Obchod Norma na pražských Petřinách

Obchod Norma na pražských Petřinách | foto: Dan Materna, MAFRA

Developeři chtějí přidávat patra. Přijdeme o světlo, bojí se lidé

  • 24
Na místě nízkopodlažních obchodů a ordinací na sídlištích by se v budoucnu mohly stavět byty. Příkladem je obchod Norma v Praze 6, na jehož místě má vzniknout nový bytový dům. Tamní obyvatelé jsou proti.

Jednopodlažní domy na sídlištích, ve kterých bývají prodejny potravin, ordinace lékařů, květinářství či drogerie, lákají architekty a menší developerské firmy. Přidat několik pater takzvanému objektu občanské vybavenosti se chystá developer například na Petřinách.

Nový bytový dům má vzniknout na místě dnešního obchodu Norma. Obyvatelé z okolních paneláků se proti tomu bouří ze strachu, že jim vysoký dům bude stínit a že do místa přivede víc aut.

„Jednak se bojím, že z jedné strany přijdeme o světlo, protože už teď ho k nám příliš nesvítí. Další věc je, že silnice Na Petřinách je dost frekventovaná od té doby, co otevřeli Blanku. A náš vnitroblok navíc zatěžuje i zásobování Normy. Tento ne úplně optimální stav by se ještě zhoršil. Víc hluku, víc zplodin,“ říká Andrea Šretrová, která v místě bydlí.

Další lidé z jejího okolí se bojí i toho, že nebudou mít kde nakupovat – až zmizí Norma. Architekt Jakub Volka ze společnosti Basepoint, která má návrh nového domu na starosti, propuklé vášně uklidňuje. „Investor chce prodejnu zachovat a v žádném případě nehrozí, že by byly porušeny jakékoliv hygienické limity,“ uvedl Volka.

Míní, že řadu domů podél ulice Na Větrníku je třeba doplnit a nový bytový dům do stávající zástavby zapadne. Původní návrh architektů na třípatrový dům se však nelíbí ani úřadům šesté městské části.

„Komise územního rozvoje, která je poradním orgánem rady, souhlasila s návrhem řešení pouze v obecné rovině. Praha 6 každopádně doposud záměr investora neschválila a bude i nadále trvat na nepřekročitelném principu, že navrhovaná výstavba nesmí za žádnou cenu zhoršit komfort bydlení okolních obyvatel,“ poznamenal mluvčí šesté městské části Martin Churavý.

Praha 6 chce stanovit pravidla

Basepoint proto nyní pracuje na dispoziční studii a návrh předělává tak, aby prošel přes stavební úřad. Ten podle Churavého aktuálně zpracovává koncepci, která má sjednotit postup v podobných situacích. Podle radnice jich totiž v budoucnu nastane víc, nejen na Petřinách.

„Tušíme, že takto atraktivních lokalit může být až patnáct, proto chceme připravovaným materiálem stanovit nějaká pravidla. Analýza by měla být hotová do dvou měsíců,“ uvedl Churavý. A že o navýšení původně jednopodlažních budov s obchody budou mít investoři zájem, potvrdil i Volka. „Na Petřinách je několik míst s tímto potenciálem,“ řekl.

Podle oslovených developerů po takové možnosti sáhnou spíše menší firmy. „Zastavování proluk ve městě není špatný nápad, protože je ho potřeba zahustit a lidi někde ubytovat. My se obecně zajímáme o větší pozemky. Například o brownfieldy, které jsou více v centru města,“ říká mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková.

Mluvčí společnosti Trigema Radek Polák souhlasí. „My jdeme spíš cestou stavění v nevyužívaných prostorech, jako je projekt Čistovická v Praze 6 na místě bývalé bowlingové herny. Každopádně stavění dalších pater na nízkopodlažní budovy může být v budoucnu cesta pro některé developery,“ míní Polák.

Fialková dodává, že by se obyvatelé sídlišť o své oblíbené obchody jen kvůli stavbě bytů neměli bát. „Developeři přece chápou, že lidé nechtějí bydlet v poušti,“ uzavírá.