Návrh na nákup elektřiny na druhé pololetí letošního roku a rok 2024 mělo připravit Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE), které připravilo i nákup na toto pololetí. Město se ale rozhodlo své příspěvkové organizaci tento úkol odebrat.
„PSOE chybí nejen dostatek flexibility pro takové úkony, ale zároveň některá rozhodnutí vůbec nemůže, s ohledem na charakter příspěvkové organizace, provést,“ píše se v usnesení, které v pondělí schválili radní.
Jasno má být do půlky května
Zároveň radní tuto úlohu svěřili Technologiím hl. m. Prahy (THMP), což je na rozdíl od PSOE akciová společnost. THMP má navíc od loňska licenci pro obchod s elektřinou a plynem, takže může energie kupovat napřímo, ne přes zprostředkovatele.
„Finální jednání o nasmlouvání elektřiny ještě neproběhlo, nicméně potřebujeme mít tuto otázku vyřešenou zhruba do 30 dnů,“ informuje primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který má energetiku ve své gesci. Schválené usnesení ukládá Svobodovi návrh předložit radě nejpozději na jednání 15. května.
198 příspěvkových organizací čeká na zasmluvnění elektřiny. 4,74 korun bez DPH stojí kilowatthodina elektřiny v novém tarifu u PRE. 760 korun lze ročně ušetřit za elektřinu s novým tarifem od PPAS. |
Oproti původnímu plánu bude THMP nakupovat elektřinu jen na zbytek letošního roku, nikoliv i na ten příští. Na nákup na rok 2024 totiž prý musí nejdřív vypracovat analýzu.
„Trh bude příští rok velmi proměnlivý a ceny se budou odvíjet od toho, jak se bude dařit plnit zásobníky plynem. Na základě toho mohou ceny výrazně spadnout, ale také vylétnout jako loni,“ popisuje předseda magistrátního výboru pro energetiku Jan Chabr (TOP 09).
Nedostatek flexibility navíc není jediná věc, kterou radní PSOE vyčetli. Své včerejší rozhodnutí totiž zdůvodňují také tím, že organizace návrh nákupu připravila opožděně.
Energie dál zlevňují, tarif pod vládním stropem nabídne i ČEZ![]() |
S takovým hodnocením ale ředitel PSOE Jaroslav Klusák nesouhlasí. „Proč se to převádí na THMP, nechápu. Návrh jsme připomínkovali, ale nebyli jsme bráni v potaz. Informace, že jsme to začali připravovat pozdě, jsou úplně liché. Návrh už od začátku března putoval v kolečku po magistrátu. Nevím, proč ho tam připomínkovali dva měsíce, aby pak zkonstatovali, že už je pozdě,“ říká.
„Návrh byl navíc připravený úplně stejně jako ten na první pololetí,“ dodává. Právě zasmluvnění letošních dodávek bylo loni velmi dramatické, jelikož k tomu došlo dokonce až po Vánocích. Původní návrh, který počítal s nákupem elektřiny podle tzv. forwardů (dohoda o nakoupení elektřiny v budoucnosti za cenu stanovenou v současnosti, pozn. red.) opozice na prosincovém zastupitelstvu označila za nevýhodný a tendr zastupitelé zrušili.
Levnější i pro lidi
Město nakonec nakoupilo elektřinu za tzv. spotové ceny, které se odvíjejí od momentálních cen na trhu. A to se nakonec ukázalo jako moudřejší, jelikož ceny pod vládní strop už skutečně spadly, a Praha tak mohla platit méně.
Boj o klienty. Dodavatel už má energie o tisíc korun levnější, než je strop![]() |
Kromě hlavního města mají možnost nakupovat energie za ceny pod vládním stropem už i sami Pražané. Pražská energetika (PRE) nabídla levnější elektřinu od poloviny března, a to pro nové zákazníky nebo ty, kterým končí fixace. Běžní zákazníci si mohou u PRE vyjednat cenu 4,74 koruny bez DPH za kilowatthodinu.
Zákazníky, kteří elektřinou ohřívají vodu a topí, vyjde jedna kilowatthodina ve vysokém tarifu na 4,64 koruny, v nízkém tarifu pak na 4,44 koruny, přičemž maximální cenu vláda zastropovala na pěti korunách. Od 1. května nabídne elektřinu za ceny nižší, než je vládní strop, také Pražská plynárenská (PPAS).