Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Hala pro Sáblíkovou ve Velkém Oseku stále nestojí. Je ještě šance?

  11:37
Nejúspěšnější česká rychlobruslařka Martina Sáblíková brzy začne trénovat na ledě. Ve Velkém Oseku na Kolínsku, kam se přestěhovala kvůli slibované tréninkové hale, to ale nebude. O osudu haly by se přesto za pár dní mělo ve Velkém Oseku jednat. Zástupci obce chtějí najít investora.

Martina Sáblíková se kvůli vyhlídce na tréninkovou halu přestěhovala do Velkého Oseku. | foto: Ivana Roháčková

Kdyby si před čtyřmi lety lidé ve Velkém Oseku vsadili na výrok starosty Jiřího Otty, že do dvou let bude stát v této obci hala pro rychlobruslaře v čele s olympioničkou Martinou Sáblíkovou, prohráli by. Už neustálé ujišťování Otty, že investora má, ale tajného, bylo podezřelé.

"Přihlásilo se několik firem. Po euforii z letošní olympiády ale investoři ustoupili a dnes se opět o rychlobruslení prakticky nikdo nezajímá," řekl Otta MF DNES.

I když znovu kandiduje v komunálních volbách, halu, která se zdála několik let jeho hlavní starostí, ve svém volebním programu nemá. "Je to téma spíš druhé politické strany, která kandiduje a snaží se tuto investici zrušit," poznamenal Otta.

HALA VE VELKÉM OSEKU

Únor 2006
Na ZOH v Turíně rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila čtvrtá. Začíná se mluvit o nutnosti postavit rychlobruslařský
stadion v Česku. Zájem postavit ho projevil i Velký Osek, podle starosty Otty by mohl stát v roce 2008.

Říjen 2008
Velkoosecká sportovní společnost, kterou obec založila, uvedla, že má investora, který náklady 1,5 miliardy korun uhradí,
měl být z Čech.

Březen 2009
Starosta Otta oznámil, že peníze na stavbu haly pocházejí z USA.

Únor 2010
Sáblíková se stala olympijskou vítězkou ve Vancouveru. Hala stále není.

Březen - září 2010
Starosta slíbil investora oznámit, ale nesplnil to.

Říjen 2010
Žádný investor podle starosty Otty není. Město možná rozprodá akcie Velkoosecké sportovní společnosti. Její kapitál je
17 milionů korun. Za kolik je prodají, rozhodnou zastupitelé příští týden.

Nynější zastupitelé Velkého Oseku budou přesto o osudu haly ještě za pár dní jednat. Chtějí najít investora, který by koupil akcie Velkoosecké sportovní společnosti, kterou obec založila právě kvůli stavbě haly. Tato akciovka by pak podle nich mohla halu za 1,5 miliardy postavit.

"Společnost vlastní pozemky, územní rozhodnutí o stavbě i projekt. Když investor akcie koupí, může rovnou požádat o stavební povolení," vysvětlil předseda společnosti Martin Koška.

Podle ekonomů nemá ale takový plán šanci uspět. "Teoreticky ano, prakticky ne. Je to drahý projekt zaměřený máloúčelově. Osek je daleko od velkých měst, lidé sem musí dojet," vysvětlila ekonomka Markéta Šichtařová. Odhaduje, že do této akce nebude chtít nikdo jít.

"Akciové trhy nezaznamenávají růst. Hodně se posuzují rizika a tohle je mimořádně nejistý projekt, neslibuje zhodnocení," míní. Podle ní mají potíže i podobné haly v Praze, a to jsou dostupné metrem, jsou víceúčelové a stále obsazené.

Sáblíková, Novák i architekt stále věří

A co na to Martina Sáblíková, která se kvůli hale do Velkého Oseka i s trenérem loni přestěhovala? "Musím věřit," řekla MF DNES. I trenér Petr Novák stále věří, že hala pro rychlobruslaře ve Velkém Oseku bude. Nové místní politické sdružení Nezávislí ale příliš optimistické není. Kritizuje starostu Jiřího Ottu za to, že mlžil a lidem nikdy nedal přesné informace.

Trenérovi dvojnásobné olympijské vítězky píší denně desítky rodičů. Po jejích úspěších chtějí dát své děti na rychlobruslení. Novák jim ale odpovídá: Není kde trénovat, protože slibovaná hala ve Velkém Oseku na Kolínsku stále není.

"Přistěhovali jsme se sem loni s tím, že tu bude hala. Přitom jsme měli nabídky i z jiných měst, třeba z Železné Rudy," řekl Novák. V Oseku ale získali pozemky na dům zdarma a také příslib, že hala bude. Podle Nováka byl Osek výhodný i kvůli nedaleké Praze.

Trenér: Snad bude stát do příštích her

"Bylo by mi líto České republiky, kdyby tu kvůli chybějící hale měl skončit rychlobruslařský sport. Mám skupinu, která v nejbližších letech může sbírat medaile," tvrdí Novák. Trénovat v zahraničí je podle něj výrazně dražší.

"Měla se postavit do olympiády ve Vancouveru, ale dobře, jsme v Česku, tak snad to bude do příštích her v roce 2014 v Soči," doufá Novák. Je ale patrné, že ani jemu, ani Sáblíkové se téma haly ve Velkém Oseku moc rozebírat nechce.

Rychlobruslařská hala, Velký Osek, vizualizace

"Musím tomu věřit, co mi zbývá," říká rezignovaně Sáblíková. Na otázku, zda se v Oseku cítí doma, odpovídá vyhýbavě: "Pořád cestujeme, doma se necítím vlastně nikde."

Starosta obce Jiří Otta se nebojí, že by se kvůli tomu, že hala nestojí, odstěhovali. "Nevím o nikom, kdo by jim chtěl postavit dráhu, a pochybuji, že s tím někdo přijde. Mají odtud perfektní dopravní spojení do Prahy," tvrdí Otta.

Jednání starosty bylo nefér, říkají Nezávislí

Nové politické sdružení Nezávislí pro Velký Osek bude chtít po volbách po Ottovi vysvětlení. "Jeho jednání se nám zdá neprůhledné a nefér," řekl za Nezávislé Pavel Drahovzal.

Podle něj starosta neustále vypouštěl do éteru termíny, kdy odhalí investory, ale nikdy k tomu nedošlo, nikoho dostatečně neinformoval o svých jednáních. Nezávislí navíc nevěří, že by se hala sama "uživila".

"Už před dvěma lety jsme jako obyvatelé vyzývali starostu, aby předložil ekonomické studie, jestli vůbec je hala provozuschopná a zda to bude pro obec finanční přínos. Pochybujeme o tom, že vůbec kdy mluvil vážně," tvrdí Drahovzal. (o plánech velkooseckého starosty postavit halu pro rychlobruslení čtěte zde)

Na veřejnost se dostaly pouze informace, že probíhají jednání, že provozní náklady haly na den budou maximálně 100 tisíc korun a že stát musí podporovat provoz 50 miliony korun ročně. "Mluvil jsem s odborníky a ti mi řekli, že záměr je dobrý, ale bez peněz na provoz nevydrží. Musel by ho dotovat stát nebo obec," dodal Drahovzal.

I podle trenéra Nováka by měl podíl na provozu převzít stát. Sumu odhaduje na dvacet milionů. "Co je pro stát dvacet milionů, když tam budou světové šampionáty a děti budou bruslit pod vedením Martiny," poznamenal.

Martina Sáblíková jede závod na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

Starosta Otta je k tomu spíše skeptický: "Léta je to nastavené tak, že se dává tam, čemu se fandí. Když hraje prezident basket, dává se na basket, když ministr financí chodí na tenis, tak tenisu, a když předseda senátu lyžuje, tak se dává sem."

"V české politice jsou samé kotrmelce. Kdo vám vlastně má slíbit peníze, když je tam každého půl roku někdo jiný," dodává k tomu trenér Novák.

Bude zklamaný i architekt?

Architekt Arnošt Navrátil strávil na projektu haly dva roky. Nestandardní je podle něj v tom, že v Česku žádná podobná hala neexistuje, a tak musel s kolegy objíždět sportoviště v zahraničí.

"Byla by to práce do šuplíku a to nemáme rádi. Pokud se hala nepostaví, bude mě to mrzet. Jsme spokojení, když se stavba líbí klientovi i návštěvníkům. Zatím pořád lehce věřím, že se postaví. Není to jediný případ, kdy se realizace stavby protahuje," řekl Navrátil.

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Brzobohatý nemusí být gay, ale není ani „drag queen“, říká Chi Chi Tornádo

  • Nejčtenější

Jak se zbavit šéfa vojenské nemocnice. Černochová si připsala další lapálii

Ministryně obrany Jana Černochová z ODS usiluje o odchod šéfa Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Miroslava...

Policisté našli pohřešovanou devatenáctiletou dívku, o niž se bála rodina

Středočeští policisté odvolali pátrání po devatenáctileté Beátě z okresu Praha-západ. Dívka je v pořádku, i s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strážníci jeli k oběšenému v centru Prahy, dlouhou resuscitací ho zachránili

Městská policie a zdravotníci ve čtvrtek zasahovali v parku v Praze 1. Zachraňovali tam muže, který se rozhodl sáhnout...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystoupil z tramvaje, nevšiml si té protijedoucí. Ta ho srazila

U zastávky Bertramka na pražském Smíchově srazila projíždějící tramvaj chodce. Muž i přes více než třicetiminutovou...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Galaxie barev. Pražské obchodní centrum láká na novou zábavní zónu

V pražském obchodním centru Westfield Chodov vznikla Galaxie barev. Zábavní zóna, která svým vzhledem připomíná...

Svatební altánek v parku na Andělu podražil o miliony, zatím stojí pouze torzo

Altánek v parku Sacré Coeur na Smíchově, který radnice zamýšlela pro konání svateb, by měl být podle místostarosty...

Vyústění Žižkovského tunelu ozdobí zrcadla, vodní prvky nakonec nebudou

Vyústění Žižkovského tunelu pro pěší a cyklisty propojující Karlín s Prahou 3 by v budoucnu měla obohatit umělecká...

Mladík zabodl čepel do okénka auta, vystrašené řidičce pak ujel s autem

Příbramští policisté zadrželi mladíka, který zabodl nůž do okénka osobního auta a ohrožoval mladou řidičku. Auto jí pak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....