Dokončení oprav Karlova mostu se odkládá. Místo v červnu skončí až v říjnu

  9:35aktualizováno  9:35
Lidé se budou na Karlově mostě mačkat spolu s lešením a dělníky déle. Původně měla být druhá fáze rekonstrukce, při které je opravován povrch mostu a zábradlí, hotová na konci června. Termín dokončení druhé etapy rekonstrukce je ale posunut na 30. října.

Oprava Karlova mostu začala po velkých povodních v roce 2002, kdy velká voda poničila dva pilíře. Největší rozpory mezi odborníky vyvolala druhá etapa rekonstrukce, kdy se pracovalo na obnovení mostovky a zábradlí. Právě tahle část měla být už více než měsíc hotová.

Třetí etapa odložena

Třetí a zároveň finální rekonstrukce Karlova mostu je zatím odložená. Národní památkový ústav chce, aby oprava pláště, pilířů a věží probíhala postupnou výměnou dosluhujících kamenů.

Magistrát hlavního města plánuje vyhlásit výběrové řízení na firmu, která za ni bude odpovídat. A nejspíš už to nebude SMP, která velela druhé fázi oprav.

Národnímu památkovému ústavu se teprve 30. června podařilo získat posouzení záměru na opravu posledního nezrekonstruovaného bloku od restaurátora Jiřího Novotného z Fakulty restaurátorství pardubické vysoké školy.

"Půl roku trvalo výběrové řízení a předkládání návrhů na obnovu parapetního zábradlí v poli XI A. Rekonstrukce se ujal restaurátor Jiří Novotný a na konci června předložil svůj záměr," vysvětlil průtahy dokončení prací na Karlově mostě ředitel firmy SMP Martin Doksanský.

Na posouzení záměru měl Národní památkový ústav měsíc a podle informací Martina Doksanského začali restaurátoři pracovat na Karlově mostě teprve tento týden.

Více estetiky a původních materiálů

Restaurátoři by měli k opravě mostu přistupovat jinak než stavební firma, která má rekonstrukci na starosti. Práce by se měly odlišit hlavně důrazem na estetiku a zachování původního materiálu v co největší možné míře. "Jako restaurátor kladu důraz především na památkové a estetické aspekty, nejen na stavební a konstrukční," řekl Novotný.

"Dokumentace k úpravám posledního úseku označovaného jako XI A byla zpracovaná pečlivě a jeho rekonstrukce bude v restaurátorském režimu," dodala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. "Důležitá je hlavně autentičnost povrchu, co nejmenší výměna jednotlivých kamenů, a snažíme se o kultivované ošetření povrchů," pokračuje Novotný.

Na úpravu bloku se restaurátoři chystají použít také vyřazené kameny, které jsou v současné době uskladněné v depozitáři na Šutce.

Rozdíl nikdo nepozná

Restaurátor Novotný tvrdí, že na první pohled nebude rozdíl mezi jeho prací a prací stavební firmy poznat. "Snažíme se uchovat jednotu mostu. Nemělo by být při běžném pohledu vidět, že tu pracovalo dvěma odlišnými způsoby," tvrdí Novotný.

Rekonstrukce v režii restaurátorů nebude mít vliv ani na funkčnost mostu. Z toho hlediska je nejdůležitější kvalitní hydroizolace, která zabrání prosakování dešťové vody do konstrukce mostu. S tím však "šetrnější" práce nemá nic společného.

Kromě posledního neopraveného bloku XI A se odborníci na restaurování zapojí také do obnovy bloků blíže ke Starému Městu. "Tady chceme spolupracovat s dělníky, kteří už v tomto úseku pracují," doplnil Novotný.

Na poslední úpravy před předáním stavby má čas i firma SMP. "My ještě zároveň s posledními opravami, které dělají restaurátoři, odstraňujeme poslední nedostatky a k 30. říjnu by měla být rekonstrukce dokončená a k předání," doplnil Doksanský.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Na každý post větší konkurence, Sparta skládá kádr. S kým nepočítá?

Sparťané začínají přípravu, David Moberg Karlsson (v popředí) je jednou z posil...

Na každý post dva hráči, někde má trenér i víc možností. Fotbalová Sparta formuje kádr pro jarní část, v níž chce...

Další z rubriky

Národní galerie v Praze opraví Veletržní palác, osloví tucet architektů

Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické...

Národní galerie Praha (NGP) do konce února vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na rekonstrukci Veletržního...

TSK předělá na Jižní spojce protihlukovou stěnu, bude delší i vyšší

Výstavba protihlukové stěny na Jižní spojce

Technická správa komunikací předělá protihlukovou stěnu na Jižní spojce na Spořilově v Praze 4. Nová stěna bude delší a...

Budova Transgasu může jít k zemi, povolil to stavební úřad Prahy 2

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Stavební úřad městské části Praha 2 povolil demolici budovy Transgas na Vinohradské třídě. Rozhodnutí o demolici...

Najdete na iDNES.cz