ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pražané si po letech finančně pohorší. Zdražovat většina odvětví ale nebude

  • 4
Utahování opasků bude zatím pro Pražany znamenat z ekonomického hlediska rok 2021. Přestože se výdajová stránka nebude radikálně měnit, je už teď jasné, že největší problémy s příjmy budou mít občané z postižených odvětví.

Koronavirus naprosto překreslil všechny zvyklosti a ekonomické zákonitosti, které měly vliv na dění v hlavním městě, a to mění finanční situaci obyvatel metropole. 

Sekyra 320 miliard bude hlubší, míní ekonomové o schváleném rozpočtu

„Ekonomické poměry Pražanů se v roce 2021 po několika letech poprvé výrazněji zhorší. Naposledy se tak dělo v letech 2012 či 2013. Pracující budou čelit poklesu příjmů, a to zejména ti, jejichž zaměstnání či podnikání je tak či onak navázané na turistický ruch, gastronomii, sektor ubytování a obecně sektor služeb,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavní ekonom Trinity Bank.

Na druhou stranu se v řadě oblastí nebude vůbec zvyšovat výdajová stránka občanů.

1 Poplatky městu

Více peněz se od občanů nechystá vybírat hlavní město. „O žádném zvýšení poplatků nemám informaci. Například poplatky za psa, ale i turistický poplatek zůstávají stejné,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

2 Hromadná doprava

Na stejné úrovni zůstávají také ceny MHD, o kterých rovněž rozhoduje magistrát. „Ceny MHD v Praze zůstanou stejné. Řada občanů ani není v takové situaci, že by si mohli dovolit platit víc,“ vysvětluje náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

3 Elektrická energie

Příznivý je také vývoj u cen elektrické energie. „Od Nového roku nepočítá Pražská energetika s žádnou zásadní úpravou cen elektřiny. Dojde pouze k jejímu snížení vlivem regulované části ceny, jak to stanovil Energetický regulační úřad. Cenu silové elektřiny drží Pražská energetika pro své zákazníky od léta roku 2019, kdy došlo k poslední úpravě ceny. Od té doby konkurenti ceny zvýšili – někteří dokonce i dvakrát, aby v říjnu letošního roku ohlásili velké zlevnění. Nicméně se nevrátili tam, kde jsme již dlouhých 18 měsíců a zůstaneme tam i nadále,“ řekl před koncem roku 2020 mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

Podle něj však některé okolnosti mohou během letošního roku s energetickými kartami zamíchat. „Minimálně do pololetí roku 2021 PRE ceny měnit nebude a ani pak ještě není jasné, jaký bude vývoj. To záleží na kondici ekonomiky, klimatických podmínkách a dalších vlivech, jako jsou ceny emisních povolenek, kurz koruny vůči euru, politická rozhodnutí o konci uhlí v Česku, o výstavbě dalších jaderných bloků a podobně,“ dodává mluvčí PRE.

4 Ceny plynu

Příznivé vyhlídky mají také domácnosti závislé na dodávkách plynu. „Ceny pro naše zákazníky nebudeme od Nového roku zvyšovat, stejně jako jsme je nezvyšovali, na rozdíl od převážné části konkurence, v letech předcházejících. Zákazníkům nově nabízíme a v příštím roce budeme dále postupně představovat další cenové produkty a balíčky, s jejichž využitím ušetří,“ říká Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. 

Rok 2021 bude napínavý. Pomůže očkování, nebo se s virem naučíme žít?

Podle něj plynaři pamatují například na zákazníky, kteří plánují výměnu kotle nebo instalaci tepelného čerpadla. „Máme připraveny balíčky i s atraktivními cenami zemního plynu a elektřiny. Pro majitele plynových kotlů jsme také zavedli nové plynové tarify Kotel a Kotel komplet, které přinášejí mimo jiné zajímavou úsporu a jistotu preventivního servisu,“ dodává Vránek.

Podle analytika Kovandy to však s cenami plynu v Praze ani zdaleka nemusí být tak snadné. „Na rozdíl od jiných částí země nemohou Pražané se zlevněním plynu automaticky počítat, protože do rozvodné infrastruktury je nutné investovat více než jinde. Náklady na tyto investice ponese zčásti i konečný odběratel z domácnosti,“ vysvětluje ekonom z NERV.

5 Drahý home office

Analytik Kovanda také připomíná, že na cenách, které platíme za energie, se podepisuje i objem spotřeby. Pokud jsme více doma na home office a nesmíme nikam chodit, některé výdaje rostou. „V první polovině roku 2021 bude řada pražských firem a institucí stále v intenzivní míře upřednostňovat home office, takže Pražané budou více spotřebovávat energie doma,“ vysvětluje ekonom. 

Ceny vodného a stočného v metropoli pro tento rok vzrostou o 7,9 procenta, kubík vody bude stát 101,59 Kč, uvádí se na webu Pražských vodáren a kanalizací (PVK). 

Analytik Lukáš Kovanda očekával zdražení okolo pěti procent. „V růstu cen bude určitě hrát roli kromě inflace také zastaralá vodovodní síť. Při odhadu úrovně zdražení vycházíme z průzkumu cenové politiky u dalších vodárenských společností v zemi – některé z nich ceny na příští rok už zveřejnily,“ předpokládal ekonom před koncem roku 2020. 

Vlivem útlumu ekonomiky i poklesu turistického ruchu spotřeba vody v Praze klesla, za stočné se vybralo méně. Některé výdaje vodohospodářů, například na mzdy, jsou však konstantní, zdražení je prý proto nutné.