Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pacienti leží hodiny na chodbě, nápor nezvládáme, říká primář interny

  • 386
Praha má podle lékaře a poslance Jiřího Koskuby od začátku ledna vážné problémy s příjmem akutních pacientů. Koskuba pracuje v Nemocnici Na Bulovce, podle něj se tam stává, že lidé, které přiveze sanita, leží hodiny na provizorním lůžku na chodbě.

„Od 2. ledna přibylo klientů o 30 procent. Nevím, co se stalo, ale příjmy kolabují a lidi není kam ukládat,“ řekl ve čtvrtek na poslaneckém zdravotním výboru Jiří Koskuba.

„Pacienti nám leží na chodbě před ambulancí, na nouzových lůžkách i dvanáct hodin, protože nejsme schopni zvládnout nápor,“ dodal lékař  II. interního oddělení Nemocnice Na Bulovce, který je zároveň také poslancem a členem zdravotního výboru.

Podle něj není situace krizová jen na Bulovce. „Podobné informace mám z Krče nebo Vinohrad,“ dodal lékař.

Podle něj problém spočívá v nedostatku zdravotních sester, složitém vzdělávacím systému lékařů, ale také v nedostatku akutních lůžek v Praze. Krizi podle něj mohlo prohloubit i zrušení regulačních poplatků. „Personál na akutních lůžkách je pak tak přetížený, že raději odchází,“ dodal Koskuba.

Sanity jezdí k pacientům stále častěji, říká poslanec

Za pravdu mu dal poslanec Jiří Štětina, který byl dříve primářem ARO, i šéf výboru, onkolog Rostislav Vyzula. „Ačkoliv ze strany ministerstva zdravotnictví slyšel, že situace ve zdravotnictví je stabilizovaná, sám vím, že není úplně optimální,“ řekl Vyzula. „Nemocnice v Praze nemají dostatek akutních lůžek. Přitom výjezdů záchranky v celém Česku přibývá,“ podotkl Štětina.

Ve čtvrtek zaslaná čísla středočeské záchranky ale vzrůstající trend nepotvrzují. „V roce 2014 posádky Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje uskutečnily na základě tísňové výzvy 107 493 výjezdy a ošetřily 104 867 pacientů, což je meziročně přibližně o tisíc méně,“ uvedla mluvčí záchranky Petra Effenbergerová.

Podle Koskuby si lidé někdy volají záchranku zbytečně. Jeho kolegové například nedávno řešili případ, kdy jim sanitka přivezla starou ženu, která komunikovala, přijímala potravu i jídlo, ale byla pokálená. Rodina je ale volala, protože podle nich babička už sama nedokáže jíst ani pít.

Poslanci také zmínili, že problém v Praze by mohlo prohloubit rušení lůžek v mělnické nemocnici, o kterém se podle politiků spekuluje.

Stěhování a plán vybudovat oddělení emergency

Nemocnice Na Bulovce nárůst pacientů eviduje. „Jestliže primář II. interny popisuje nějak situaci, pak je to nejpovolanější člověk a my jeho informace nemůžeme vyvracet,“ řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek. 

„Pacientů skutečně nárazově přibylo o 30 procent. Proč, to je ale docela záhada, ve které nelze příliš hledat logiku,“ dodal Šalek s tím, že interna patří k těm částem nemocnice, na jejichž lůžkách je skutečně největší nápor. „Pokud v jednu chvíli přijedou tři sanity, pak se může stát, že pacienti leží na chodbě,“ domnívá se mluvčí nemocnice.

Podle něj Bulovka slouží širokému okolí. Zároveň Šalek podotkl, že v minulosti situaci zhoršil úbytek lůžek na soukromé poliklinice Vysočany. Bulovka navíc v těchto dnech slučuje dvě své interní kliniky. I. interní kliniku v souvislosti s tím stěhuje za tou II. Stěhování provázejí omezení na I. interně.

Bulovce navíc chybí centrální příjem, tedy oddělení emergency, kam by se sjížděly všechny sanity a které by rovnou dokázalo poskytnout akutní pomoc včetně operací. Nemocnice by chtěla toto oddělení vybudovat ještě letos, musí na něj ale sehnat peníze.

Ani slučování klinik, ani emergency ale nebude znamenat navýšení počtu lůžek. Bude ale znamenat vyšší komfort pro přijímané pacienty, protože se zjednoduší logistika jejich přijímání.

„Počty lůžek nemůžeme svévolně navyšovat, protože musíme dodržovat koeficienty zdravotních pojišťoven,“ dodal Šalek.

Bulovka má nyní přes jeden tisíc lůžek a ročně přijme téměř 45 tisíc pacientů. V roce 2013 ambulantně vyšetřila 562 358 lidí.

Pražská záchranka loni opakovaně upozorňovala na problémy s příjmem pacientů. Byly případy, kdy pacienty vozili od jedné nemocnice k druhé a pacient tím ztrácel čas. Celá věc se následně řešila i na ministerstvu zdravotnictví. Závěr byl takový, že zařízení by si každý den měla vyměňovala informace o počtu volných lůžek (více čtěte zde).