Církev žádá trojnásobné nájemné za školu pro neslyšící, Praha to odmítá

  19:20aktualizováno  19:20
Budoucnost školy pro neslyšící v Ječné ulici v Praze je nejasná. Církevní organizace, které budova patří, chce totiž zvýšit nájem. Vedení města to ale odmítá akceptovat. Spor může skončit i stěhováním dvou set žáků jinam.

Gymnázium, Střední odborná škola, Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené sídlí v Ječné ulici. | foto: Yan Renelt, MAFRA

V Ječné ulici se nachází poměrně jedinečná škola. Nejen tím, že v sobě kombinuje gymnázium, střední odbornou, základní a mateřskou školu. Navštěvují ji výhradně děti se sluchovým postižením. A ojedinělá je i tím, jak učitelé k těmto žákům přistupují.

„V republice je třináct škol, které vzdělávají děti se sluchovým handicapem, ale my jsme škola, která od začátku nepoužívá ke vzdělávání znakový jazyk. Jsme výjimeční v tom, že používáme orální metodu vzdělávání,“ říká ředitelka Olga Maierová.

Na více než dvě stě žáků s poruchou sluchu tak ve škole učitelé mluví a zároveň od nich i mluvenou řeč vyžadují.

„Rodiče k nám dětí dávají právě proto, že chtějí, aby se vzdělávaly tímto způsobem,“ dodává Maierová.

Částku v návrhu nové smlouvy vypočetl znalec

Ač školu zřizuje magistrát, nachází se v budově, která není majetkem Prahy. Dotčený objekt patří Kongregaci Školských sester de Notre Dame a město si jej pouze pronajímá.

Církevní organizace požaduje od města poměrně značné zvýšení nájmu. Ze současných 2 753 886 korun na osm milionů korun ročně, tedy na téměř trojnásobek.

Kongregace argumentuje tím, že smlouva, která má platnost do roku 2022, již neodpovídá současným podmínkám na trhu, jelikož se nájmy v Ječné ulici obecně pohybují na mnohem vyšší úrovni.

Jednání o změně výše nájmu probíhají již více než dva a půl roku, zatím však bez výsledku. Na konci listopadu proto kongregace zaslala na magistrát dopis, ve kterém vyjadřuje přesvědčení, že je stávající smlouva neplatná, a žádá co nejrychlejší uzavření nové dohody.

„Částku uvedenou v návrhu nové smlouvy vypočetl znalec, jemuž tento výpočet zadal magistrát,“ vysvětluje výši požadovaného nájemného Silvie Němcová, provinciální představená kongregace.

Je to škola, ne nějaká komerce, argumentuje magistrát

Ne všichni však souhlasí s tím, že církevní organizace má na svůj požadavek nárok.

„Je třeba se na to dívat v celkovém kontextu. V budově je veřejně prospěšná škola pro sluchově postižené, ne nějaká akciovka města nebo něco, co by mělo byť jen vzdáleně punc komerce,“ říká Patrik Nacher (ANO), předseda magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání.

Poznamenal, že za situace, kdy má město platnou smlouvu do roku 2022, s urgentním požadavkem kongregace nesouhlasí.

„Kontextem je ostatně také to, že řádové sestry mají jako svoje motto heslo ‚Všem prospět, nikomu neškodit!‘, a i to, že tady byly církevní restituce,“ dodává Nacher.

Církevní organizace se však brání argumentem, že za současné výše nájmu nemůže investovat do budovy, která by potřebovala kompletní rekonstrukci.

„Utržené nájemné nepokryje ani běžnou údržbu a negeneruje finanční prostředky na obnovu školy. Tento stav není možné dlouhodobě udržet,“ říká Němcová.

Souhlasí s tím, že je kongregace církevní organizací, ale upozorňuje, že je také ekonomickým subjektem, který platí daně jako kterýkoli jiný.

Co je třeba opravit? Všechno, říká ředitelka

Nevalný stav objektu potvrzuje také magistrátní radní pro školství Irena Ropková (ČSSD) i ředitelka školy. „Poslední rekonstrukce budovy proběhla v sedmdesátých letech. Opravit by potřebovalo téměř všechno od rozvodů elektřiny přes topení po stoupačky,“ říká ředitelka Maierová.

Zejména z toho důvodu je magistrát ochotný na zvýšení nájmu přistoupit, ovšem jen za podmínky, že se kongregace smluvně zaváže, že velkou část nově získaných prostředků investuje do rekonstrukce školy. Podle Nachera by se mělo jednat o celou částku, kterou kongregace získá navíc oproti dnešnímu stavu.

Město chce také jistotu, že z případného zvýšení nájmu budou mít žáci prospěch po delší dobu.

„Požadujeme záruky, že budeme moci ve škole setrvat. V návrhu nové smlouvy totiž kongregace navrhuje roční výpověď bez udání důvodu. Není možné, abychom takto radikálně zvýšili nájemné a pak se museli za rok odstěhovat,“ říká radní Irena Ropková.

Praha má kam školu přestěhovat, Ječná má ale výhody

S navrácením části nájemného do investic souhlasí i církevní organizace.

„Je naším cílem, aby prostředí, ve kterém žáci jsou a budou, bylo příjemné, bezpečné a vyhovující,“ dodává Němcová.

Zdá se však, že se kongregace zatím není schopná s magistrátem domluvit na tom, jak velkou část nájemného by měla smlouva vyhrazovat pro investice.

V případě, že magistrát s kongregací nedojde ke shodě, má podle Ropkové Praha řadu objektů, kam by se mohla škola přestěhovat. Stávající stavba má však výhodu v tom, že se nachází v centru města a v blízkosti foniatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice, se kterou škola úzce spolupracuje.

Budovu vlastní kongregace zhruba 150 let s výjimkou čtyřicetiletého období, po které ji znárodnil stát. V roce 1991 byla stavba církevní organizaci navrácena v restituci. Současná škola v ní sídlí od roku 1945.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Pražské kanalizace dostaly pokutu kvůli odkališti v Drastech

Jak si čistírna stojí co do kvality vyčištěné vody? Vyhovuje čtyřem z pěti...

Česká inspekce životního prostředí pokutovala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která podle ní neměla...

Požár chatky v Petrově u Prahy připravil o život pětačtyřicetiletou ženu

V Petrově u Prahy hořela v pátek večer třípodlažní chata. Plameny připravily o...

V Petrově u Prahy hořela v pátek večer třípodlažní chata. Plameny připravily o život pětačtyřicetiletou ženu. Na místě...

Za napadení pokřikujícího studenta navrhla žalobkyně policistům podmínky

Policisté Jan Nekvapil a Martin Kopp u Obvodního soudu pro Prahu 2 (5. ledna...

Státní zástupkyně navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti dvěma policistům, kteří podle obžaloby ubližovali...

Najdete na iDNES.cz