Hodně zeleně, naplnění původních architektonický představ z 20. let minulého století v moderním zelenomodrém hávu, doplnění domovních bloků nebo otevřené a živé dvory a univerzitní budova. To ordinují pro Dejvice architekti z Česka a Nizozemska v pětici návrhů. Do půlky června se k jednotlivým projektům mohou lidé vyjádřit.
„Jsem rád, že se Praha ocitla na mezinárodní architektonické mapě. Myslím, že to obdobně jako na Florenci či v plánované objektu Vltavské filharmonie přináší novou kvalitu do města. Samotného mě překvapuje, s jak různorodou architekturou se dá pracovat v pevné struktuře Dejvic,“ zhodnotil soutěž Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro územní rozvoj.
Bydlení i škola
Ze zmíněné pětice vítěze vybere mezinárodní komise v takzvaném soutěžním workshopu, neanonymním výběrovém řízení. „Občané Prahy 6 mají do 11. června možnost se vyjádřit k návrhům, které byly vybrány do finále architektonické soutěže,“ řekl starosta městské části Jakub Stárek (ODS). Kromě výstavy v takzvaném 4. kvadrantu náměstí lze výsledek práce architektů nalézt na webu www.4kvadrant.cz.
„Komentáře veřejnosti k soutěžním návrhům budou předány porotě jako jeden z podkladů pro její rozhodování,“ objasnil Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, organizátora soutěže.
U vstupů do stanice metra Jiřího z Poděbrad zmizí přístřešky, na schody bude pršet![]() |
Kromě bytů, kanceláří anebo kulturního centra vznikne také nová budova Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). „Je pro nás nutným předpokladem dalšího rozvoje. Přispěje k rozvoji Kampusu Dejvice jako místa setkávání akademiků a obyvatel,“ sdělil Pavel Matějka, rektor VŠCHT. Větší prostor by mohl dostat i výzkumný pivovar univerzity.
Do soutěže se přihlásilo 44 týmů. „Nezastavěný prostor na Vítězném náměstí je mezerou v centrální části města. Nová výstavba poskytne kvalitní prostory s místy pro odpočinek, kulturu, stravování a obchod,“ vysvětlil Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Pozemky koupili developeři Penta a Sekyra Group za miliardu korun od VŠCHT.
Konec velké mezery
K finalistům náleží nizozemský ateliér MVRDV. Podle plánů jejich architektů se již staví komplex tří obytných věží s výškou od 67 do 100 metrů v jižním Amsterdamu. Podílí se i na přestavbě bloku v pařížském Montparnassu.
Česko-rakouské složení má tým Pavel Hnilička Architects + Planners (ČR) + Baumschlager Eberle Architects. Rakušané nedávno získali třeba ocenění za kancelářské budovy v Bruselu a ve Vídni.
Vlaky z Kladna končí v Dejvicích, železnice se bude modernizovat dva roky![]() |
Nizozemsko-český je tým Benthem Crouwel International + Opočenský Valouch Architekti. Holanďané jsou podepsáni například pod obytnými domy v Amersfoortu či pod muzeem v Arnhemu. Tuzemská je společnost A69 – architekti, s jejichž jménem jsou spojeny třeba obytné projekty v Praze, Brně nebo Madison avenue v New Yorku.
Nizozemsko-český podpis má pátý oceněný návrh od sdružení Cityförster + Studio Perspektiv. Cityförster projektoval experimentální dům v Hannoveru, kulturní komplex v Bratislavě anebo radnici v albánské Tiraně.
Se zastavěním plochy okolo Vítězného náměstí počítal již v první polovině 20. století záměr architekta a urbanisty Antonína Engela, na jehož rýsovacím prkně vznikl i plán podolské vodárny. Engel vycházel z tzv. vídeňské moderny Otto Wagnera. Ta předpokládala využití souvislé blokové zástavby s přísným geometrickým řádem uliční sítě.
K doplňkům náležela vložená náměstí a další prvky. Engel zamýšlel obestavět náměstí budovami klasického stylu. Tvůrcovy vize se zcela naplnit nezdařilo. Týkalo se to i monumentální brány po vzoru pařížského Vítězného oblouku.