Je to pár dní: Lidé z Prahy 5 procházeli chodbami magistrátu, když náhodou zaslechli jednoho z úředníků: "Tak ta Vidoule radou prošla." Zbystřili, a to okamžitě, protože zástavbu na Stolové hoře, kde je i přírodní park, politici řeší už léta.
Začali pátrat a zjistili, že rada skutečně schválila návrh na pořízení této významné změny územního plánu. Ihned zalarmovali kolegy z Prahy 5. Nejenže návrh rada magistrátu schválila, aniž by zastupitelé Prahy 5 vůbec věděli, že to má v plánu, což je nezvyklé a pozoruhodné, ale dnes má materiál na stole i zastupitelstvo hlavního města.
"Přístup to byl nestandardní a netransparentní už od začátku. Žádost lze sice podat přímo na magistrát, ale obvykle to jde nejprve přes městskou část. Oni svým způsobem zastupitele Prahy 5 obešli," upozornil zastupitel páté městské části Lukáš Budín (SZ).
Materiál zůstal prakticky utajený. Pouze vloni v listopadu vzala rada Prahy 5 pod vedením bývalého starosty Miroslava Zeleného podnět změny územního plánu na Vidouli na vědomí.
Sice to ještě není vyložený souhlas, ale takové rozhodnutí stačí k tomu, aby rada materiál odeslala na magistrát a hlavní město rozjelo celý proces, na jehož začátku je území sloužící oddechu a na konci mohou v západní polovině Vidoule na 180 tisících metrů čtverečních stát desítky rodinných domů.
"Chceme jen výstavbu posoudit"
"V tuto chvíli nám ale nejde o nic jiného než o to, aby možnost výstavby na území posoudili odborníci a rozhodli," řekl za majitele pozemků Jan Piskáček.
Rozhodnutí rady není jediný kritizovaný krok v kauze Vidoule. "Komise rady magistrátu pro územní plán nedoporučila městu, aby se Vidoulí rada zabývala, ale výbor to doporučil. Ačkoli byly jejich postoje rozdílné, rada nakonec souhlasila," řekl zastupitel Prahy 5 Lukáš Herold (ODS). Na květnovém jednání kolegům navrhl, aby zastupitelstvo přijalo rozhodnutí, že se zástavbou území nesouhlasí.
"Je to jen podnět, tedy teprve první fáze změny územního plánu, která trvá zhruba dva a půl roku. Rada se rozhodla souhlasit, což dělá, i když sama s výstavbou v dané lokalitě nesouhlasí. Pokud budou souhlasit i zastupitelé, začnou změnu územního plánu posuzovat experti," vysvětlil proces za primátora Tomáše Hudečka ředitel jeho kanceláře Ondřej Boháč.
Téměř každý metr pozemku v Praze, kde lze stavět, má mnohatisícovou hodnotu. A bydlení v Praze 5 je velmi žádané. Vidoule se zdá být ideální - zelená lokalita, místní o ní mluví jako o parku, i když tam jsou náletové dřeviny a brlohy bezdomovců. Developeři se tu pokoušejí změnit územní plán již počtvrté.
Vidoule a před ní i Klamovka
Nadto, což činí okolnosti výstavby v Praze 5 nestandardní, je tu ještě jeden takový projekt: bytové domy na Klamovce - v sousedství parku. Na popud Nejvyššího soudu se v květnu museli zastupitelé hlavního města vypořádat s námitkami jednoho z občanů, Ilji Mráčka, které podal proti změně územního plánu. "I on se však o jednání zastupitelů o Klamovce dozvěděl náhodou," poukázal Budín.
Materiál navíc nedostali politici týden předem, ale až na poslední chvíli. "Tato změna ale byla schválená už v roce 2009. Toto byla jen technikálie," hájil postup magistrátu Boháč s tím, že vedení města by na Klamovce zástavbu nechtělo.
Ondřej Velek, zelený zastupitel Prahy 5, poukazuje na to, že magistrát "pouští" změny územního plánu salámovou metodou, přestože Hudeček nyní tvoří Metropolitní plán, jehož autoři chtějí Vidouli ochránit jako nezastavitelnou plochu.
Na Vidouli chtěli investoři původně zastavět celé území od přírodního parku Košíře - Motol až po ulici Na pomezí. Kvůli nesouhlasu mimo jiné i odboru životního prostředí nakonec radě Prahy 5 v listopadu představili skromnější plán stavět jen v západní části.
"Tuto změnu majitelé pozemků připravili na přání Prahy 5. Šlo by o nízkopodlažní rodinné domy, stály by asi na půlce západního území a na zbytku bychom postavili sportoviště, místa pro relaxaci i centrum volného času, které pak dostane Sokol Jinonice," řekl za majitele pozemků Piskáček. V rukou má petici sedmi stovek obyvatel z okolí Vidoule, kteří s výstavbou domů souhlasí. Investorem je společnost Finep.
Budín, Herold, Velek i další zastupitel z pětky Martin Frélich (ODS) ale tak rozsáhlou zástavbu na území odmítají.
"Udělejme koncepci celého území, kde bychom zachovali zónu klidu a zeleně. Není vyloučené, že by mohl nějaký komerční objekt vzniknout na místě tamního brownfieldu," upřesnil Frolík a Velek doplnil jeho vizi o cyklostezky, trasy pro bruslaře a lesopark. Herold s Budínem chtějí navrhnout, aby Praha pozemky odkoupila a ukončila tak letité spory o Vidouli.