Chladírna jatek v holešovické tržnici se změní na centrum technologií

  7:02aktualizováno  7:02
V holešovické tržnici projde obnovou za 35 milionů korun jedna z chátrajících hal. Za rok se v ní otevře komunitní centrum a podnikatelský inkubátor zaměřený na digitální technologie a vzdělávání. Místo bude i pro kavárnu. Magistrát plánuje renovovat i zbývající část areálu.

Druhé patro bude sloužit začínajícím firmám například v oblasti digitálních technologií a umění. | foto: OSE Czech Republic

Z desítek hal opadává omítka, cesty mezi nimi zabírají desítky nevzhledných stánků, které jsou plné nejrůznějšího zboží. Památkově chráněný areál Pražské tržnice v Holešovicích zatím zůstává v zuboženém stavu. Po letech úpadku má však konečně naději, že se situace zlepší.

První výraznější změnou má být kompletní rekonstrukce velké haly číslo 40 v centrální části tržnice. Práce začnou už v příštích dnech.

„Náklady na stavební část jsou 35 milionů korun. Obnovou projdou jednotlivá podlaží, vnější fasáda, okna a vznikne i nový výtah. Hotovo bude zhruba za třináct měsíců,“ předpokládá Samuel Kašpar, ředitel neziskové organizace OSE Czech Republic, která za plánem stojí.

Po dokončení prací se v prvním patře otevře kulturně komunitní centrum pro volnočasové aktivity a vzdělávání dětí, ale i seniorů. Vznikne zde větší společný prostor například pro workshopy, mateřské centrum a především řemeslná, kreativní a digitální dílna.

Druhé nadzemní patro bude sloužit pro podporu podnikání a inovace v oblasti digitálních technologií a umění. Ročně by zde mělo najít zázemí až devatenáct začínajících firem či studentů s vlastními projekty v této oblasti. Plocha bude rozdělena na tři základní části: vybavené audiovizuální studio a ateliéry pro virtuální realitu i 3D tisk. Kromě toho se zde otevře coworkingové centrum se sdílenými pracovními místy.

Fotogalerie

Přízemí má být podle Kašparových slibů přístupné široké veřejnosti a návštěvníkům tržnice. Měla by tu fungovat kavárna i prostor pro výstavy, semináře a konference.

Organizace OSE našla zázemí pro své aktivity v oblasti vzdělávání a výchovy už v roce 2016, kdy se na pronájmu v tržnici dohodla s magistrátem. Jenže oproti původním předpokladům se příprava projektu rekonstrukce i zajištění dostatku financí protáhla až do současnosti.

OSE během posledních dvou let provedla pouze drobné opravy, aby tady mohla alespoň provizorně fungovat. Většinu rozpočtu celkové obnovy nakonec uhradí z evropských fondů, zahájení prací díky tomu v současnosti už nic nebrání.

„Chceme tady fungovat dlouhodobě. Město nyní nastavuje novou strategii pro celou tržnici a my chceme být u toho. Máme jistotu, že tady budeme minimálně pět let, ale rádi bychom zůstali řádově deset až patnáct let,“ přeje si Samuel Kašpar.

Hala sloužila jako dršťkárna

Celý komplex objektů ležících u Bubenského nábřeží nechalo město vybudovat už koncem 19. století, kdy zde vnikla Ústřední jatka královského města Prahy.

Tehdy hala číslo 40 sloužila jako dršťkárna, kde se zpracovávaly některé vnitřnosti z poraženého dobytka. Později prostor sloužil jako chladírna. Od osmdesátých let minulého století, kdy se místo přeměnilo na tržnici, se tady prodával nábytek. Posledních deset let však byla budova nevyužívaná a chátrala.

Právě v době, kdy byla naposledy pravidelně využívána, pronajímatelé necitlivě rozčlenili její prostory. Současný návrh přestavby proto počítá s odstraněním novějších příček, do jisté míry se tak hala vrátí k původnímu uspořádání.

Kavárny, restaurace i bulvár

Magistrát zároveň pokračuje v plánech na celkovou obnovu areálu, kde vznikne prostor nejen pro drobné prodejce, ale i pro restaurace a kavárny či kulturní a společenské aktivity. Středem má vést bulvár se stromy a lavičkami pro odpočinek návštěvníků.

Proměně zatím bránil spor s dřívějším správcem tržnice, společností Delta Center. Minulý týden se však Obvodní soud pro Prahu 7 přiklonil na stranu hlavního města, které areál vlastní. Podle zatím nepravomocného rozsudku musí firma prostory vyklidit a Praze doplatit dluh čtvrt miliardy korun.

Kromě toho by odtud měly do konce března zmizet i veškeré stánky umístěné mimo haly. Prodejci, kteří dostali výpověď, mají možnost přesunout se do jedné z dosud nevyužívaných hal.

Podívejte se, jak vypadají některé výstavní haly dnes.

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Další z rubriky

Umělé oplodnění lvice Ginni skončilo nezdarem, mládě se narodilo mrtvé

Společně s Jamvanem do Prahy přiletěly dvě nepříbuzné lvice, Ginni (na snímku)...

Smutná událost otřásla zoologickou zahradou v pražské Troji. Samice ohroženého druhu lva indického, která podstoupila...

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem, skončil v náspu

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem

Středočeští policisté vyšetřovali v úterý odpoledne nehodu nákladního auta na 21. kilometru dálnice D8, které se i s...

Hasiči se cestou k zásahu srazili s osobním autem, ženu museli vystřihat

K vážné nehodě došlo na pražském Chodově. Na křižovatce ulic Türkova a...

Hasičské auto se v pondělí při cestě k zásahu v Praze srazilo s osobním, jeho řidič a spolujezdkyně utrpěli zranění....

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz