Stovky Vietnamců protestovaly v Praze proti čínským námořním provokacím

  12:33aktualizováno  16:46
Vietnamci žijící v Česku svolali na neděli před čínskou ambasádu v pražském Bubeneči protest, kterým vyjádřili svůj ostrý nesouhlas s manévry čínských plavidel v Jihočínském moři. Vietnamcům se nelíbí, že na jejich lodě na sporném území čínská plavidla údajně záměrně narážejí.

Na moři se srazily čínská a vietnamská loď | foto: Reuters

Oficiální protest svolal Vietnamský svaz veteránů války žijících v České republice, je naměřen "proti čínské vládě a jí vedené expanzi". Proběhl mezi 15. a 17. hodinou. Podle zpravodajky ČTK zaplnili demonstranti téměř celou Pelléovu ulici, kde čínská ambasáda sídlí.

Protestující skandovali, nesli vietnamské rudé vlajky se žlutou pěticípou hvězdou a transparenty s nápisy převážně ve vietnamštině. Na transparentech v angličtině a češtině stálo například "Zastavte Čínu", "Vypadněte z Vietnamu" nebo "Zastavte ilegální pronikání do vietnamských vod". Do Prahy protestující přivezlo podle pořadatelů z různých regionů 20 autobusů, další přijeli svými auty nebo hromadnou dopravou.

Čína záměrně provokuje, míní Vietnamci

Vietnamská vláda tvrdí, že nedávné použití větších lodí čínskou vládou bylo záměrné a provokativní. "Narazili na naše vietnamské lodě a s pomocí několika vodních děl s velkým výkonem zaútočili na vietnamské pobřežní stráže i na pracovníky vietnamského ředitelství pro rybolov," uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Svá obvinění podpořili Vietnamci videem (více zde).

"Čína tento týden vyzývavě pronikla do vietnamského území, a to navzdory mezinárodnímu právu i Úmluvě OSN, a tím závažně porušila zákony týkající se moří, ostrovů i vietnamského území," sdělil Winter. "Tímto aktem nám zanechali spoustu škod, konkrétně bylo zničeno osm vietnamských lodí a šest lidí bylo těžce zraněno," dodal.

Srážka lodí. Do vietnamské lodi narazili Číňané:

Pře o skály v Jihočínském moři se vleče už řadu let. Sporným územím vede strategická námořní cesta mezi východní Asií, Blízkým východem a Evropou, oblast rovněž ukrývá bohaté zásoby ropy a plynu.

Roztržka vygradovala poté, co Číňané ve sporných vodách zakotvili ropnou plošinu, čímž na území vztáhli svoje nároky. Právě vztyčení ropné plošiny z 1. května je vnímáno jako jeden z nejprovokativnějších kroků v této lokalitě.

"Číňané přitáhli na naši vietnamskou výlučnou hospodářskou zónu s více než 80 loděmi vrtnou plošinu na ropu, aby chránili údajně svoji vrtnou plošinu," uvedl Winter. Peking podle něj hodlá ve své "expanzivní politice" v Jihočínském moři pokračovat.

"Vietnamci zažili dlouhou krutou válku, proto milují mír a snaží se ho udržet, a to i s Čínou. Ačkoli jsme daleko od Vietnamu, milujeme svou vlast, možná je tu hodně lidí, kteří mají české občanství, máme ale povinnost bojovat za svou zemi," řekl ČTK za pořadatele Le Duy Ky. Organizátoři přinesli i protestní prohlášení, které chtějí předat čínské ambasádě.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz