Prostituce, brutalita i opera z koncentráku. Das Filmfest míří do kin

  8:00aktualizováno  8:00
Z kina Lucerna a Art bude ode dneška znít němčina, startuje Das Filmfest, festival německy mluvených filmů. Představí se tvůrci z Německa, Rakouska a Švýcarska, kteří diváky zavedou do světa poradenských firem cizopasících na nejslabších ekonomikách světa i do reality prostituce ve vyloučených lokalitách.

Drama z prostředí tzv. límečkové elity Čas kanibalů, přijede divákům osobně představit autor scénáře Stefan Weigl. | foto: Archiv Das Filmfest

Devátý ročník Das Filmfestu nabídne tematicky i žánrově pestrou filmovou mozaiku reprezentující to nejzajímavější z aktuální tvorby německy mluvících filmařů.

Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do Brna pak festival zavítá od 20. do 23. října a vedle tradičního kina Art bude letos němčina znít i z pláten kina Scala.

Slavnostní zahájení ve středu 15. října bude patřit dramatu z prostředí tzv. límečkové elity Čas kanibalů, jejž přijede divákům osobně představit autor scénáře Stefan Weigl. Společně s ním bude poodkryto často bezskrupulózní a výhradně na profit orientované zákulisí různých poradenských společností cizopasících i na nejslabších ekonomikách světa.

Bohatý festivalový program doplní i další hosté z řad filmových tvůrců. Cenami ověnčenou filmovou adaptaci stejnojmenného románu Temné údolí, jež se bude za Rakousko ucházet i o Oscara, přijede uvést představitelka hlavní ženské role Paula Beer.

Pozvání na Das Filmfest přijal i další z významných hereckých hostů, rakouská herečka Susanne Wuest. V Lucerně představí snímek na pomezí hororu a autorského filmu Dobrou, mámo, v němž se ujala hlavní role.

Zcela odlišný svět otevře festivalovému publiku švýcarský režisér a scenárista Men Lareida. Ten na Das Filmfestu představí svůj filmový debut Viktoria – o důstojnosti a chamtivosti ukazující bez sentimentu a zbytečného patosu realitu prostituce v sociálně vyloučených komunitách. Milostný příběh prolamující tabu Poslední tanec doprovodí svou účastí rakouský režisér Houchang Allahyari.

Retrospektiva: Haneke

Celá jedna podsekce bude věnovaná retrospektivě tvorby rakouského oscarového režiséra Michaela Hanekeho. „Myslím, že filmař vlastně diváka znásilňuje. A já ho chci znásilnit k samostatnosti. Chci ho donutit k samostatnému myšlení. Chci, aby se potýkal s rozpory, které musí sám vyřešit. Nechci mu předkládat řešení. Protože pak rázem přestane myslet,“ tak popsal režisér svou tvorbu.

Das Filmfest

Praha: 15. až 19. října Brno: 20. až 23. října

Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji ve festivalových kinech v ceně 100 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Součástí festivalu jsou již tradičně oblíbená dopolední promítání pro školy. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Více na www.dasfilmfest.cz či www.facebook.com/dasfilmfest.

Sedmero snímků nabídne návštěvníkům malého sálu Lucerny průřez jeho filmografií a celou sérii doplní nejnovější dokument z roku 2013 Michael H., profese: režisér, ve kterém se se svými názory svěří řada jeho slavných spolupracovníků. 

Nebude chybět ani jeho filmový debut z roku 1984 Sedmý kontinent, následovat budou snímky Bennyho video a 71 fragmentů chronologie náhody.

Dramaturgie nabídne také jeho filmovou adaptaci Kafkova Zámku i další a mnohem známější ztvárnění románu Elfriede Jelinek, cenami ověnčenou Pianistku. Chybět nebude jeho pravděpodobně nejkontroverznější titul Funny Games, který už od prvního uvedení nepřestává šokovat svou brutalitou. Kolekci uzavře historické drama Bílá stuha odehrávající se v předvečer první světové války.

Dokumenty od Moskvy po Terezín

Na festivalu nemohou chybět dokumenty. Historii jedné z ikon moderní architektury přiblíží dokument Vila Tugendhat a do minulosti zavede diváky snímek Brundibár, který připomene legendární dětskou operu, která byla za války uváděna v koncentračním táboře v Terezíně.

Naopak velice současné a aktuální téma zpracovává dokument Moskevské procesy. Snímek, v jehož středu stojí procesy s umělci a aktivisty z let 2005/6 a proces s Pussy Riot, přináší silné svědectví o současném Rusku Vladimira Putina a stavu, ve kterém se nachází ruská společnost.

Nahlédnout do šokujícího světa intimní plastické chirurgie nechá návštěvníky snímek Vulva 3.0. Pozornosti by neměl uniknout ani dokument Velkolepé muzeum, jenž byl ve světové premiéře uveden na letošním Berlinale a získal zde filmovou cenu Caligari 2014.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Na Slapech se v sobotu převrátila plachetnice. Posádka se nezranila

Přibližně 1300 metrů od přehradní hráze nádrže Slpay došlo k převrácení...

Asi 1,3 kilometru od břehu se v sobotu na přehradě Slapy převrátila plachetnice. Na místo vyrazili hasiči, kteří...

V centru Prahy se sešli příznivci návratu mariánského sloupu, došlo k potyčce

Na Staroměstském náměstí v Praze probíhalo od 16 hodin veřejné shromáždění za...

Bez potyčky s městskou policií se neobešlo sobotní umístění části balustrády repliky mariánského sloupu na pražském...

Mexické úřady zadržely čtyři kamiony plné migrantů, bylo jich téměř 800

Migranti ze Střední Ameriky na hranici Guatemaly a Mexika. (5. června 2019)

Na pobřeží Mexického zálivu ve státě Veracruz zastavily mexické úřady čtyři kamiony, které ilegálně převážely migranty...

Najdete na iDNES.cz