Nový pražský dispečink dohlédne na lampy, postupně převezme i kamery

  7:36aktualizováno  11:36
Praha otevřela v Holešovicích nový dispečink pro správu veřejného osvětlení. Jeho hlavní funkce bude dohled nad desítkami tisíc pražských lamp a řešení jejich poruch. Centrum stálo deset milionů korun a v budoucnu má spravovat i městské kamery, jejichž provoz nyní zajišťuje soukromá firma.

Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela v pražských Holešovicích nové operační centrum. Firma má na starosti správu, provoz a údržbu veřejného osvětlení v metropoli. (16. října 2019) | foto: ČTK

Město představilo v březnu nové operační středisko odboru krizového řízení pro řešení povodní, velkých požárů nebo nehod, nyní má Praha další moderní dispečink. Tentokrát zaměřený na správu městských technologií.

Vedení města ve středu uvedlo do provozu operační středisko v Dělnické ulici, které má na starosti především monitoring systému veřejného osvětlení a řešení jeho poruch. Od příštího roku pod něj bude spadat také městský kamerový systém.

„Město získává do systému provozního a krizového řízení velmi moderně vybavený dispečink s osmi pracovišti pro operátory v trvalém třísměnném provozu, nezávislý na napájení elektrické sítě,“ říká Tomáš Jílek, předseda představenstva a generální ředitel městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), pod níž středisko spadá.

Lampy online

V současnosti operátoři dispečinku řeší především nahlášené poruchy veřejného osvětlení, které čítá zhruba 135 tisíc lamp. Slouží jim k tomu například velkoplošná komunikační stěna umožňující sledovat záběry městského kamerového systému nebo pohyb posádek a vozidel v terénu.

Městská firma také plánuje lampy postupně napojit na online monitoring tak, aby bylo možné na dálku odhalit případné závady a lampy i ovládat.

Díky modernizaci mají nyní zaměstnanci operačního střediska k dispozici také interaktivní mapové podklady, na kterých mohou rychle dohledat lampu s poruchou a na místo poslat technika.

Fotogalerie

„Dříve jsme si museli zapínací místa jednotlivých lamp dohledávat zvlášť. Teď to vidíme rovnou v mapě, což nám výrazně urychlí práci. Velkoplošné obrazovky se využívají u složitějších poruch, když se třeba při výkopových pracích poškodí nějaký kabel,“ popsala své zkušenosti s novým dispečinkem jedna z operátorek.

Měsíčně operátoři řeší více než dva tisíce hlášení poruch veřejného osvětlení, které generují denně desítky servisních zásahů.

V budoucnu by se měl dispečink starat o další městské technologie. „Jeho kapacita je připravena na převzetí dalších technologických celků, které nyní pro město spravují soukromé společnosti,“ uvádí Jílek.

Na jednom centrálním středisku by tak měla být zajištěna správa systémů úsekového měření rychlosti, bezpečnostních systémů v tunelech a dalších technologií. Náklady za nově vybudovaný dispečink jsou deset milionů korun. V budoucnu se navýší ještě o další investice podle toho, které technologie se budou do správy THMP přidávat.

Přebírání městských kamer

Už od ledna má začít Technologie hlavního města Prahy postupně přebírat správu městského kamerového systému. Ten zahrnuje zhruba 1 500 městských kamer a další tři tisíce kamer, které používá například dopravní podnik nebo Technická správa komunikací (TSK).

Moderní dispečinky

  • V březnu Praha otevřela moderní zrekonstruované operační středisko v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, které slouží krizovému štábu magistrátu. Modernizací prošlo po více než dvaceti letech. Službu v něm má nonstop pět pracovníků, kteří monitorují území Prahy. Cena byla 55 milionů korun.
  • Před dvěma lety získali nové centrální operační středisko za více než osm milionů korun strážníci. Městské policii se díky tomu například zkrátila doba mezi okamžikem, kdy občan zavolá na tísňovou linku 156, a příjezdem hlídky na místo. Operátoři v Korunní ulici dostali nové monitory, bezdotykově ovládané telefony a zařízení pro ovládání kamer.
  • Vlastní dispečink mají i pražští hasiči, kteří se o něj dělí s tísňovou linkou 112. Operátoři v Modřanech denně vyřídí okolo tisícovky nejrůznějších hovorů.

Kamery v současnosti spravuje soukromá firma KH servis, která městu dlouhodobě na základě různých smluv dodává nová zařízení a zajišťuje jejich instalaci a servis. Od převzetí kamer pod vlastní správu si město slibuje finanční úspory a především strategickou výhodu.

„U takto důležitých technologií musí mít město plnou kontrolu nad tím, aby někdo, obrazně řečeno, nepřišel a neotočil vypínačem. Neumím si představit, kdyby nám z nějakého důvodu vypnuly kamery v tunelech, metru a podobně,“ říká náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) s tím, že na formě převzetí se nyní město s firmou domlouvá.

Podobně Praha v roce 2017 převzala správu veřejného osvětlení od společnosti Eltodo. Té sice skončila smlouva už v roce 2008, radní ji však opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun.

„Město si musí klíčové infrastrukturální části umět samo spravovat, aby nebylo vydíratelné,“ dodává radní pro oblast majetku Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Do kamerového systému Praha nadále investuje. Řeší se především modernizace stávajících kamerových stanovišť. „Investujeme v řádech milionů korun do výměn starých analogových kamer za moderní digitální, které umožňují například podle čtení registračních značek dohledávat vozidla a podobně,“ říká náměstek Hlubuček.

  • Nejčtenější

Policie vypátrala řidiče formule, která se proháněla po dálnici

Policisté vypátrali řidiče, který jel v září po dálnici D4 mezi Příbramí a Dobříší ve formuli. Hrozí mu pokuta v řádu...

Wengerovi učarovala fyzička Slavie. Něco takového jsem neviděl, uznal

Před dvanácti lety po bezbrankové remíze na Strahově ocenil Arséne Wenger, tehdy trenér Arsenalu, slávistickou...

Při páteční tragické nehodě zemřela záchranářka, matka dvou dětí

Na pražském Smíchově v pátek ráno po srážce s motocyklem zemřela žena, která přecházela silnici se svým psem. Ukázalo...

Při střetu autobusu a náklaďáku zemřela učitelka, jedenáct lidí se zranilo

U Nové Vsi na Mělnicku narazil do nákladního auta autobus, v němž zemřela jedna žena. Řidič autobusu je vážně zraněný....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praze za dva a půl roku dojdou registrační značky pro auta, vyčerpá čísla

Pražský magistrát vyčerpá zhruba do dvou a půl roku všechny možné kombinace registračních značek na osobní vozidla....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Jiřičná a developer obhajovali projekt rozvlněných domů na Žižkově

V pražském Paláci Akropolis se konala veřejná debata s architektkou Evou Jiřičnou. Pořádala ji firma Central Group, pro...

Při požáru domu s pečovatelskou službou zemřela žena s asistenčním psem

Jeden lidský život si vyžádal noční požár v domě s pečovatelskou službou na Černém Mostě v Praze. Hasiči kvůli ohni...

Při střetu autobusu a náklaďáku zemřela učitelka, jedenáct lidí se zranilo

U Nové Vsi na Mělnicku narazil do nákladního auta autobus, v němž zemřela jedna žena. Řidič autobusu je vážně zraněný....

V Praze se otevře medúzárium, představí tisíce medúz

Tisíce medúz mnoha druhů a barev budou k vidění v medúzáriu Svět medúz které se v pátek otevře v pražském obchodním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz