Vilová čtvrť zaplní pole na kraji Prahy. Od dálnice a skladů ji oddělí val

  3:03aktualizováno  3:03
Blok 153 nových rodinných domů pro pět set obyvatel má do roku 2023 vyrůst v Horních Počernicích na okraji Prahy. Původně jich chtěl developer na pole o deseti hektarech vměstnat ještě víc.

Do roku 2023 má vyrůst v lokalitě Bílý Vrch v Horních Počernicích 153 nových rodinných domů pro 500 lidí. | foto: Hlaváček Architekti/dokumentace EIA

Vliv zamýšlené stavby na životní prostředí momentálně posuzují úředníci. K získání souhlasného stanoviska EIA ještě investorovi - firmě Konhefr - chybí záměr veřejně projednat a vypořádat se se vznesenými připomínkami.

Kromě 153 typově různých rodinných domů, mezi nimiž jsou řadovky, ale také třeba několik budov zapuštěných i se střechou do stráně, má na návrší Bílý Vrch vyrůst také například obchod, mateřská škola a dvě hřiště. Stavět se má na etapy zhruba sedm let.

„Využití plochy řešíme od roku 2000, kdy se k pozemku podařilo přivést silnici. Územní plán umožňuje například i stavbu bytovek, kterou jsme předtím také zvažovali, ale se vstupem nynějšího investora před čtyřmi lety byla studie přepracována a přednost dostaly hlavně kvůli krajinnému rázu rodinné domy,“ uvedl Jaroslav Stára, spolumajitel části pozemků, na nichž se má stavět.

Na poli při okraji vilkové zástavby původně mělo vyrůst ještě víc rodinných domů, než je v plánu nyní. Zejména kvůli nevoli místních jich investor z plánů minulý rok nakonec devět vyškrtl, což vzhledem k rozsahu celého projektu na některé působí spíš jako kosmetická úprava. „To vážně skoro ani nestojí za řeč,“ řekla iDNES.cz obyvatelka čtvrti, která si nepřála uvést své jméno.

Fotogalerie

Celou západní stranu pozemku stavitelé obeženou valem z hlíny. „Bude sloužit jako kulisa zamezující výhledu na skladištní haly na sousedních pozemcích i k odstínění rychlostní komunikace R10,“ píše se v dokumentaci k řízení EIA.

Jaroslav Stára své parcely poskytl stejně jako jeho bratr Richard, který je v obci zastupitelem za ODS, investorovi ve prospěch stavby. Své peníze dostanou, až investor domy prodá. Druhá část pozemků je obecních.

Místní trápí čistička, z další mají obavy

Souhlas s původní projektovou dokumentací vydala rada městské části v září roku 2014. „Před vydáním souhlasu se konalo veřejné setkání s obyvateli Čertous (dotčená místní část Prahy 20) a tamní občanské sdružení záměr připomínkovalo,“ podotkla radní pro rozvoj městské části Karla Polydorová.

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4Blok - nadčasové bydlení v moderní novostavbě na Praze 10.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Radnice investora například vybídla ke zvětšení kapacity čističky odpadních vod pro případné připojení dalších novostaveb v budoucnu. „Chtěli jsme, aby předložené materiály doplnili o podrobnosti k čistírně i odvádění srážek. Místní už tak dost trpí kvůli současné čističce, která někdy zapáchá, i když prošla úpravami,“ dodala s tím, že nová vyroste nanejvýš půl kilometru od té nynější.

Záměr ještě musí projít územním a stavebním řízením. Server iDNES.cz žádal jednatele investorské firmy a počernického podnikatele Jana Konhefra o vyjádření, chystanou výstavbu na okraji Prahy však právě z důvodů neskončeného schvalování odmítl komentovat.

S jakým rozpočtem se má přibližně stavět, není zřejmé, investor však domy označuje jako „nízkoenergetické za dostupné ceny“. Metr čtvereční zasíťovaného pozemku v sousedství nabízí realitní agentura za 5 tisíc korun. Jen hodnotu parcel lze proto přibližně odhadnout na necelé půl miliardy korun.

Metropole se aktuálně rozrůstá pro bydlení také u lesoparku v Letňanech. Celkem 114 řadových i samostatných domů vyroste taktéž na etapy - údajně je to v současnosti největší výstavba rodinných domů v Praze. Další více než dvacítku postaví ve Štěrboholích a v Horních Měcholupech koncem roku dokončí třetí etapu výstavby necelé stovky vilek v areálu budovaném jako uzavřená oblast s omezeným vstupem jen pro obyvatele.

Blok nových samostatných domů i řadovek má vyrůst za nyní slepou ulicí K Zelenči.

Blok nových samostatných domů i řadovek má vyrůst za nyní slepou ulicí K Zelenči.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Rusko pohrozilo odvetou. Plán přemístit Koněvovu sochu nebude bez odpovědi

Pomník maršála Koněva se stal znovu terčem vandalů. Stejně jako před několika...

Rusko v pátek pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit sochu maršála Ivana Koněva,...

Další z rubriky

Cizinec ve slipech onanoval na Florenci, kolemjdoucí zavolali strážníky

Kolemjdoucí zavolala na masturbujícího muže strážníky

Pražské strážníky přivolali lidé na Florenc, kde se na chodníku uspokojoval jednačtyřicetiletý cizinec. Svého počínání...

V pražských Střešovicích vykolejila tramvaj, uvolnila se obruč v podvozku

Ve Střešovicích vykolejila tramvaj, uvolnila se obruč. (17.9.2019)

U tramvajové zastávky Ořechovka vykolejila dopoledne tramvaj. V podvozku se uvolnila obruč. Tramvaj vyprošťoval jeřáb...

Desítka svědků upřesnila, kdy po D4 jela formule. Řidiči hrozí pokuta

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Středočeským policistům se na jejich výzvu ozvalo přes deset řidičů, kteří se setkali s formulí na dálnici D4 u...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz