Pražští zaměstnavatelé řeší nedostatek lidí částečnými úvazky

  17:57aktualizováno  17:57
V metropoli přibývá volných pozic, lidí bez práce je naopak málo. Kdo si práci hledá, tak si může vybírat, proto stále více pražských zaměstnavatelů nabízí uchazečům možnost práce na částečný úvazek. Snaží se tak přitáhnout nové zaměstnance, kterých je v současnosti v Praze nedostatek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

V říjnu totiž v Praze opět poklesla nezaměstnanost, tentokrát z 2,7 na 2,5 procent. Zatímco nezaměstnaných ubylo, počet volných pracovních míst se zhruba o tisícovku zvýšil. Firmy se tak musí o uchazeče doslova přetahovat. Zkrácené úvazky jsou přitom jedním z benefitů, na který uchazeči slyší. Navíc pomáhají firmám udržet si schopné zaměstnance.

„Zkrácený úvazek využívají třeba rodiče s malými dětmi, studenti, důchodci, ale i lidé, kteří chtějí mít dostatek času na své zájmy a koníčky. A pro všechny jmenované skupiny jde o rozhodující kritérium,“ vysvětluje ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová, podle čeho se část uchazečů na pražském trhu práce rozhoduje.

Firmy ušetří za benefity

Pražští zaměstnavatelé jsou v tomto ohledu vstřícnější než ti v ostatních krajích. Možnost pracovat na částečný úvazek využívá podle dat Sociologického ústavu Akademie věd ČR téměř desetina Pražanů, zatímco v jiných krajích se podíl zkrácených úvazků pohybuje kolem pěti procent.

Podobná čísla eviduje také zmiňovaný pracovní portál Profesia.cz, na kterém tvoří zkrácené úvazky zhruba devět procent všech nabídek. „Nabídka takových míst navíc narůstá. Meziročně jejich podíl vzrostl o dva a půl procentního bodu,“ dodává ředitelka portálu Lincová.

I tak však hlavní město zaostává za průměrem zemí Evropské unie. V loňském roce totiž v Evropské unii pracovalo na částečný úvazek 19,5 procenta zaměstnanců. Například v Nizozemsku má zkrácený úvazek dokonce téměř polovina lidí. Částečné úvazky však nejsou výhodou jen pro zaměstnance, kteří chtějí mít více volného času.

Těží z nich i sami zaměstnavatelé. Například tak, že si pomocí zkráceného úvazku mohou udržet kvalitního zaměstnance, který se dostal do situace, kdy práce na plný úvazek není možná. Například když musí pečovat o člena rodiny.

„Práci na zkrácený úvazek využívají třeba zaměstnanci důchodového věku. Jedná se často o zkušené techniky s neocenitelnými zkušenostmi, kteří nám pomáhají zaučovat nastupující mladou generaci a předávají jí své know-how,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková.

Podobně ČEZ zaměstnává také studenty ještě během jejich studia. „V dnešní době, kdy se technicky zaměřené firmy přetahují o zaměstnance a loví je již na školách, je to cesta, jak mladého člověka zaučit a připravit mu podmínky pro nastartování jeho kariéry,“ doplňuje Horáková.

Nezaměstnanost už příliš nepoklesne

Kvůli podobným důvodům si částečné úvazky chválí i společnost O2, kde takovým způsobem pracuje téměř deset procent zaměstnanců.

„Díky zkráceným úvazkům můžeme získat lidi s potenciálem, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou nastoupit na plný úvazek, ale jejich přínos je bezkonkurenční,“ říká Jitka Mrázková z personálního oddělení společnosti.

Práce na zkrácený úvazek má pro zaměstnavatele i určité finanční výhody. „Firmy totiž často ušetří za benefity, jako jsou třeba školení nebo příspěvky na vzdělání. Zaměstnanci na zkrácený úvazek většinou nepožadují tolik benefitů, nebo se jim úměrně zkracují,“ dodává Lincová.

Pražský trh práce
Rok volná místa nezaměstnanost v %
200414 598 3,9
200511 1193,5
200616 1922,8
200728 7462,4
200825 0021,9
20098 5083,1
20105 7433,8
20117 4653,6
20129 9943,1
20137 2993,1
20149 4262,5
201515 0162,8
201621 0542,2
říjen 201739 4612,5

Nedostatek uchazečů je vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti patrný téměř ve všech oborech – výrobou počínaje přes různé typy služeb až po školství. Nízká nezaměstnanost a vysoká poptávka firem po nové pracovní síle se dotkla i těch největších pražských zaměstnavatelů. Situaci s nedostatkem uchazečů řeší například pivovar Staropramen.

„Zásadní pokles počtu vhodných kandidátů vnímáme zejména u technických pozic a dále u pozic s úzkou specializací, kde požadujeme jedinečnou znalost či delší praxi,“ uvádí personalistka Staropramenu Petra Hosová.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka už však nezaměstnanost v Praze nemá příliš kam klesat a v příštím roce se bude držet zhruba v hladině, které dosahuje nyní.

„Pokud se bude české ekonomice stále dařit, očekáváme, že nezaměstnanost poklesne maximálně o půl procenta,“ říká Dufek.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Další z rubriky

Na dálnici D5 na Berounsku se převrátilo auto, objíždělo se přes Loděnice

Hromadná nehoda omezila provoz dálnice D1 před Prahou. (12. června 2019)

Dálnici D5 uzavřela na Berounsku na devátém kilometru ve směru na Prahu na více než 30 minut nehoda osobního auta,...

U Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly, během zásahu se zranil hasič

U Mladé Boleslavi hořela v úterý ráno konstrukce haly. (18. 6. 2019)

U Bezděčína u Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly. Na místo přijelo sedm hasičů, kterým se požár podařilo uhasit....

Praha vypíše zakázku na projekt na autobusový terminál na Smíchově

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál. Na obrázku jedna z možných...

Pražský magistrát vypíše zakázku na vypracování projektu nového dopravního terminálu u smíchovského nádraží. Projekt...

Najdete na iDNES.cz