Břevnovští se původně vyděsili, že radnice svažitou plochu bagruje, aby ji mohla zastavět. Ani nad nápadem nahradit udržovaný trávník bujným travním porostem s vysokým podílem květin však část z nich nejásá.
„Aby louka mohla být stále hezká, nemělo by se po ní moc chodit ani běhat. V těch místech zkrátka zcela postrádá smysl, zabere příliš velký prostor a v důsledku omezí využití celého parku,“ kroutí nad nápadem hlavou Kamila Jančíková, která v lokalitě bydlí.
Nejen pro příznivce pikniků a pejskaře to podle ní bude znamenat utrum.
„V zimě tam chodí děti sáňkovat, když napadne sníh. Teď bude pro tyto aktivity přinejmenším rok nepoužitelná, dočasně ji oplotí, aby se tráva uchytila,“ dodala.
A není sama, koho rozčiluje, že s nimi nikdo z radnice plán předem neprobral. „Trávíme tam se sousedy léto a jsme tam v podstatě každý den. Je to jedno z mála míst, kde je povoleno volné pobíhání psů a teď nám to znepříjemní ještě i tím, že už si tam nebudu moct natáhnout ani deku? Pro koho tohle dělají? Pro nás určitě ne. Je to nonsens, všichni jsme dost naštvaní,“ zlobí se Klára Havelková, která poblíž parku bydlí osm let.
O novince neměli tušení ani někteří politici z Prahy 6, třeba člen komise životního prostředí Antonín Nechvátal (SZ). „Dozvěděl jsem se to v úterý. Věc asi měla jít přes komisi, ale neprojednávali jsme ji. Technika zakládání louky buldozery mi nepřijde vhodná. Jako potřebnější bych vnímal třeba výsadbu izolační zeleně okolo křižovatky Malovanka a kolem Evropské,“ řekl iDNES.cz.
Dvě louky za půl milionu
Lidé žijící v okolí si v posledních dnech začali kvůli rozrytému prostranství stěžovat na radnici. Její vedení kritiku odmítá, záměr naopak považuje za smysluplný.
„Možná někomu vadí, že si tam nebude moci lehnout, ale přeci nejde o celý park, ale jen o jeho velmi malou část. Není to nic, co by omezovalo lidi a bránilo jim v parku provozovat aktivity, na které byli zvyklí,“ uvedl Roman Mejstřík (ANO), radní Prahy 6 zodpovědný za revitalizaci a údržbu parků a zeleně.
Květinová louka
Zdroj: Wikipedia |
Propočty radnice uvádějí, že dotčená plocha o rozloze dva tisíce metrů čtverečních tvoří asi čtrnáctinu celkové rozlohy parku. „Snažíme se vytvořit stanoviště, které má oblast oživit. Už jsem požádal o umístění informační cedule, aby si lidé mohli přečíst, že tam zeleně neubývá, ale úpravy naopak budou ku prospěchu,“ doplnil Mejstřík.
Odmítá, že radnice plýtvá penězi za něco, co lidé nechtějí. Kromě parku Královka vznikne květinová louka také v parku v ulici Alej Českých exulantů.
„Praha 6 obdržela od Letiště Václava Havla specificky na tento záměr dar v celkové výši 520 tisíc korun. Úprava obou parků vyšla na 480 tisíc. Šlo o vysazení vícedruhové směsi květin, která obsahuje letničky i trvalky, jejichž udržování neklade vysoké nároky,“ vysvětlil mluvčí radnice Martin Churavý.
Smyslem nápadu je podle něj vnést více veřejné zeleně do města a podporovat druhovou pestrost. Obě místa prý byla pro pokusné založení květinových luk vytipována vzhledem ke své dostatečné viditelnosti a vzdálenosti od bytů.
Za peníze letiště se studenti zdokonalují v jazycích
O zmiňované „bezúdržbovosti“ nově vyseté louky Kamila Jančíková pochybuje. „Není pravda, že bude fungovat sama od sebe jako jiné louky. Radnice možná ušetří, že ji nebude muset tak často sekat, ale je tam tuším nutné třeba šplíchat herbicidy, aby tráva nevytlačovala květiny,“ podotkla.
Radnice to vyvrací. „Údržba by měla reálně spočívat pouze v sečení jednou, maximálně dvakrát do roka,“ řekl Churavý.
Obvod každoročně dostává od Letiště Václava Havla dohromady asi 10 milionů korun jako kompenzaci za letadla hučící nad hlavami obyvatel.
„Většina těchto peněz jde na školství, jazykovou výuku a program Otevřený svět, který umožňuje studentům návštěvy v zahraničí za účelem zlepšování jazyka. Malá část jde na kulturu a životní prostředí, každý rok jsou priority stanoveny jinak,“ řekl zástupce starosty Jaromír Vaculík (TOP 09), který má na starosti radniční rozpočet.
Popírá, že by tyto peníze zkrátka bylo nutné utratit za každou cenu, byť třeba za méně smysluplné projekty. „Někdy sázíme stromy, v minulosti se z těchto peněz vyměňovala okna. Jestli teď bylo rozhodnuto, že se udělá záhon, tak se dělá záhon. Jsou to položky v řádu statisíců, které zastupitelstvo standardně neschvaluje,“ dodal.
Klára Havelková by vnímala jako přínosnější třeba stavbu nového hřiště. „Kdyby třeba na Ladronce, kde je akorát jedno sto let staré betonové, udělali nějaké pořádné s umělým povrchem, kde by mohly sportovat větší děti, udělali by rozhodně líp,“ uzavřela.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz