Příběh výjimečného muže z židovské rodiny, která přišla zkraje 20. století do Británie z Polska, vypráví dokument Paprsek do tmy (A Light Across The Sea) režisérského týmu studia Inspired Film & Video.
Britský dokument vznikal jak v Anglii, tak v přímo v Lidicích. Prolínají se v něm příběhy lidických žen a dětí, které ve filmu na svou obec a deportace vzpomínají, s vyprávěním o lékaři Strossovi. Tvůrci využili dobové záběry i staré fotografie.
Čtěte ve středeční MF DNES: Příběh o sbírce britského lékaře Barnetta Strosse na znovuobnovení Lidic.
Němečtí nacisté vymazali malou obec na Kladensku z mapy světa v noci z 9. na 10. června 1942. Šlo o odplatu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha a její obětí se nakonec stalo 340 lidických občanů.
Nápad na obnovení vypálené vesnice byl spontánní myšlenkou. Stross v září 1942 svolal do velkého sálu Victoria Hall ve Stoke-on-Trent místní horníky a dělníky. Město a jeho okolí bylo totiž střediskem těžby uhlí a také kolébkou hrnčířské výroby.
Stross se tudíž ve své lékařské praxi často věnoval léčbě nemocí typických pro tyto profese, tedy chorob, kterými trpěli i lidičtí muži, většinou pracující na kladenských šachtách.
"Protože Stross byl městským radním a zároveň lékařem českých exulantů, řekl, že by se mělo učinit něco na připomínku tohoto strašlivého skutku a vyjádřit tamním lidem podporu," popisuje ve filmu jeden z pamětníků shromáždění Charles Strasser.
Stross Lidice po válce několikrát navštívil. Nové domy vyrostly půl kilometru od pietního místa. Spoluzakládal také růžový sad, který symbolicky propojuje původní ves s novou.
Do sadu věnovaly různé odrůdy růží desítky zemí světa. Stejně tak umělci posílali na Strossovu výzvu svá díla jako dary Lidické galerii. Zemřel obdarován nejvyšším českým vyznamenáním - Řádem bílého lva.