„Na začátku letošního roku jsme se jako jediní Češi v konkurenci 10 tisíc světových firem dostali mezi vybraných třicet do Dubai Future Accelators. To je program spolupráce start-up firem s potenciálem spolupráce se státními institucemi v Dubaji. To samé se nám nyní povedlo i ve Vídni, kde 25. září spustili největší akcelerátor pro start-up firmy v Evropě. Tady je nás padesát komerčních partnerů, nejde už tedy jen o spolupráci s vládou,“ vyjmenoval poslední úspěchy malé firmy s šesti zaměstnanci její jednatel Pavel Beneš.
V Dubaji prezentovali svoji technologii s firmami jako například Uber nebo firmou Elona Muska Hyperloop na rychlodráhu v tubě.
„Zázemí na prezentaci své práce mají všichni absolventi dvouměsíčního programu ve vládních mrakodrapech na doživotí. My jsme tam navíc podepsali roční spolupráci s Dubai Heatlh Authority (obdoba ministerstva zdravotnictví – pozn. red.) a oční klinikou dubajské nemocnice,“ dodal.
Elon Technologies vznikla v roce 2006. Zabývá se technologií zvanou právě elektroluminiscence. Laboratoře na vývoj zdravotnických prostředků na její bázi spustila firma předloni na podzim. Nový výzkum podpořilo i Středočeské inovační centrum dotací v podobě inovačního voucheru.
„Finálním produktem našeho výzkumu a vývoje je asi půl milimetru tenká polymerová vrstva, která vyzařuje světlo. Její výhodou je to, že oproti jiným zdrojům je to světlo naprosto studené,“ vysvětluje Pavel Beneš s tím, že se materiál dá používat mnoha způsoby.
Od reklamy do nemocnic
Nejprve firma fólii začala užívat pro reklamní účely nebo v oblasti interiérových dekorací. Poslední čtyři roky má ale vyšší cíle – zdravotnictví.
„Pracujeme na šesti produktech, z nichž pět je ve stadiu vývoje. Úspěšně na trhu v ČR je světelná maska pro léčbu diabetické slepoty, tedy léčí zrak u cukrovkářů. Tuto technologii jsme vyvinuli ve spolupráci s Pavlem Kuchynkou z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který je českou jedničkou na studii zabývající se léčbou diabetické slepoty zeleným ledkovým světlem. Dosud nikdo nepostavil zdroj tohoto světla, aniž by nevydávalo zároveň teplo, tedy by při styku s kůží pacienta nepálilo.
Novorozenecká žloutenka i světelné náplasti
|
„V masce přes oči s naší fólií, která toto studené světlo dokáže vydávat, mohou pacienti spát celou noc. Zelené světlo zabraňuje oku diabetika přepnout z denního režimu na noční. Právě v noci se totiž zvyšuje zásobování cév oka kyslíkem, poškozené cévy diabetiků mohou praskat, vytvářet na sítnici černé skvrny, které mohou vést až ke zmíněné slepotě. Zelené světlo zvýšenému zásobování a tedy tlaku na cévy oka zabraňuje. Oko si sice myslí, že je den, jinak ale pacient v klidu spí,“ vysvětluje zjednodušeně revoluční léčbu jednatel ET.
Unikátní metoda prošla klinickými testy a v současné době se již maskou z první vyrobené série léčí přes 150 pacientů. „Měli jsme pacienty s diabetem, kteří po užívání masky přišli za svým očním lékařem s tím, že najednou vidí mlhavě přes své brýle. Doktor zjistil, že se jim o dioptrii zlepšil zrak,“ poznamenal čtyřiačtyřicetiletý Pavel Beneš.
Moderní technologie masky má zásadně nižší cenu oproti stávající léčbě diabetické slepoty, současně je léčba neinvazivní. Dosud museli pacienti podstupovat podle Pavla Beneše ročně sedm injekcí hormonu, který redukuje cévy na sítnici, anebo laserové operace očí, které poškozují sítnici a lze je opakovat jen několikrát.
Jako u většiny vědeckých novinek v České republice se i tady ukazuje bolest konzervativního národa. Nová česká metoda se prosazuje v zahraničí rychleji než doma. Účast v dubajském projektu je důkazem.