Dvaadvacetiletý student přišel 13. března 2016 ke svému praktickému lékaři s kašlem a horečkou. Lékař mu nasadil penicilin kvůli podezření na angínu. Obtíže však přetrvávaly. 17. března se proto vydal na oddělení ORL, odkud jej zdravotníci poslali na anesteziologickoresuscitační oddělení (ARO), kde dostal umělou plicní ventilaci.
Druhý den pacientovi selhalo srdce. Ve večerních hodinách zemřel. Podobně smutný osud potkal v březnu také o rok staršího muže, kterého lékaři dokonce hodinu marně resuscitovali. Ani jeden ze zemřelých Pražanů netrpěl žádným jiným vážným onemocněním.
Příznaky chřipky
|
„V uplynulé sezoně bylo v Praze nahlášeno celkem patnáct úmrtí spojených s chřipkou. Komplikovaný průběh onemocnění mělo šestačtyřicet lidí,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová s tím, že sezonu předtím pražská hygiena zaznamenala jedenadvacet vážných případů a šest úmrtí. Počty však nejspíše ne zcela odpovídají realitě.
„Vzhledem k tomu, že se ne všechny případy podaří laboratorně došetřit, budou čísla ve skutečnosti ještě vyšší,“ dodává ředitelka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. Celorepublikově bylo loni zaregistrováno jen 109 úmrtí, ale odhaduje se, že ve skutečnosti v důsledku chřipky ročně zemře 1 500 až 2 000 pacientů.
Podle obou lékařek by nešťastným případům zabránilo očkování. „Ani jeden Pražan, který měl komplikovaný průběh chřipky, nebo dokonce zemřel, nebyl očkovaný,“ vysvětluje Zdeňka Jágrová. V Praze i v celém Česku však lidé chřipku podceňují, zdravotníky nevyjímaje. Přitom jde o jediné infekční onemocnění, které každý rok způsobuje epidemie.
Za sezonu se jí nakazí minimálně deset procent populace. A očkování je podle lékařů jediná bezpečná prevence. U zdravých dospělých zabrání v sedmdesáti procentech samotnému onemocnění, případně výrazně zmírní jeho průběh. U starších osob snižuje potřebu hospitalizace. Přesto však Češi očkování příliš nevěří.
„Proočkovanost“ klesla na pět procent
Za poslední roky dokonce klesla „proočkovanost“ populace z původních sedmi na pět procent. Ve většině vyspělých zemí se přitom proti chřipce nechává očkovat více než polovina populace. V Nizozemsku nebo Anglii je proti chřipce očkovaných přes sedmdesát procent lidí. V sousedním Německu se nechá očkovat přes polovinu obyvatel, na Slovensku asi dvacet procent.
Úmrtí v Praze zapříčiněné chřipkou46 Pražanů prodělalo v sezoně 2015/2016 závažný průběh chřipky. |
V poslední sezoně trvala epidemie od čtvrtého do třináctého kalendářního týdne 2016. Budoucí sezonu lékaři očekávají, že epidemie dorazí zhruba ve stejném období a na zhruba stejnou dobu.
„Obvykle přichází na přelomu roku. Většina epidemií byla vždy v lednu a únoru. Za svou déle než třicetiletou praxi si nepamatuji, že by někdy byla třeba v prosinci,“ říká praktická lékařka z Prahy 4 Jana Vojtíšková.
Podle jejích slov by se měli nechat očkovat minimálně senioři a rizikoví pacienti. Mezi ně patří například lidé s dýchacími obtížemi, kardiaci, pacienti s poruchami ledvin, ale třeba i diabetici. Ti mají během chřipkové sezony až šestkrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní. Ideální doba na očkování je právě nyní, v říjnu.