Langerová, Chinaski? Nepřijede nikdo, festival v Rakovníku se ruší

  17:20aktualizováno  17:20
Kdo se těšil na letní hudební festivaly ve Středočeském kraji, musí si minimálně dva z nich ze seznamu vyškrtnout. Po mladoboleslavské Rockové noci legend se nakonec neuskuteční ani třídenní srpnový Rack Fest v Rakovníku. Účinkující chování organizátorů hodně zaskočilo.

Na srpnovém Rack Festu měla vystoupit i kapela Chinaski. Nakonec se festival vůbec neuskuteční. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na rakovnické letiště se vejde pohodlně několik tisíc lidí, možná i několik desítek tisíc. V praxi se to mohlo potvrdit v půlce srpna. Ve dvacetihektarovém areálu se měl konat Rack Fest. Třídenní festival s řadou zářných jmen. Vstupenky stály 500 až 800 korun.

Před pár dny se na facebookovém profilu festivalu objevilo stručné a výstižné: !!!!!! TOTÁLNĚ ZRUŠENO !!!!!!!

"Jak tomu rozumět? Festival je zrušenej a neproběhne? Měli jsme tam vystoupit s kapelou, tak ať víme, na čem jsme," odepsal na strohé oznámení jeden z fanoušků profilu. Odpověď nedostal.

Také ostatní kapely jsou z přístupu pořadatele mírně řečeno zaskočeny. Chinaski, Žlutej pes, Katapult, Aneta Langerová, Mňága a Žďorp, dokonce bývalý zpěvák Iron Maiden Blaze Bayley. Ti všichni měli podle programu přijet.

Jeden z organizátorů Patrik Mikovec ve středu MF DNES řekl, že festival je "prozatím zrušený", protože se s kolegou "nějak nepohodli", a odkázal právě na spolupracovníka Marka Osvalda. Ten nezvedal telefon.

Tvrdili, že mají vše, neměli nic

Dvojice podle všeho neměla s pořádáním velkých akcí zkušenosti. "Měli jsme na ně nějaké negativní reference, chtěli jsme si ale vydělat na nové letadlo. Pak nám přestali zvedat telefony a o zrušení jsme se dozvěděli až z webu," říká Milan Köhler z rakovnického aero klubu, který provozuje letiště. "Čekal jsem tenhle konec," přiznává. 

Třeba frontman Katapultu Oldřich Říha mluví rovnou o podvodu. Jeho kapela měla hrát i na pátečním rockovém koncertě na mladoboleslavském koupališti, který organizátor Jiří Kaulfus před pár dny také zrušil. Na případ upozornila MF DNES v sobotním vydání. 

Podle Hany Petřinové, která zastupuje třeba skupiny Chinaski a Žlutej pes, si zkrátka hudebníci musí dávat čím dál větší pozor, s kým jednají. 

"Ptala jsem se, kdo jim to sponzoruje, nejdřív tvrdili, že mají vše, ale nakonec neměli vůbec nic," popisuje jednání o účasti na Rack Festu Petřinová a podivuje se nad tím, jak velké sousto si nezkušení pořadatelé vzali. "Navíc když ve stejném termínu se má asi o patnáct kilometrů dál konat velká akce k výročí pivovaru Krušovice, která bude ke všemu zdarma," dodává.

Festival mohl podle lidí z oboru stát asi jeden a půl milionu. Aby se zaplatil jen ze vstupného, muselo by přijít na tři tisíce lidí. "Do doby, než pořadatel akci zrušil, jsme prodali tři vstupenky," uvedl Robert Schroth z agentury Ticketstream.

Mezi partnery akce organizátoři uvedli také Coca-Colu, pivovar Svijany a značku energetického nápoje Monster. Některé z firem ve středu ještě ani nevěděly, že se akce ruší. "Měla to být spolupráce na obchodní bázi, dodali bychom tam pivo, a co by se neprodalo, to by nám vrátili," podotýká Petra Winklerová ze Svijan.

Organizátoři kontaktovali i rakovnickou radnici. Chtěli záštitu a sponzorský dar, jehož výši však neupřesnili. "Radní akci nepodpořili, protože nepůsobila příliš důvěryhodně," podotkla mluvčí města Alida Štulajterová.

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Další z rubriky

Středočeský kraj přijde ročně o miliardu, plánuje změnu určení daní

Nová hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová (ANO) a moderátor...

Od roku 2000 se počet obyvatel ve Středočeském kraji zvedl o čtvrt milionu. Příjem kraje z takzvaného rozpočtového...

Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

Mokřad Triangl

Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita...

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Najdete na iDNES.cz