Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Berou si volno, aby zachraňovali. Na Slapech lidi z vody loví dobrovolníci

  9:37aktualizováno  9:37
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže funguje na Slapské přehradě od roku 1992. „Za sezonu, která je od začátku července do konce srpna, míváme kolem šedesáti výjezdů,“ říká mluvčí vodní záchranky a aktivní záchranář Daniel Vičan.

Vodní záchranář Daniel Vičan. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vodní záchranáři vyjíždějí na Slapech průměrně jednou denně. Pomáhají ve svém volnu a zadarmo.

Kam nejčastěji vyjíždíte?
Na Novou Živohošť, kde je přes léto v kempech největší koncentrace rekreantů. Je to přímo přes přehradu naproti naší základně. Kempaři, správci i recepční mají číslo přímo na nás, takže nás volají jako první. Když je to něco vážnějšího, tak samozřejmě kontaktujeme další složky Integrovaného záchranného systému – hasiče a zdravotnické záchranáře – a zásah koordinujeme s nimi. Nejčastěji ošetřujeme lidi s dehydratací, úpalem, pak vymknuté kotníky, zlomeniny, odřeniny...

Zasahovali jste minulý roku utonulého?
Loni naštěstí ne. Předloni ano. Při tonutí se vždy jedná o sekundy. My máme dojezdový rádius do 20 minut – třeba na hráz nebo na druhou stranu k Cholínskému mostu. Když se někdo topí, my přijíždíme většinou ve chvíli, kdy už je vytažen z vody. Obvykle ho lidé, kteří nás volali, stihnou i oživit. Pokud je pod vodou ještě v době našeho příjezdu, má dost mizivou šanci na oživení. Po pěti minutách bez kyslíku vám začne nevratně odumírat mozek. Je to tedy zázrak, když se nám takového člověka podaří oživit. Otázkou zůstává, jak kvalitní život může potom žít.

Zmínil jste utonutí před dvěma lety….
Ano. Na začátku července 2017 jsme se společně s policisty a hasiči zúčastnili záchranné akce. Šlo o pohřešované dítě. Asi šestiletý kluk si šel odskočit z hausbótu. Když se delší dobu nevracel, rodiče zavolali policii. Rodina nikdy předtím na obytné lodi nebyla a nevěděla, jak se má chovat. I když správce lodi rodiče upozornil, že děti musí mít na sobě permanentně záchranné vesty, protože přechod mezi pevninou a hausbótem je bez zábradlí, tak je dětem nedávali. Bohužel ani nevěděli, kdy přesně jejich syn z lodi odešel.

Noční můrou vodních záchranářů jsou neoznačení plavci v plavební trase. Jak je to na Slapech?
Rok od roku nám přibývají. Neustále na to upozorňujeme v rádiu, televizi i novinách, a přesto neoznačených plavců přibývá. Jezdil jsem na Slapech s naší lodí už čtrnáct dní před oficiálním startem sezony, a pokaždé jsem narazil na špatně viditelné plavce v plavební dráze. Ponořenou hlavu ve tmavé vodě skoro nevidíte. Navíc, když jedeme při zásahu na plný výkon, má loď po okamžitém zabrždění dojezd ještě dalších 35 metrů. Takže neoznačeného plavce na hladině stejně buď srazíme, nebo do něj při úhybném manévru můžeme narazit.

Přežije srážku s lodí?
Šance na přežití jsou v obou případech velmi nízké. Náraz dvoutunovou lodí znamená zlomení krční páteře a jasnou smrt. Přitom řešení je jednoduché. Pokud někdo potřebuje plavat dálky, ať plave podél břehu, kde neplují lodě. Když už musí napříč přes přehradu, ať si vezme plaveckou bóji na ruku, výraznou koupací čepici na hlavu nebo doprovod na lodičce.

Sezona vám oficiálně začala 1. července. V kolika lidech sloužíte?
Minimálně ve třech, spíš v pěti. Jsme schopni vyjet na dva paralelní zásahy. Máme 24hodinové směny. Osazenstvo základny se střídá každou neděli. Sloužíme zdarma a ve svém volnu.

Jak je vodní záchranná služba na Slapech financovaná?
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže je nezisková organizace, která funguje z příspěvků nás členů. Nově poslední tři roky dostáváme dotace od ministerstva vnitra prostřednictvím Hasičského záchranného sboru ČR. Je to ročně kolem pěti milionů na celou republiku. Tady na Slapech jsme z dotace pořídili novou záchrannou loď a zásahové oblečení. Na rozdíl od kolegů z horské služby, kterou zřizuje ministerstvo pro místní rozvoj a funguje s jasným ročním rozpočtem, my nevíme, co bude za dva roky, až nám skončí první pětileté dotační období.

Máte sponzory?
Ano. Ale sponzorské dary nám nepokryjí provozní náklady. Celorepublikově chybí jednotný koncept financování vodní záchranné služby. Zatím se to řeší spíše lokálně.

Kdo se může stát vodním záchranářem?
Zájemce musí být plnoletý a v dobré fyzické a psychické kondici. V našem kurzu se pak učí správnou techniku plavání a výdrž při plavání. Dále sebezáchranu a záchranu tonoucích od techniky holýma rukama až po záchranu za pomoci pásů a další techniky.

Co se učí z první pomoci?
Kromě obvazových technik a zástavy masivního krvácení musí umět KPR – tedy kardiopulmonální resuscitaci, což je postup zpomalení nástupu smrti u osoby se zástavou srdeční nebo zástavou dechu. Dále obsluhovat AED – automatizovaný externí defibrilátor. To je přístroj k laické resuscitaci. Vodní záchranáři také musí vědět, jak dýchat u lidí vytažených z vody, protože nemají v krvi kyslík. Spotřebují ho při pokusech o sebezáchranu. Proto je nutné u nich provádět nejen masáž srdce, ale také umělé dýchání.

Jak náročné jsou závěrečné zkoušky?
Dost. Jak na plavání a znalosti první pomoci, tak i na psychiku.

Kolik jste letos proškolili nováčků?
V kurzu jsme měli deset lidí. Víme, že do směn nám zůstane sedm lidí. To je hodně. Protože většinou nám zůstane jeden nebo dva. Otázkou je, kdo nakonec skutečně nastoupí. Hlavní je, že jsou to relativně mladí lidé, což je dobře, protože potřebujeme omladit.

Na Slapech sloužíte jako neplacení dobrovolníci ve svém volném čase. Co vás k tomu vede?
Většina z nás chce pomáhat lidem. Někteří kolegové jsou dobrovolní hasiči, a protože jejich jednotka třeba nejezdí na ostré zásahy, chtějí si odsloužit dny na vodní záchrance a aktivně zasahovat.

A vás?
Kromě toho, že aktivně pomáhám se sehraným týmem skvělých lidí, mě přilákala možnost brázdit Slapskou přehradu se záchrannou lodí vybavenou špičkovou technikou.

Letní seriál

Lidé od vody

● Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS) byla založena jako dobrovolnická organizace v roce 1968. Její členové procházejí přísným výcvikem, protože VZS je také členem International Life Saving Federation (Mezinárodní organizace vodní záchrany).

● Na Slapech funguje VZS od roku 1992. Základnu má pod hlavním parkovištěm ve Staré Živohošti v blízkosti přívozu Stará – Nová Živohošť. Záchranáři zde slouží v červenci a v srpnu 24 hodin denně. Na základně je vždy minimálně velitel, plavčík a záchranář.

● Před třemi lety 31. července zachránili s pomocí několika jachtařů, kteří pluli kolem, na 50 cestujících a posádku z potopeného přívozu. Ke dnu šel kvůli přetížení. Kapitán v důchodu, který se hájil, že ho nenapadlo cestující počítat, dostal podmínku.

● Vodní záchranáři se v případě nouze přivolají na Slapech přes linku 155 nebo tísňový telefon Vodní záchranné služby 607 962 552.

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Policie nalezla těla obou hledaných chlapců pod jezem na Kutnohorsku

Policie v neděli dopoledne nalezla těla obou pohřešovaných chlapců za jezem u obce Soběšín na Kutnohorsku. Ztratili se...

U Prahy se nekontrolovaně rozjely vagony, zdemolovaly auto a domek

Z železniční vlečky ve Mstěticích v okrese Praha-východ nekontrolovaně ujely nákladní vagony. Vjely na přejezd, kde...

Policie přerušila hledání chlapců u Sázavy, matka psala o úmrtí ze zoufalství

Policejní potápěči a psovod v sobotu pokračovali v pátrání po dvou chlapcích, kteří se ztratili v Sázavě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moc odvážná Masaryčka. Penta couvá a změní projekt čtvrti od Zahy Hadid

Odvážný projekt nové čtvrti na Masarykově nádraží z dílny architektky Zahy Hadid se změní. Rozhodl o tom investor Penta...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Památku československých letců uctila na Klárově vnučka Pattona

Na pražském Klárově se u pomníku letců RAF (Royal Air Force) konala pietní vzpomínka k 75. výročí, kdy se...

U Smečna jsou po nehodě aut dva mrtví, na D7 museli dva zraněné vystříhat

Vážná nehoda dvou aut poblíž Středokluk u Prahy odpoledne uzavřela dálnici D7 ve směru na Slaný. Hasiči museli dva lidi...

U Prahy se nekontrolovaně rozjely vagony, zdemolovaly auto a domek

Z železniční vlečky ve Mstěticích v okrese Praha-východ nekontrolovaně ujely nákladní vagony. Vjely na přejezd, kde...

Prasklý vodovod zastavil tramvaje v Holešovicích, výluka bude několik dnů

Kvůli havárii vodovodu ve Strojnické ulici v Praze 7 je od dnešních 8:15 přerušený provoz tramvají ze Strossmayerova...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...