Dobříš šetří přírodu. Kladno je na tom hůř, ukázalo měření

  9:47aktualizováno  9:47
Města po celé republice si mohou nechat změřit, jaký mají dopad na přírodu. Ve Středočeském kraji toho zatím využila jen dvě. Dobříš je podle výsledků ekologicky šetrné město. Kladno je na tom hůř, má velmi málo zeleně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kladno a Dobříš vyprodukují více odpadu a spotřebují více energie než Praha. Tedy alespoň v přepočtu na jednoho obyvatele. Došla k tomu organizace pro udržitelný rozvoj Timur, která na zakázku může takzvanou ekostopu měst přesně změřit.

Dopad na přírodu může částečně vyrovnat množství zeleně ve městě neboli jeho biokapacita. Té má ale například Kladno málo. Timur tak spočítal, že Kladno překračuje svoji biokapacitu šestadvacetkrát.

Složitou problematiku vysvětluje Viktor Třebický z Timuru, jehož pracovníci měsíce shromažďovali dokumenty potřebné k výpočtu: "Takzvaná ekologická stopa odráží, kolik obyvatelé a firmy ve městě za rok spotřebovali zdrojů a kolik přitom vytvořili odpadů."

To se však musí srovnávat především s jeho biokapacitou, tedy s plochami zeleně, luk, pastvin, zahrad a orné půdy na území města. Právě toho je v Kladně málo, proto město výrazně překračuje svou biokapacitu. Třebický však upozorňuje, že žádné město se do své biokapacity nevejde.

Kladno se přitom dlouhodobě snaží nepříznivý trend zvrátit. Některé faktory jsou ale podle primátora Dana Jiránka dány historicky.

"Je to například množství továren, bez kterých by se naše město nikdy takto nerozvinulo. Přesto se snažíme na jedné straně šetřit energiemi nebo využívat alternativní zdroje, zateplujeme budovy, a na druhé straně zvětšujeme plochy zeleně. Například platíme Lesům ČR, aby určitou část lesů kolem města nevedly jako hospodářské," popsal Jiránek.

Dobříš dopadla lépe

O něco lépe dopadla Dobříš. Spotřebu energií a množství odpadů má sice podobné jako Kladno, ale má mnohem více zeleně na jednoho obyvatele. Znamená to, že přírodní potenciál Dobříše je příznivý.

V porovnání s ostatními městy se jedná o nejlepší výsledek. Ekologická stopa, kterou Dobříš v přírodě zanechává, překračuje biokapacitu "jen" 2,4krát.

"Jsme s výsledkem spokojeni. Je to podle nás díky ekologické osvětě mezi občany. Učíme je, jak třídit odpad, nebo je nabádáme, aby více chodili pěšky. Také jsme založili ekoporadnu," řekla projektová manažerka Dobříše Kristýna Weigertová.

Ale i pro Dobříš z výsledků plyne ponaučení. "Největší díl na zasahování do přírody Dobříše má spotřeba a výstavba, celých čtyřicet procent. Doporučuji snížit novou výstavbu na orné půdě," poradil Třebický.

Kladno a Dobříš jsou jediná města v kraji, která si zatím nechala svou ekologickou stopu změřit, přestože to zatím bylo v rámci grantu zdarma.

Pomáhá třídění odpadů i cesta pěšky

Snížení dopadů na přírodu mohou pomoci i občané. Třeba tím, že budou poctivě třídit odpad nebo půjdou do práce pěšky či pojedou na kole.

Ekostopu si může spočítat kdokoliv také sám za sebe. Stačí vyplnit dotazník na www.hraozemi.cz. Program se bude ptát třeba na to, jak jezdíte do zaměstnání, čím topíte nebo co jíte.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

Národní technická knihovna žaluje Sekyra Group kvůli závadě na fasádě

U vchodu do Národní technické knihovny v Praze 6 bylo umístěno lešení.  (15. 3....

Národní technická knihovna v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Najdete na iDNES.cz