajská nemocnice měla za cíl ušetřit při nákupech zdravotnického materiálu co nejvíc peněz.
Skončila letos v červnu poté, co ji odmítl Nejvyšší správní soud zapsat do obchodního rejstříku. Lidé, kteří v ní působili, od té doby přešli pod jednotlivé oblastní nemocnice. V Krajské nemocnici Středočeského kraje přitom pracovali vesměs lidé, kteří měli blízko právě k hejtmanovi.
To platí například o Kateřině Pancové, ještě nedávno Rathově "sousedce" z Hostivice, která stála v čele Krajské nemocnice a současně řídí kladenskou nemocnici. Dalším je pak třeba hostivický zastupitel Patrik Tomšů, který Ratha doprovází při řadě akcí a měl na starosti PR nemocnic.
Podle Ratha působení Tomšů ve středočeských nemocnicích končí. Bude ale dál pracovat pro hejtmana jako externí poradce a na částečný úvazek bude působit i jako učitel tělocviku v nově založeném hostivickém gymnáziu.
Občanští demokraté nad tím jen kroutí hlavou. "A vrátí tito lidé také mzdy, když se teď ukázalo, že společnost Krajská nemocnice vlastně nikdy neexistovala?" táže se Raduan Nwelati.
Spory kolem nemocnic vygradovaly tím, že Rath slovně napadl Josefa Kantůrka, bývalého náměstka exhejtmana Petra Bendla. Za to, že se nyní jako člen dozorčí rady VZP "válel" na pláži v Chorvatsku. Narážel tím na nedávnou inspekční cestu osmi vysokých funkcionářů pojišťovny, kontrolující ozdravný pobyt chronicky nemocných dětí.