Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Aktivisté porazili město a developera, soud zrušil úpravu územního plánu

  11:33aktualizováno  11:33
Na pražském magistrátu začíná být dusno. Soud uznal, že jím posvěcená úprava územního plánu, která by umožnila postavit velký developerský projekt v Braníku proti vůli místních, je nezákonná. Očekávají se další podobná rozhodnutí a hrozí, že by developeři mohli žádat kompenzaci ztrát po městu.

Žlutě označený soubor budov nese název Branické náměstí. Chystají jej tu vystavět společnosti Skanska Reality a Multiprojekt Braník. Místní jsou ale proti. | foto: Náš Braník, Skanska

"Osm pater to je moc, nechceme mít ze dne noc." Transparent s tímto nápisem už několik měsíců visí na domě ve Vrbově ulici v Braníku. Je součástí protestů proti developerskému projektu takzvaného Branického náměstí. Na rozlehlé zelené ploše, kterou místní využívají k venčení psů a občasným piknikům, má vyrůst hustý soubor až osmipodlažních budov s byty, kancelářemi a obchody.

"Nejsme proti výstavbě jako takové, ale chceme, aby se tu také dalo normálně žít," konstatuje předsedkyně občanského sdružení Náš Braník Adéla Gjuričová, která proti projektu několik let bojuje. Místním nevadí jen výška chystaných domů, ale i to, že zmizí zeleň, auta nebudou mít kde parkovat a hlavně, že se z poklidné čtvrti stane rušné centrum. Navíc patrně v rozporu se zákonem.

Podle původního územního plánu tu totiž nic takového vyrůst ani nesmělo. Jenže v roce 2010 doporučila rada městské části Prahy 4 ke schválení úpravu územního plánu a magistrát ji posléze potvrdil. To vše bez toho, aby se mohli lidé z okolí ke změně vyjádřit. Odpůrci proto na magistrát podali žalobu a uspěli.

Podle zjištění 5plus2.cz Městský soud v Praze na základě této žaloby úpravu územního plánu zrušil. Jde o jeden z prvních případů v Praze.

Brno předběhlo Prahu

"Úprava směrné části Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy se zrušuje a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení," píše se v rozsudku, který má redakce k dispozici. Magistrát má navíc uhradit soudní výlohy převyšující 20 tisíc korun.

Byť zatím není k dispozici odůvodnění rozsudku a navíc se lze proti němu odvolat, pro aktivisty to znamená úspěch. Doposud totiž podobné úpravy územního plánu byly běžnou praxí, jen v Praze jich mohlo být odhadem kolem osmi set.

Soudy se přitom záležitostí odmítaly zabývat. Tedy až do loňského prosince, kdy Nejvyšší správní soud - v úplně prvním případě - zamezil výstavbě sedmipatrového domu na brněnském sídlišti Majdalenka. Původně měl mít jen čtyři patra a zvýšení bylo možné jen díky razítku úředníků, bez řádně projednané změny územního plánu a bez vědomí lidí bydlících v sousedství plánované stavby.

Jak v brněnském, tak pražském případě se developer snažil změnit takzvaný koeficient zastavěné plochy. Ten totiž říká, jak má být zástavba hustá a vysoká. Čím větší dům, tím větší zisk.

"Probíhalo to tu celé roky. Skutečně to mělo takovou podobu, že developer přišel na úřad, neformálně se tam dohodl a úprava se vydala. Je paradoxní, že nikdo nebyl stíhán za korupční jednání," popisuje Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Kouzlo koeficientů

Zjednodušeně - pokud se jeden metr čtvereční prodává zhruba za 50 tisíc korun, s každým dalším patrem vydělá developer miliony korun. Přitom náklady na výstavbu už tak prudce nerostou.

Není proto divu, že se řada podnikatelů snažila tyto koeficienty "ohnout" ve svůj prospěch a pokud možno ve vší tichosti. Lidé se tak o úpravách často dozvídali úplnou náhodou a i několik let poté.

"Nejvyšší správní soud rozhodl, že takový postup je nezákonný, neboť koeficienty jsou významným závazným regulativem území, k jejichž změně může dojít pouze po projednání s vlastníky okolních nemovitostí a s veřejností," vysvětluje advokát společnosti Frank Bold (dříve Ekologický právní servis) Pavel Černý, který nespokojené obyvatelé z Braníka zastupuje.

Historie branické kauzy sahá do již zmiňovaného roku 2010. Tehdy Praha 4 na žádost soukromého vlastníka pozemků, společnosti Multiprojekt Braník, doporučila schválit úpravu územního plánu. Z takzvaného koeficientu "D" na "H".

"D" určuje, že na daném území může vyrůst jen několik málo činžovních domů, asi takových, které v Braníku stojí dnes. Zato "H" představuje daleko hustější, vyšší a hlavně lukrativnější zástavbu.

Doporučení z nuselské radnice brzy doputovalo k magistrátním úředníkům, kteří na něj kývli, byť se koeficient zvýšil v uvozovkách jen na "G". Ale i ten umožňuje vystavět osmipodlažní budovy v poměrně malých rozestupech, na kterých developer vydělá víc než na "zakrslých" viladomech.

"O tom, že se tu bude stavět takovýto projekt, jsme se dozvěděli vlastně náhodou. Od jednoho významného místního aktivisty," vzpomíná v úvodu zmiňovaná Adéla Gjuričová. Původně se sice odpůrci výstavby obraceli na magistrát, ale ten jejich připomínky smetl se stolu. Občanská sdružení pak iniciovala vznik petice, kterou podepsalo okolo tří tisíc lidí, a vznikla i ona žaloba vypracovaná Frank Bold.

S bratrem za zády

Není bez zajímavosti, že za společností Multiprojekt Braník tehdy stál bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma, který musel na radnici skončit kvůli údajným pochybením v hospodaření městské části. Petr Hejma je navíc bratr někdejšího vlivného politika přímo z Prahy 4 Jana Hejmy.

Později do projektu vstoupila společnost Skanska Reality, jejíž lidé nyní figurují ve statutárních orgánech Multiprojektu.

"Rozsudek Městského soudu jsme zatím jako osoba zúčastněná na řízení neobdrželi. Tato kauza se však netýká pouze projektu v Braníku, ale i jiných projektů v Praze. Zmíněný projekt jsme nabyli v dobré víře a prošel v té době standardními procesy," říká Naďa Ptáčková, ředitelka Vývoje projektů a akvizic Skanska Reality.

"Mrzí nás, že se nyní řeší věc, která sahá do historie projektu. Po dohodě s ostatními akcionáři společnosti Multiprojekt Braník učiníme další kroky. S přihlédnutím ke všem okolnostem musíme hájit svá práva a budeme jednat v souladu s platnou legislativou České republiky," uvedla.

Odvoláme se, říká magistrát

Podle aktivistů může být toto rozhodnutí precedentní. Žaloba z Braníka totiž není jediná. Navíc se spekuluje, kdo případné škody, které developerům rušením změn vzniknou, bude hradit. "Podle mého názoru to ve finále dopadne na magistrát. Máme informace, že se na něj už několik developerů v této věci obrátilo," tvrdí Martin Skalský z Arniky.

Aktivisté zároveň upozorňují, že na magistrátu leží tisk s asi 160 změnami územního plánu, který by mohl některé sporné úpravy dodatečně legalizovat a částečně zmírnit riziko žalob ze strany developerů. Tiskem se už dvakrát zabývala rada, ale pokaždé byl stažen.

"Rada hlavního města Prahy se k tisku vracet již nebude. Situace je taková, že samozřejmě budeme respektovat rozhodnutí soudu, a pokud soudy budou změny územního plánu rušit, budeme chyby napravovat dle pokynů uložených rozsudkem," uvedla na dotaz 5plus2.cz mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá s tím, že pražský magistrát už v podobných případech podal dvě kasační stížnosti na Nejvyšší správní soud a nyní se čeká na jeho rozhodnutí.

Odvolání v podobě kasační stížnosti podle Petry Hrubé magistrát rovněž chystá i proti rozsudku v kauze Branického náměstí.

Podle sdružení Arnika se každým dnem čeká rozhodnutí v dalším sporném projektu, a to bytového parku na Roztylech. Navíc jen Arnika v těchto dnech chystá tři žaloby v dalších obdobných případech.

  • Nejčtenější

Vlastník zavřel cestu vedoucí přes jeho pozemek, výletníci ji chtějí zpět

Na turistické trase a cyklostezce vedoucí Šáreckým údolím mezi Podbabou a Nebušicemi se loni v listopadu objevila...

Za pití alkoholu mimo zahrádky už padly pokuty, v létě strážníci přitvrdí

S rozvolňováním opatření začaly podniky v Praze nabízet občerstvení ke konzumaci na zahrádkách. Jenže městská vyhláška...

Aktivisté vylezli na střechy tří pump v Praze. Majiteli nevadí, nechá je tam

Skupinky aktivistů protestují od dopoledne u třech čerpacích stanic firmy Shell v Praze 5 a Praze 6. Někteří vylezli i...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus na Slavii. Pozitivní test má jeden z hráčů, klub zrušil zápas

Druhý nakažený ve fotbalové lize: pozitivní test na koronavirus měl jeden ze slávistických hráčů. Klub zrušil odpolední...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Opozice zpochybňuje opravu radnice Prahy 10, může prý stát stejně jako nová

Je lepší stavět novou budovu, či opravovat starou? V případě radnice v Praze 10 to může vyjít takřka nastejno. Opozice...

Jste hovado a na facku, vzkázala Hřibovi opoziční zastupitelka Udženija

Na posledním zastupitelstvu pražského magistrátu, které trvalo až do ranních hodin, létaly vzduchem urážky a málem i...

Muž přišel o práci a chtěl spáchat sebevraždu, převrátil auto na střechu

Automobilu převráceného na střeše si všimla v neděli večer v Praze 6 hlídka městské policie. S vozem havaroval muž,...

Na Mladoboleslavsku hořel mlýn, zásah komplikovala uskladněná mouka

V Brodcích na Mladoboleslavsku hořel mlýn. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, požár již mají pod...

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...