Město představilo v březnu nové operační středisko odboru krizového řízení pro řešení povodní, velkých požárů nebo nehod, nyní má Praha další moderní dispečink. Tentokrát zaměřený na správu městských technologií.
Vedení města ve středu uvedlo do provozu operační středisko v Dělnické ulici, které má na starosti především monitoring systému veřejného osvětlení a řešení jeho poruch. Od příštího roku pod něj bude spadat také městský kamerový systém.
„Město získává do systému provozního a krizového řízení velmi moderně vybavený dispečink s osmi pracovišti pro operátory v trvalém třísměnném provozu, nezávislý na napájení elektrické sítě,“ říká Tomáš Jílek, předseda představenstva a generální ředitel městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), pod níž středisko spadá.
Lampy online
V současnosti operátoři dispečinku řeší především nahlášené poruchy veřejného osvětlení, které čítá zhruba 135 tisíc lamp. Slouží jim k tomu například velkoplošná komunikační stěna umožňující sledovat záběry městského kamerového systému nebo pohyb posádek a vozidel v terénu.
Městská firma také plánuje lampy postupně napojit na online monitoring tak, aby bylo možné na dálku odhalit případné závady a lampy i ovládat.
Díky modernizaci mají nyní zaměstnanci operačního střediska k dispozici také interaktivní mapové podklady, na kterých mohou rychle dohledat lampu s poruchou a na místo poslat technika.
„Dříve jsme si museli zapínací místa jednotlivých lamp dohledávat zvlášť. Teď to vidíme rovnou v mapě, což nám výrazně urychlí práci. Velkoplošné obrazovky se využívají u složitějších poruch, když se třeba při výkopových pracích poškodí nějaký kabel,“ popsala své zkušenosti s novým dispečinkem jedna z operátorek.
Měsíčně operátoři řeší více než dva tisíce hlášení poruch veřejného osvětlení, které generují denně desítky servisních zásahů.
V budoucnu by se měl dispečink starat o další městské technologie. „Jeho kapacita je připravena na převzetí dalších technologických celků, které nyní pro město spravují soukromé společnosti,“ uvádí Jílek.
Na jednom centrálním středisku by tak měla být zajištěna správa systémů úsekového měření rychlosti, bezpečnostních systémů v tunelech a dalších technologií. Náklady za nově vybudovaný dispečink jsou deset milionů korun. V budoucnu se navýší ještě o další investice podle toho, které technologie se budou do správy THMP přidávat.
Přebírání městských kamer
Už od ledna má začít Technologie hlavního města Prahy postupně přebírat správu městského kamerového systému. Ten zahrnuje zhruba 1 500 městských kamer a další tři tisíce kamer, které používá například dopravní podnik nebo Technická správa komunikací (TSK).
Moderní dispečinky
|
Kamery v současnosti spravuje soukromá firma KH servis, která městu dlouhodobě na základě různých smluv dodává nová zařízení a zajišťuje jejich instalaci a servis. Od převzetí kamer pod vlastní správu si město slibuje finanční úspory a především strategickou výhodu.
„U takto důležitých technologií musí mít město plnou kontrolu nad tím, aby někdo, obrazně řečeno, nepřišel a neotočil vypínačem. Neumím si představit, kdyby nám z nějakého důvodu vypnuly kamery v tunelech, metru a podobně,“ říká náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) s tím, že na formě převzetí se nyní město s firmou domlouvá.
Podobně Praha v roce 2017 převzala správu veřejného osvětlení od společnosti Eltodo. Té sice skončila smlouva už v roce 2008, radní ji však opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun.
„Město si musí klíčové infrastrukturální části umět samo spravovat, aby nebylo vydíratelné,“ dodává radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).
Do kamerového systému Praha nadále investuje. Řeší se především modernizace stávajících kamerových stanovišť. „Investujeme v řádech milionů korun do výměn starých analogových kamer za moderní digitální, které umožňují například podle čtení registračních značek dohledávat vozidla a podobně,“ říká náměstek Hlubuček.