Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Nový pražský dispečink dohlédne na lampy, postupně převezme i kamery

  7:36aktualizováno  11:36
Praha otevřela v Holešovicích nový dispečink pro správu veřejného osvětlení. Jeho hlavní funkce bude dohled nad desítkami tisíc pražských lamp a řešení jejich poruch. Centrum stálo deset milionů korun a v budoucnu má spravovat i městské kamery, jejichž provoz nyní zajišťuje soukromá firma.
Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela v pražských...

Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela v pražských Holešovicích nové operační centrum. Firma má na starosti správu, provoz a údržbu veřejného osvětlení v metropoli. (16. října 2019) | foto: ČTK

Město představilo v březnu nové operační středisko odboru krizového řízení pro řešení povodní, velkých požárů nebo nehod, nyní má Praha další moderní dispečink. Tentokrát zaměřený na správu městských technologií.

Vedení města ve středu uvedlo do provozu operační středisko v Dělnické ulici, které má na starosti především monitoring systému veřejného osvětlení a řešení jeho poruch. Od příštího roku pod něj bude spadat také městský kamerový systém.

„Město získává do systému provozního a krizového řízení velmi moderně vybavený dispečink s osmi pracovišti pro operátory v trvalém třísměnném provozu, nezávislý na napájení elektrické sítě,“ říká Tomáš Jílek, předseda představenstva a generální ředitel městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), pod níž středisko spadá.

Lampy online

V současnosti operátoři dispečinku řeší především nahlášené poruchy veřejného osvětlení, které čítá zhruba 135 tisíc lamp. Slouží jim k tomu například velkoplošná komunikační stěna umožňující sledovat záběry městského kamerového systému nebo pohyb posádek a vozidel v terénu.

Městská firma také plánuje lampy postupně napojit na online monitoring tak, aby bylo možné na dálku odhalit případné závady a lampy i ovládat.

Díky modernizaci mají nyní zaměstnanci operačního střediska k dispozici také interaktivní mapové podklady, na kterých mohou rychle dohledat lampu s poruchou a na místo poslat technika.

„Dříve jsme si museli zapínací místa jednotlivých lamp dohledávat zvlášť. Teď to vidíme rovnou v mapě, což nám výrazně urychlí práci. Velkoplošné obrazovky se využívají u složitějších poruch, když se třeba při výkopových pracích poškodí nějaký kabel,“ popsala své zkušenosti s novým dispečinkem jedna z operátorek.

Měsíčně operátoři řeší více než dva tisíce hlášení poruch veřejného osvětlení, které generují denně desítky servisních zásahů.

V budoucnu by se měl dispečink starat o další městské technologie. „Jeho kapacita je připravena na převzetí dalších technologických celků, které nyní pro město spravují soukromé společnosti,“ uvádí Jílek.

Na jednom centrálním středisku by tak měla být zajištěna správa systémů úsekového měření rychlosti, bezpečnostních systémů v tunelech a dalších technologií. Náklady za nově vybudovaný dispečink jsou deset milionů korun. V budoucnu se navýší ještě o další investice podle toho, které technologie se budou do správy THMP přidávat.

Přebírání městských kamer

Už od ledna má začít Technologie hlavního města Prahy postupně přebírat správu městského kamerového systému. Ten zahrnuje zhruba 1 500 městských kamer a další tři tisíce kamer, které používá například dopravní podnik nebo Technická správa komunikací (TSK).

Moderní dispečinky

  • V březnu Praha otevřela moderní zrekonstruované operační středisko v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, které slouží krizovému štábu magistrátu. Modernizací prošlo po více než dvaceti letech. Službu v něm má nonstop pět pracovníků, kteří monitorují území Prahy. Cena byla 55 milionů korun.
  • Před dvěma lety získali nové centrální operační středisko za více než osm milionů korun strážníci. Městské policii se díky tomu například zkrátila doba mezi okamžikem, kdy občan zavolá na tísňovou linku 156, a příjezdem hlídky na místo. Operátoři v Korunní ulici dostali nové monitory, bezdotykově ovládané telefony a zařízení pro ovládání kamer.
  • Vlastní dispečink mají i pražští hasiči, kteří se o něj dělí s tísňovou linkou 112. Operátoři v Modřanech denně vyřídí okolo tisícovky nejrůznějších hovorů.

Kamery v současnosti spravuje soukromá firma KH servis, která městu dlouhodobě na základě různých smluv dodává nová zařízení a zajišťuje jejich instalaci a servis. Od převzetí kamer pod vlastní správu si město slibuje finanční úspory a především strategickou výhodu.

„U takto důležitých technologií musí mít město plnou kontrolu nad tím, aby někdo, obrazně řečeno, nepřišel a neotočil vypínačem. Neumím si představit, kdyby nám z nějakého důvodu vypnuly kamery v tunelech, metru a podobně,“ říká náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) s tím, že na formě převzetí se nyní město s firmou domlouvá.

Podobně Praha v roce 2017 převzala správu veřejného osvětlení od společnosti Eltodo. Té sice skončila smlouva už v roce 2008, radní ji však opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun.

„Město si musí klíčové infrastrukturální části umět samo spravovat, aby nebylo vydíratelné,“ dodává radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Do kamerového systému Praha nadále investuje. Řeší se především modernizace stávajících kamerových stanovišť. „Investujeme v řádech milionů korun do výměn starých analogových kamer za moderní digitální, které umožňují například podle čtení registračních značek dohledávat vozidla a podobně,“ říká náměstek Hlubuček.

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo to profesní selhání, plakala anestezioložka souzená za smrt pacientky

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při...

Komise: Sudí v derby obstáli. Preciado měl jít ven, Bořil byl nejagresivnější

Podle komise rozhodčích fotbalové asociace hlavní arbitr Ladislav Szikszay i jeho asistenti ve vyhroceném derby Slavie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svátek fotbalu? Hrůza! Derby bylo nedůstojné, kritizovali jeho aktéři

Zápas se chýlil ke konci, když ho dva ostré, tvrdé skluzy přímo u střídaček proměnily v peklo na hřišti – a ne, že se...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na Vltavě se jel tradiční vodácký závod, některé posádky šly ke dnu

Ve čtvrtek byla Vltava plná kajaků a raftů. Jel se na ní totiž tradiční pětikilometrový závod, kterého se účastnily...

Sdružení PORR čarovalo s cenami v nabídce na metro D, vysvětlil v posudku DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) vyloučil sdružení firem PORR, Vinci a Marti (PVM) z tendru na stavbu druhé části metra D...

Pošta nakonec zrušila aukci budovy na Pankráci, o níž měla zájem Praha

Česká pošta bez udání důvodu zrušila elektronickou aukci nemovitosti v Praze 4 za téměř 400 milionů korun, která se...

Zoo Praha slaví jubilea v chovu největších savců. A 92. výročí založení

Zoo Praha v sobotu oslavilo nejen Světový den goril, ale i 60 let zdejšího chovu těchto největších primátů na světě, a...

Advantage Consulting, s.r.o.
DOPRAVNÍ STAVBY - PROJEKTANT (40-60.000 Kč) M/Ž

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...