Z atypické pěší zóny se stal tankodrom. Praha ani neví, komu patří

  5:05aktualizováno  5:05
Pastí pro chodce se stala ulice s pěší zónou na pražském Smíchově, kudy denně projdou tisíce zaměstnanců z okolních kancelářských budov. Nejen ženy v podpatcích musí na rozbité dlažbě dávat velký pozor. Město sice má podle katastru ulici ve svém vlastnictví, havarijní stav ale neřeší.

„Zakopla jsem tady nesčetněkrát, proto chodím v těchhle,“ ukazuje na své plátěné tenisky žena, kterou oslovil štáb iDNES.tv. „Nemůžu si vzít normální boty na podpatku, je to o život,“ dodala.

Před více než dekádou nechala vozovku i chodníky ve smíchovské ulici Karla Engliše vydláždit firma Immo Future jako investor okolních kancelářských novostaveb. Nová ulice propojila Radlickou a Stroupežnického v místech někdejšího areálu Tatry Smíchov, která tu vyráběla tramvaje.

„Město původně chtělo úsek nechat průjezdný, počítala s tím i dokumentace pro územní řízení. Pak se plány změnily a v konečném důsledku se z něj stala pěší zóna s vjezdem do garáží,“ připomněla ředitelka společnosti Immo Future Simona Kulhánková

Fotogalerie

Vozovku a chodníky v této části ulice firma spravovala několik let spolu s dalším svým majetkem. Kromě ní na své náklady vybudovala i ostatní povrchy v okolí a částečně také infrastrukturu.

Koncem roku 2013 pak převedla problematický úsek do majetku Prahy, přičemž už v průběhu jednání o převodu pracovníci Technické správy komunikací (TSK) upozorňovali vedení města, že ulici bude nutné za miliony opravit.

„Ostře jsme se proti tomu tehdy postavili. Řekli jsme, že bychom s převodem souhlasili jen za podmínky celkové rekonstrukce komunikace, kterou jsem tehdy odhadl zhruba na pět milionů korun a kterou by rozhodně neměla hradit TSK,“ řekl iDNES.cz vedoucí oblastní správy TSK Jindřich Kaliba.

Cesta že je naše?

Nyní, tři roky po převodu, vypadá ulice ještě hůř. Dlažební kostky - přesněji rozměrné dlaždice - jsou rozlámané, vyčnívají, viklají se nebo chybí úplně. Nejhorší jsou místa, kde auta odbočují do podzemních garáží, nebo se na konci slepé ulice otáčejí. Ani časté čištění povrchů vozidlem s rotačními kartáči stabilitě dlažby nesvědčí.

„Jedná se o atypickou dlažbu, která se jen těžko opravuje a doplňuje, jsou zde i další atypické a nebezpečné prvky (kovové zábrany s ostrými hranami, pozn. red.). Čas od času se tam objeví dlaždičská četa, která se pokouší vozovku i chodník lokálně opravovat. Naši lidé to ale nejsou, my prostory ve správě nemáme,“ doplnil Kaliba.

Kdo dlaždiče do míst posílá, proto není zcela zřejmé. Pro město podle Kaliby sice pracují i další firmy provádějící údržbu či opravy vozovek a chodníků, pracovníci magistrátu však na vznesené dotazy iDNES.cz reagovali rozpačitě.

Zdálo se, jako by ani neměli tušení, že jsou prostory ve vlastnictví města a že by se o ně Praha měla starat.

“Podle informací, které se nám zatím podařilo zjistit, by úsek mezi ulicemi Na Zatlance a Kováků měl být ve vlastnictví města a druhý úsek, od Radlické, o který se zajímáte, by měl nadále patřit Immo Future. Snažíme se zjistit, zda nemůže být chyba v katastru,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Je to úděl investorů a běžná praxe“

Podle informací iDNES.cz podepsali zástupci firmy a města darovací smlouvu k pozemku v listopadu 2013. V únoru 2014 se pak změna vlastníka promítla v databázích katastrálního úřadu. „Za symbolických asi tisíc korun jsme městu převedli kupní smlouvou také silnici, chodníky, vodovody či kanalizaci,“ vyjmenovala Kulhánková.

Podle Kaliby společnost už pravděpodobně na stavbu uplatnila odpisy, tudíž mohla o převod usilovat. Ředitelka investorské firmy však oponuje, že se o převod snažili už dlouho předtím. „Schvalování trvalo. Všechny veřejné komunikace jsou v majetku města,“ doplnila.

Na otázku, proč si město cestu v havarijním stavu bez dalších podmínek nechalo převést a zda plánuje její tristní stav řešit, magistrát ani po opakovaných urgencích neodpověděl.

„Vyhověli jsme požadavkům města na zkapacitnění ulice, všechny chodníky po celé Radlické na straně Anděl City vznikly na našem pozemku. Následně byly chodníky kolem celého areálu za symbolickou cenu převedeny na město, to je úděl všech investorů a běžná praxe,“ vysvětlila ředitelka Immo Future.

Podle svých slov neví, jestli se o část ulice nyní vůbec někdo stará, i když na město tato povinnost logicky přešla, stejně tak jako úkol co nejdříve vyřešit její havarijní stav. „Ano, to je samozřejmě druhá věc,“ podotkla.

Proč projektant v době připrav stavby v ulici upřednostnil méně trvanlivý povrch, přestože měla být původně oboustranně průjezdná, už si nevzpomíná.

„Technická správa komunikací tehdy nemohla přípravu ani průběh stavby ovlivnit a investor by to ani nepřipustil,“ uzavřel Jindřich Kaliba.

Body ohraničují úsek ulice Karla Engliše, k jehož vlastnictví se město nemá.

Body ohraničují úsek ulice Karla Engliše, k jehož vlastnictví se město nemá.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Radnice za stržení plachty kolem Koněva rozdala pokutu a dvě napomenutí

Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské...

Šéfka pražských Pirátů a manažer JCDecaux se stýkali i po jeho obvinění

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Podnapilá dvojice se poprala na Florenci, žena přitom držela miminko

Ostraha autobusového nádraží na Florenci volala v úterý odpoledne strážníky ke konfliktu podnapilé dvojice. Muž se...

Šéfka pražských Pirátů kvůli schůzce s manažerem JCDecaux rezignovala

Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci. Zastupitelka to řekla na...

Najdete na iDNES.cz