O pozemek na Hanspaulce bojovali miliardáři, vyhraje zřejmě školka

  19:09aktualizováno  19:09
Praha přehodnotila plány a chce na volných pozemcích v luxusní čtvrti Hanspaulka vybudovat mateřskou školu. Původně o parcelu v soutěži bojoval majitel Penty Marek Dospiva a slovenský finančník Pavol Krúpa.

Na volných pozemcích v luxusní pražské čtvrti Hanspaulka bude mateřská škola. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jedinečný výhled na panorama Pražského hradu. Mimo jiné i o to se hrálo, když loni magistrát vyhlásil veřejnou soutěž na prodej lukrativních pozemků určených pro stavbu honosné vily uprostřed rezidenční čtvrti Hanspaulka v pražských Dejvicích.

Zastupitelstvo Prahy vzešlé z loňských říjnových voleb s nimi ale má jiné plány, jak se nyní ukazuje. Konkrétně zastupitelé z výboru pro územní rozvoj na svém úterním jednání doporučili v tomto případě změnit územní plán.

A to tak, aby místo vilové výstavby byly parcely určeny pro takzvanou veřejnou vybavenost, která by zde umožnila vybudovat školské zařízení, a na zbytku by provždy byla jen zeleň.

Fotogalerie

Dvanáctičlenný výbor se na tomto stanovisku shodl jednohlasně, tedy včetně zástupců opozice. Jeho verdikt však ještě není definitivní.

Aby se složitý proces změny územního plánu rozběhl, musí záměr schválit rada a následně i celé zastupitelstvo hlavního města. K tomu by mohlo dojít ještě v březnu. Samotná změna plánu by se následně uskutečnila nejdříve během roku a půl.

„Návrh jsme odhlasovali. Praha 6 tam nechce vilu pro miliardáře, ale školku. Myslím si, že to je velmi rozumný požadavek,“ zdůvodňuje prosazení tohoto bodu členka výboru a zastupitelka vládnoucí koalice Jana Plamínková (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Výbor pro územní rozvoj tak vyšel vstříc radnici Prahy 6, která už loni v září s tímto požadavkem přišla. Její starosta Ondřej Kolář (TOP 09) současný posun pochopitelně vítá.

„Praha 6 neoplývá přebytkem míst v mateřských školách. Takže bych byl rád, kdyby v dohledné době na tomto místě školka skutečně vznikla,“ říká starosta.

Výběrové řízení na prodej části zdejších pozemků o rozloze 4 350 metrů čtverečních vypsalo hlavní město loni nedlouho před komunálními volbami. Na nich by nový majitel mohl vybudovat rozlehlou třípatrovou vilu. Uchazeči měli šanci se hlásit do 13. srpna.

Souboj miliardářů

Zájem nakonec projevili dva miliardáři: spolumajitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva a slovenský finančník Pavol Krúpa ze společnosti Krupa Global Investment.

Podle informací Seznamu první z nich ve dvoukolové soutěži nabídl za pozemek téměř 119 milionů korun, jeho soupeř přes 84 milionů. Oba zájemci navíc přislíbili přispět Praze na revitalizaci zbylých zhruba osmdesáti procent nezastavěné plochy, kde má vzniknout veřejný park. Dospiva nabídl investici 44 milionů, Krúpa o čtyři méně.

Výsledky a vyhodnocení soutěže ještě loni dostala na stůl majetková komise. Ta ovšem nedala radě a zastupitelstvu žádné doporučení k výběru vítěze a prodeji pozemků.

„Komise si ještě vyžádala aktualizované stanovisko městské části,“ vysvětluje radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu / TOP 09), proč soutěž ještě nebyla dokončena.

Vzhledem k současnému postoji hlavního města i Prahy 6 už ale k vyhlášení definitivních výsledků a podpisu kupní smlouvy s Markem Dospivou, který nabídl nejvíc, nemusí vůbec dojít. Právě návrh na změnu územního plánu se totiž může stát důvodem ke zrušení celé soutěže.

Už během výstavby Hanspaulky v období první republiky plán města počítal s výstavbou školského zařízení právě na tomto pozemku ohraničeném ulicemi Na Špitálce, Neherovská, Na Fišerce a Na Kodymce. Později byl změněn, počítal s obytným využitím. V posledních patnácti letech se zde jednalo o výstavbě dvou desítek vilových domů. K tomu ale zejména kvůli silnému odporu obyvatel žijících v okolí nedošlo.

Pozemek na pražské Hanspaulce, na kterém bude mateřská škola.

Pozemek na pražské Hanspaulce, na kterém bude mateřská škola.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia letos vydělala čtvrt miliardy a vylepšila (si) koeficient

Slávista  Mick van Buren (vlevo) se raduje z gólu proti Seviile, gratulovat mu...

Takřka čtvrt miliardy korun na odměnách, značné posílení klubového koeficientu a významný příspěvek do národního. I to...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Další z rubriky

Loft v Nuslích chtěl změnu. Proměna stála 2,5 milionu korun

Bývalý mlýn v pražských Nuslích byl ještě před pár lety zchátralou třípodlažní...

Bývalý mlýn v pražských Nuslích byl ještě před pár lety zchátralou třípodlažní secesní stavbou z roku 1910. Život jí...

Morana letěla do Vltavy, centrem Prahy prošel průvod, aby přivítal jaro

Po Karlově mostě prošel průvod k přivítání jara. (24. března 2019)

V centru Prahy se sešlo několik desítek lidí u příležitosti konce zimy. Průvod se vydal z Hybernské ulice na Karlův...

Na dálnici D10 vyjelo auto ze silnice, kolony byly v obou směrech

Na dálnici D10 vyjelo auto ze silnice.

Odpolední dopravní špičku na D10 za Prahou zkomplikovalo několik nehod. Ve směru na Mladou Boleslav vyjelo auto ze...

Najdete na iDNES.cz