Hirstova výstava v Kutné hoře se zřejmě ani do třetice nepovede

  11:40aktualizováno  11:40
Středočeši se v Kutné Hoře výstavy Damiena Hirsta zřejmě nedočkají. Retrospektivní výstava britského umělce byla již dvakrát odložena a zdá se, že bude odložena i potřetí. Jedním z důvodů údajně mohou být problémy ředitele galerie Jana Třeštíka s vývozem Picassova obrazu, za který jej Národní galerie žaluje.

Britský umělec Damien Hirst se výstavy v Kutné Hoře možná nedočká. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Velká retrospektivní výstava Damiena Hirsta v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) je ohrožena. Výstava zatracovaného i ceněného britského umělce byla již dvakrát odložena. Zřejmě ani třetí termín - jaro letošního roku - se nepodaří dodržet. A nejen to.

V kuloárech kutnohorské galerie se hovoří o tom, že z Hirstovy výstavy v bývalé Jezuitské koleji v Kutné Hoře definitivně sešlo. Může to souviset s trestním oznámením, které podala Národní galerie v souvislosti s pokusem ředitele GASK Jana Třeštíka vyvézt ze země Picassův obraz Sedící žena. Podle Třeštíka to měla být výměna za reciproční zápůjčku několika Hirstových artefaktů ze Švýcarska. A to právě na onu neustále odkládanou výstavu v Kutné Hoře. Z výměny ale zřejmě sešlo. Čeští celníci Picassův obraz nepustili přes hranice.

V kutnohorské galerii vládne špatná nálada

Celníci si všimli, že pod povolením k vývozu je Třeštíkův podpis a razítko GASK. Mělo tam však být potvrzení od ministerstva kultury. Případem se zabývá středočeská policie.

"V galerii je blbá nálada, všechny nás ta věc s Picassem poškozuje, ale přitom jde o osobní věc ředitele. My jsme v tom jen jako pasivní diváci. V kuloárech galerie se mluví o tom, že Hirst nebude vůbec, ale ředitel si to chce řešit sám, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl člověk, který má k Janu Třeštíkovi blízko.

Damien Hirst - Hněv boží

Damien Hirst - Hněv boží

Třeštík, který na konci loňského roku v rozhovoru pro MF DNES tvrdil, že výstava je jen odložena, nikoliv ohrožena, teď mluví jinak. Na otázku, zda Hirstova výstava bude, či ne, odpověděl prostřednictvím SMS: "V tuto chvíli to nemohu bohužel potvrdit ani vyvrátit. Bude záležet na mnoha faktorech, které nyní nedokážu vyhodnotit."

Náklady na výstavu? 10 milionů korun

Na Hirstově retrospektivní výstavě mělo být prezentováno šestatřicet exponátů. Měl to být průřez Hirstovou tvorbou, přičemž některé exponáty, včetně slavných žraloků ve formaldehydové lázni, měly být v Česku vůbec poprvé.

Bombastická výstava měla stát kolem deseti milionů korun. To je více než třetina celého ročního rozpočtu středočeské galerie.

Damien Hirst - Anatomie anděla

Damien Hirst - Anatomie anděla

Třeštík ale vminulosti vždy otázky na finanční náročnost akce odbýval s tím, že peníze na tak drahou výstavu má. Od soukromých sponzorů, jejichž jména nikdy neuvedl. Situace kolem výstavy je nyní nepřehledná.

V únoru se zcela jistě nestihne a od 1. března střídá Třeštíka v čele GASK Jana Šorfová. Výměna byla delší dobu plánovaná a s případem nemá nic společného. Třeštík byl dokonce členem komise, která Šorfovou vybrala ve výběrovém řízení. "Já se do ničeho plést nechci, ještě jsem ani nenastoupila," řekla Šorfová.

Ředitel Národní galerie šéfa GASK zažaloval

Případ nechce nechat usnout Národní galerie, která podala trestní oznámení. Ředitel Národní galerie Milan Knížák řekl včera ČTK, že pokus vyvézt obraz Sedící žena od Pabla Picassa z republiky byl úmyslný. Šlo prý o snahu prodat dílo v zahraničí. "Podle mého názoru je to jasný zločin, jde o jasné porušení všeho, co se porušit dalo," míní Knížák.

Třeštík se hájí tím, že z jeho strany šlo pouze o úřední pochybení, neznalost práva. "Třeštíkův problém je v tom, že je obchodník a současně ředitel galerie," uvedla Milena Bartlová, předsedkyně Uměleckohistorické společnosti.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

V dozorčí radě Pražské plynárenské chtějí Piráti exředitele a senátora

Plyn (ilustrační foto)

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele Petra Zmátlíka. Ten spoluvlastní firmu, jež...

Středočeský kraj má nového maskota, je jím kreslený pratur Karlík

Maskot Středočeského kraje - Pratur Karlík.

Středočeská centrála cestovního ruchu představila nového maskota, který má lákat do kraje další návštěvníky. Stal se...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Najdete na iDNES.cz