Zakázkou se radní zabývali již zkraje února, ale nakonec ji stáhli z programu jednaní. Nyní vypsání tendru po radních schválili také pražští zastupitelé.
Někteří v dnešní diskusi řekli, že by magistrát měl upravit podmínky výběru vítěze. Podle opozičního zastupitele Adama Schenherra (Praha Sobě) by jediným kritériem neměla být cena, ale mělo by jich být víc, například doba rekonstrukce. Návrh nakonec nepřijali a hodnotícím kritériem tak bude nabídková cena.
Divadlo na Vinohradech získá při rozsáhlé opravě moderní jeviště i výtah |
„Divadlo je rodinné stříbro hlavního města. Bohužel už je zanedbané, léta neopravované a dosloužilo v něm takřka všechno. A já doufám, že se brzy podaří udělat z něj divadlo pro 21. století. A to včetně divadelní techniky, která je tam z roku 1927, je to sice pozoruhodné, ale už to dávno nefunguje. Protože to nechceme otevřít jako muzeum, ale divadlo, tak budeme muset všechno vyměnit,“ řekl k rekonstrukci Tomáš Töpfer, ředitel divadla, herec a senátor.
Rekonstrukci divadla Praha plánuje již několik let. Kromě tendru na stavebníka vypíše i zakázku na stavební dozor. Celkově by opravy měly vyjít na asi 2,9 miliardy korun. Práce mají být hotové v roce 2027.
Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je špatný technický stav budovy. Jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík, se nikdy nerekonstruovalo. Křižíkovo technické vybavení bude rozřezáno, protože ho nelze rozebrat a vynést. O některé jeho části, jako třeba elektromotor či šroubovice, projevilo zájem Národní technické muzeum. Kromě jeviště je nutné opravit také elektroinstalaci, sociální zařízení nebo i výzdobu, včetně fresek a fasády.
Kromě rekonstrukce historické budovy vznikne nová scéna a zázemí, které budou v podzemí pod volným prostranstvím za budovou divadla v Římské ulici. Přístup na novou scénu by měl být skrze historickou budovou divadla.
Komorní scéna, která bude sloužit i jako zkušební sál, je plánována s kapacitou 150 až 200 diváků. Do budoucna má vzniknout i projekt centrální kulisárny pro pražská divadla.
Zlín opraví prostor pod Malou scénou, umělci už nebudou muset chodit blátem |
Příprava rekonstrukce začala přibližně před šesti lety, divadlo mezitím uzavřelo smlouvy například s projektanty. Město do nich loni v červenci vstoupilo a převzalo veškerou zodpovědnost za opravu.
Cílem projektu je opravit a rozšířit historickou budovu a zlepšit divácký komfort.
Město bude chtít získat potřebné finance na opravy od státu či z evropských fondů. „I když stát ale nepřispěje, tak jsme schopni zakázku zaplatit ze svých prostředků. Vinohradské divadlo ale není jen o pražské kultuře, ale jezdí tam lidé z celé republiky,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Od státu by město chtělo přispět několika stovkami milionů korun.
Po dobu rekonstrukce bude divadlo zcela vyklizené. Soubor by se měl dočasně přesunout do Kongresového centra Praha v Nuslích, se kterým nyní vyjednává podmínky. Zároveň se domlouvá také s Národním divadlem a Hudebním divadlem Karlín.
Vypsání tendru měli na programu zastupitelé již zkraje února. Na žádost Pirátů, kteří požádali o úpravy dokumentu, jej ale nakonec neschválili. Oproti původnímu byla z nově schváleného návrhu vyjmutá zakázka na stavební dozor. Město ji vypíše samostatně.
Doplněno bylo jméno tzv. administrátora zakázky kterým bude společnost Havel&Partners, a rovněž usnesení, kterým rada dává za úkol radnímu pro finance Zdeňku Kováříkovi (ODS) prověřit možnost financování oprav z národních a evropských dotací a projednat jej s ministerstvem kultury.
Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907, budova dosud neprošla rekonstrukcí. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.