Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Ježíšek má poštu i na Václavském náměstí, papíru na dopis je nekonečně

  7:23aktualizováno  16:23
V centru Prahy pod sochou svatého Václava najdou lidé Ježíškovu nebeskou kancelář. Děti i dospělí v ní mohou na nekonečný papír psát všechna svá přání. „Chtěl jsem obnovit pravou vánoční atmosféru mezi Čechy a připomenout, že dárky v naší zemi nosí Ježíšek,“ řekl o projektu jeho autor Děpold Czernin.

Základem Ježíškovy nebeské kanceláře, kterou zájemci najdou na Václavském náměstí, je malý dřevěný domek, v němž se ukrývá dřevěný stroj podobný primitivní novinářské rotačce. V ní je umístěn na válcích „nekonečný“ dopisní papír. (12. 12. 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jak váš projekt „Advent a Vánoce s naším Ježíškem“ začal?
V roce 2011 za mnou přijel můj známý a ukázal mi opravdu příšerný obrázek rádoby Ježíška vznášejícího se na obláčku, oděného podobně jako Santa Claus. Řekl, že chce napravit tento nevkus, který by Ježíška mohl poškodit snad ještě více než cizí symboly. Jelikož jsem věděl, že mě tento člověk vždy správně nasměruje, řekl jsem si, že je to po letech konečně správná výzva. A tak se zrodila myšlenka vrátit Ježíškovi jeho podobu a obnovit české adventní a vánoční tradice. Impulz byl o to silnější po zjištění, že ztráta povědomí o Ježíškově podobě panuje i v současnosti.

Která z adventních tradic je pro vás nejdůležitější?
Určitě tradice Mikuláše. Mnoho lidí však netuší, proč se za něho převlékají a kdo Mikuláš skutečně byl. Nevědí, že to byl biskup, který pomáhal všem, kdo byli v nouzi. A proto chodí v předvečer svého svátku po domech a rozdává radost.

Co odpovíte lidem, kteří se ptají, jak vysvětlit dětem, že ve skutečnosti nedostávají dárky od Ježíška, ale například od rodičů?
Já na to často odpovídám, že tohle se nemusí vysvětlovat nikdy. Já dodnes věřím, že dárky nosí Ježíšek. Z čeho vlastně povstala myšlenka dávat si o Vánocích dárky? Samozřejmě to souvisí s křesťanstvím a s tím, jak naši předkové prožívali oslavy adventu a Vánoc. Ježíšek je ten největší dar lidstvu. Nese poselství – mějte se vzájemně rádi a tuto lásku si projevujte. No a tu lásku si lidé projevují už tím, že přemýšlejí, čím udělají milovaným lidem radost. Každý tedy o Vánocích vstupuje do jeho služeb a v kouzelný Štědrý večer se naše dárky promění na dárky od Ježíška.

Děpold Czernin stojí za projektem, který má do české kotliny navrátit tradiční pojetí Vánoc.

Co pro vás znamená návrat Ježíška do povědomí Čechů?
Všechny koledy vyprávějí o tom, že celá společnost – celá vesnice, celé město – směřuje k Betlému poklonit se Ježíškovi. A jinde ve světě to takhle není. Naše dědictví tedy poukazuje na to, že v naší zemi jsou Vánoce ve velké oblibě a vždy byly vrcholem roku. Můžeme tedy před světem říci, že máme nejkrásnější Vánoce, ale nejdříve se je musíme opět naučit slavit. Takže společně s návratem Ježíška se nám navrací i tradice.

Jak vznikla myšlenka psaní nejdelšího dopisu Ježíškovi?
V loňském roce jsme si povídali s pořadateli trhu na Zelňáku v Brně a oni se ptali, jak oživit tradici po celou dobu adventních trhů. Vznikla tak idea vytvořit nekonečný dopis Ježíškovi. První náš dopis byl dlouhý 615 metrů, takže jsme překonali veškeré rekordy. A letos jsme začali oslovovat další města. V současnosti mohou lidé psát svá přání Ježíškovi z více míst, a to až do 24. prosince.

Kde je letos k vidění Ježíškova nebeská kancelář?
Jeden domeček máme v Brně, kde celý projekt začal již minulý rok. Letos zde bylo popsáno 300 metrů papíru již během prvního týdne. Další domeček máme i u sochy svatého Václava v Praze. Lidé nás najdou v Benešově, v Ústí nad Labem, Nymburce, Jičíně a také v Táboře. Do ostravského Knihcentra jsme umístili interiérový mechanismus bez boudičky. Od soboty je také Ježíškova pošta v Humpolci u Svařených sání a jedna byla předána do Pelhřimova do muzea rekordů.

Díky vašemu projektu mohou lidé na vánočních trzích také pít z hrnečků s vyobrazením Ježíška...
Ano, již čtvrtým rokem se staráme o vratný systém kelímků a hrnečků v Brně a letos také v Ústí nad Labem a v Praze na Hradčanském náměstí a Václavském náměstí. Jeden efekt je, že to uklidí celé okolí, protože hrníček, který si vezmete na zálohu, nikde nepohodíte. A pokud se vám líbí, tak si ho odnesete domů.

Jak vás ve vaší činnosti podporuje vaše rodina?
Již jsem zmínil vratný systém hrníčků. Je to opravdu náročné, proto se na distribuci hrníčků a kelímků podílí má nejstarší dcera a syn. Domů se všichni navrátíme na Štědrý den značně unavení, ale s dobrým pocitem. Mám také silnou podporu své manželky. A v mém okolí je i spousta andělů, kteří se zasloužili o rozkvět celého projektu. Podporuje mě i má nejmladší dcera, která už umí každému rázně vysvětlit podstatu a tradice Vánoc.

Jak vypadají Vánoce u vás?
U nás to bylo vždy tak, že stromeček zdobili andělé a mohli jim pomáhat ti nejstarší z dětí. Když se stromeček ozdobil, začali andělé přinášet dárečky. Pak následuje večeře, u které držíme své zvyky. Prvním zvykem je, že se pomodlíme, druhý zvyk přinesla do rodiny manželka a říkáme tomu medové požehnání. Poté máme krásnou štědrovečerní večeři – zelňačku s houbami a kapra se salátem. Když zazvoní Ježíšek, odebereme se ke stromečku, kde již cítíme jeho přítomnost. Nejmladší děti rozdávají dárečky. Při rozbalování sdílíme tu společnou radost. Celý Štědrý večer dovršíme půlnoční bohoslužbou. Po dobu celých svátků se potkáváme se známými a užíváme si atmosféru až do Tří králů.

Při tvorbě emblému Ježíška jste se nechali inspirovat Pražským Jezulátkem. Můžete vysvětlit proč?
V současné době se lidé naučili rozdělovat Ježíška a Ježíška. Když se zeptáte dětí, jak si ho představují, často odpovídají, že má bodlinky jako ježek. Ono to zní opravdu podobně, ale Ježíšek je jen jeden, ten, který se narodil v Betlémě. A navíc Jezulátko je pouze jiná zdrobnělina pro Ježíška. Samozřejmě je zobrazení našeho Ježíška jen inspirativní a nikoho nenutíme představovat si ho právě takhle.

Máte pocit, že se projektu daří?
I přes tu únavu, kterou cítím, si myslím, že se projektu vede velice dobře. Potkal jsem minimum lidí, kteří by se proti jeho programu stavěli. Naopak mám pocit, že ho přijímají velice otevřeně a stejně jako já věří, že vánoční a adventní tradice nesmějí být opomíjeny. Pod vlivem dnešních trendů jsme kořeny k našim tradicím trochu ztratili. Musíme je tedy jen znovu obnovit.

Co byste doporučil lidem na probuzení té pravé vánoční nálady?
Doporučil bych jim nikam nespěchat. Máme nyní tolik uspěchanou dobu. Lidé by se však v tomto krásném vánočním čase měli zastavit a užít si Vánoce v celé jejich délce. Uvědomit si, že dárky nejsou důležité, protože v dárku má být stejně zachován kód lásky, kterou můžeme sdílet už jen tím, že jsme spolu.

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Policisté našli pohřešovanou devatenáctiletou dívku, o niž se bála rodina

Středočeští policisté odvolali pátrání po devatenáctileté Beátě z okresu Praha-západ. Dívka je v pořádku, i s pomocí...

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

Strážníci jeli k oběšenému v centru Prahy, dlouhou resuscitací ho zachránili

Městská policie a zdravotníci ve čtvrtek zasahovali v parku v Praze 1. Zachraňovali tam muže, který se rozhodl sáhnout...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystoupil z tramvaje, nevšiml si té protijedoucí. Ta ho srazila

U zastávky Bertramka na pražském Smíchově srazila projíždějící tramvaj chodce. Muž i přes více než třicetiminutovou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Mladík zabodl čepel do okénka auta, vystrašené řidičce pak ujel s autem

Příbramští policisté zadrželi mladíka, který zabodl nůž do okénka osobního auta a ohrožoval mladou řidičku. Auto jí pak...

Stará Boleslav se dočkala obchvatu, odvede dopravu na Mělník a uleví centru

Boleslavská ulice vedoucí do centra Staré Boleslavi patří k frekventovaným silnicím, a tak obyvatelé místní obydlené...

Řemeslo po něm nemá kdo převzít. Houslař Vávra z Prahy bude poslední z rodu

Houslařští mistři rodu Vávrů vyrábí housle a violy přes sto třicet let. Zakladatel, Jan Baptista Vávra, se vyučil v...

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....