Dokončení oprav Karlova mostu se odkládá. Místo v červnu skončí až v říjnu

  9:35aktualizováno  9:35
Lidé se budou na Karlově mostě mačkat spolu s lešením a dělníky déle. Původně měla být druhá fáze rekonstrukce, při které je opravován povrch mostu a zábradlí, hotová na konci června. Termín dokončení druhé etapy rekonstrukce je ale posunut na 30. října.

Oprava Karlova mostu začala po velkých povodních v roce 2002, kdy velká voda poničila dva pilíře. Největší rozpory mezi odborníky vyvolala druhá etapa rekonstrukce, kdy se pracovalo na obnovení mostovky a zábradlí. Právě tahle část měla být už více než měsíc hotová.

Třetí etapa odložena

Třetí a zároveň finální rekonstrukce Karlova mostu je zatím odložená. Národní památkový ústav chce, aby oprava pláště, pilířů a věží probíhala postupnou výměnou dosluhujících kamenů.

Magistrát hlavního města plánuje vyhlásit výběrové řízení na firmu, která za ni bude odpovídat. A nejspíš už to nebude SMP, která velela druhé fázi oprav.

Národnímu památkovému ústavu se teprve 30. června podařilo získat posouzení záměru na opravu posledního nezrekonstruovaného bloku od restaurátora Jiřího Novotného z Fakulty restaurátorství pardubické vysoké školy.

"Půl roku trvalo výběrové řízení a předkládání návrhů na obnovu parapetního zábradlí v poli XI A. Rekonstrukce se ujal restaurátor Jiří Novotný a na konci června předložil svůj záměr," vysvětlil průtahy dokončení prací na Karlově mostě ředitel firmy SMP Martin Doksanský.

Na posouzení záměru měl Národní památkový ústav měsíc a podle informací Martina Doksanského začali restaurátoři pracovat na Karlově mostě teprve tento týden.

Více estetiky a původních materiálů

Restaurátoři by měli k opravě mostu přistupovat jinak než stavební firma, která má rekonstrukci na starosti. Práce by se měly odlišit hlavně důrazem na estetiku a zachování původního materiálu v co největší možné míře. "Jako restaurátor kladu důraz především na památkové a estetické aspekty, nejen na stavební a konstrukční," řekl Novotný.

"Dokumentace k úpravám posledního úseku označovaného jako XI A byla zpracovaná pečlivě a jeho rekonstrukce bude v restaurátorském režimu," dodala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. "Důležitá je hlavně autentičnost povrchu, co nejmenší výměna jednotlivých kamenů, a snažíme se o kultivované ošetření povrchů," pokračuje Novotný.

Na úpravu bloku se restaurátoři chystají použít také vyřazené kameny, které jsou v současné době uskladněné v depozitáři na Šutce.

Rozdíl nikdo nepozná

Restaurátor Novotný tvrdí, že na první pohled nebude rozdíl mezi jeho prací a prací stavební firmy poznat. "Snažíme se uchovat jednotu mostu. Nemělo by být při běžném pohledu vidět, že tu pracovalo dvěma odlišnými způsoby," tvrdí Novotný.

Rekonstrukce v režii restaurátorů nebude mít vliv ani na funkčnost mostu. Z toho hlediska je nejdůležitější kvalitní hydroizolace, která zabrání prosakování dešťové vody do konstrukce mostu. S tím však "šetrnější" práce nemá nic společného.

Kromě posledního neopraveného bloku XI A se odborníci na restaurování zapojí také do obnovy bloků blíže ke Starému Městu. "Tady chceme spolupracovat s dělníky, kteří už v tomto úseku pracují," doplnil Novotný.

Na poslední úpravy před předáním stavby má čas i firma SMP. "My ještě zároveň s posledními opravami, které dělají restaurátoři, odstraňujeme poslední nedostatky a k 30. říjnu by měla být rekonstrukce dokončená a k předání," doplnil Doksanský.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Na lampě u Karlova mostu se usadil včelí roj, odstranil ho včelař

Včelí roj v Mostecké ulici.

Strážníci zasahovali v neděli v pražské Mostecké ulici, kde se na jedné z pouličních lamp objevil včelí roj. Nakonec ho...

Dálnice D4 je opět průjezdná, příčinu dvou nehod policisté vyšetřují

Místo tragické dopravní nehody na silnici I/6 u Bochova. Pro těžce zraněného...

Dálnice D4 byla u nájezdu na 41. km ve směru na Prahu uzavřená kvůli dvěma nehodám. V první došlo ke srážce třech...

Před 130 lety turisté vyrazili po značce, poprvé v Království českém

Splutí Svatojánských proudů bylo možné až do 40. let 20. století, pak kaňon...

Nebývalou novinku si od května před 130 lety užívaly zástupy turistů, putující z královské metropole Prahy k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz