V pražských Kobylisích vzniká z ubytovny luxusní domov pro seniory

  16:21aktualizováno  16:21
V Kobylisích v Praze 8 se příští rok otevře svým způsobem ojedinělý soukromý domov pro seniory. Jeho tvůrci se inspirovali podobnými projekty ve Francii a Německu. Nájem v něm bude stát nejméně 15 tisíc korun měsíčně. A vyrůst mají další. Odborník na sociální služby pochybuje, zda se tato zařízení podaří naplnit.

Plánované zařízení pro seniory RoSa na vizualizaci. | foto: Atkins a Langford Development

Společnost Atkins a Langford Development do projektu v Kobylisích investuje 200 milionů korun. Za ty hodlá zrekonstruovat tři budovy bývalé ubytovny ve Střelničné ulici. V areálu budou i restaurace, obchody, sociální či společenské centrum. Hotovo by mělo být příští rok v létě.

"Rozdíl oproti klasickým českým domovům pro seniory je v otevřenosti. Chceme, aby v naší rezidenci probíhal mezigenerační kontakt. Řadu aktivit určených našim klientům budou moci využít i další senioři," říká Anna Ježková ze společnosti Atkins a Langford Development.

Vnitřní vybavení bytů by mělo být poměrně luxusní.

Vnitřní vybavení bytů by mělo být luxusní.

O bydlení v celkem 108 bytech o dispozicích 1+kk a 2+kk zatím projevilo zájem 35 seniorů. Ti už složili rezervační poplatek 7,5 tisíce korun. Bydlení tu však nebude zrovna levné. Měsíční nájem se bude pohybovat od 15 do 18 tisíc korun.

Protože jde o soukromý projekt, nebude zařízení dostávat od státu příspěvky na sociální péči. "Registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro naše klienty bude Český červený kříž. Budeme chtít, aby klienti žili tak, jak byli doposud zvyklí, ale zároveň aby se jim dostalo maximum potřebných služeb," dodává Ježková.

V běžném domově se platí o třetinu i polovinu méně

V klasických domovech pro seniory se přitom nájem pohybuje na podstatně nižší úrovni. A to včetně stravy i veškeré péče. Tak je tomu například v domově seniorů v Mirovické ulici. "U nás senioři zaplatí od devíti do deseti tisíc korun," říká ředitelka domova Zuzana Steinbauerová. Soukromému projektu ale drží palce. "Vítáme každou službu, která bude kvalitní a bude sloužit tomu, komu sloužit má," dodala Steinbauerová.

Zařízení pro seniory v Praze

Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 žije v Praze asi 201 tisíc lidí starších 65 let. Z toho asi 70 tisíc je ve věku 60 až 69 let, přibližně 78 tisíc lidí pak ve věku 70 až 79 let.

V metropoli je 26 domovů pro seniory, dále 3 pečovatelské domy se zvláštním režimem a celkem 43 subjektů poskytujících takzvanou terénní službu (např. rozvoz obědů).

Ve všech pobytových zařízeních registrovaných v sociálních službách na území Prahy je asi 3 600 lůžek pro seniory, z toho přímo domovy pro seniory mají kapacitu asi 2 700 lůžek.

Lidí, kteří čekají na umístění do některého pobytového zařízení, jsou řádově tisíce.

Zmíněný projekt je na území hlavního města ojedinělý. Koordinátor plánování sociálních služeb v Praze Tomáš Klinecký je ovšem k jeho fungování skeptický.

"Tyhle podnikatelské nápady často narážejí na to, že očekávaná poptávka u těch movitých pražských seniorů není. Ač by se to na první pohled mohlo zdát. Nejsem si jistý, zda to zaplní," říká Klinecký.

Ve středních Čechách už několik podobných soukromých domovů pro seniory existuje. Například zařízení v Luštěnicích na Mladoboleslavsku a v Sokolči na Nymbursku, která fungují pod hlavičkou Senior Park. Senioři si tam dlouhodobě pronajímají jedno- či dvoupokojové bezbariérové byty za základní měsíční nájem sedm či osm tisíc korun plus energie a zařizují si je podle svého.

"Přicházejí k nám třeba lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech a vadí jim schody. Nebo zůstávají v bytě sami po ztrátě partnera či už nestačí na péči o domek. Ten pronajmou nebo prodají a nastěhují se k nám," říká ředitelka domova v Sokolči Zdeňka Plesníková.

Společnost Atkins a Langford Development si už v metropoli vytipovala další tři lokality, kam chce svoje aktivity rozšířit. Na rozvoj rezidencí pro seniory v Praze se hodlá zaměřit i společnost Hamilton & Co. Podle vyjádření této firmy je však předčasné hovořit o konkrétních termínech realizace.

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

Na D1 v Praze srazilo auto chodce, který přebíhal dálnici

Dodávka narazila do návěsu kamionu mezi druhým a prvním kilometrem D1 na okraji...

V úterý odpoledne došlo na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova ke srážce chodce s autem, následně ho zraněného převezl...

Do stavby stadionu na Chodově se zapojí Praha 11, bruslit se má do dvou let

Plánovaná podoba haly s kluzištěm a čtyřmi curlingovými drahami na pražském...

Praha 11 vstoupí do pozastaveného projektu stadionu na Chodově. Původně měl stadion spolufinancovat magistrát se...

Požár Krejčířovy vily vyšetřuje policie, vyslechnou i Krejčířovou

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Po uhašení střechy Krejčířovy vily v Černošicích u Prahy se jejím zapálením začali zabývat policisté. Na místě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz