Půdu v Milovicích zamořila nafta, náprava vyjde na desítky milionů

  18:10aktualizováno  18:10
Na pozemcích budoucího Vědeckotechnického parku v Milovicích dělníci našli zeminu zamořenou ropnými látkami. Zřejmě ji tam někdo ukryl ještě v 90. letech. Majitel podal trestní oznámení na neznámého pachatele, chce na něm vymáhat škodu.

Úprava pozemků v Milovicích na Nymbursku. | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Dělníky zaskočil silný zápach. Narazili na betonové panely, pod kterými je ukrytá zemina nasáklá naftou.

"Páchlo to, jako když si stoupnete hned vedle těžařské věže, a všude tam byly mastné fleky. Navíc i terén byl jiný. Všude okolo je štěrk, ale do toho jednoho místa byla navezená hlína a písky," popisuje místo nálezu stavbyvedoucí Jiří Mourek.

Společnost VTP AT Milovice, která areál buduje, počítala s tím, že na pozemcích, kde dříve stál velkosklad pohonných hmot, mohou být nebezpečné látky, avšak pouze v minimálním a nezávadném množství.

Nechává dělat kontrolní odběry vytěžené zeminy, aby zjistila, jestli splňuje normy, protože se s ní dále pracuje. Staví se z ní protihlukový val na nedalekých pozemcích.

"Chemické rozbory zapáchající půdy prokázaly abnormální kontaminaci," vysvětlil stavbyvedoucí. Podle prvních rozborů jde o zamoření ropnými uhlovodíky. Hodnoty ve zhruba metrové vrstvě, která byla odebrána, desetinásobně přesahovaly povolené limity.

"Zatím nevíme, jak přesně je zamořené místo veliké. Podle našich odhadů jde o plochu čtyřicet na sto metrů," uvedl ředitel společnosti VTP AT Milovice Ondřej Štefan.

Kdo a proč se takovým způsobem znečištěné zeminy chtěl zbavit, není jasné. Celou věc firma předala policii a Ministerstvu životního prostředí.

"Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele a budeme chtít, aby nám škodu zaplatil. A pokud se ho nepodaří najít, pak nám nezbude než sehnat jiné zdroje a snažit se získat nějaké dotace z Ministerstva životního prostředí," podotýká Štefan.

Jisté je, že se to jeho firmě prodraží. Náklady na likvidaci se v podobných případech šplhají do desítek milionů korun. "Může to být i stomilionová částka," připustil ředitel. A dodal, že stavbu parku to zdrží nejvýše o pár dní.

Obec pozemky prodala

Policie čeká na výsledky rozborů půdy. "Jednáme také s odborem životního prostředí v Lysé nad Labem, který se snaží zjistit informace o firmě, která v minulosti v daném místě dělala sanační práce," uvedl kriminalista Martin Král.

Podle stavbyvedoucího pochází skládka z druhé poloviny devadesátých let. "Lze to poznat podle betonu. Kdyby to bylo starší, tak by se po zásahu těžké techniky rozpadal. Objevila se i domněnka, že je to po Rusech, ale ti by si se zakrytím nedali tolik práce," domnívá se Mourek.

Pozemky byly součástí vojenského prostoru a v roce 2007 je v rámci privatizace převzala obec. "Věděli jsme, že na nich nějaké mírné znečištění je, ale o skládce nikdo nikdy nic neřekl. V roce 2012 jsme pozemky prodali VTP AT Milovice," řekl starosta Milovic Lukáš Pilc.

Zamořená zemina bude převezena na meziskládku a tam zůstane, dokud neskončí vyšetřování a nebude jasné, kdo její likvidaci zaplatí.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Další z rubriky

Na Staroměstském náměstí se bude promítat hokej i slavit případné zlato

Tisíce fanoušků přivítaly na pražském Staroměstském náměstí české hokejisty po...

Po úspěchu českých hokejistů ve čtvrtfinále na mistrovství světa už roste v centru Prahy fanzóna s velkoplošnou...

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Najdete na iDNES.cz