Hejna havranů ohrožují vodochodské letiště. Ilustrační foto

Hejna havranů ohrožují vodochodské letiště. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Budoucí letiště ve Vodochodech mohou ohrozit obří hejna havranů

  • 27
Až sto tisíc havranů polních nocuje nedaleko letiště ve Vodochodech. Obrovská hejna chráněných ptáků navíc létají za potravou právě přes připravované letové trasy. Plánované rozšíření letiště by tak mohlo ohrozit letadla i havrany.

Problémy s hejny ptáků řeší snad všechna letiště v republice, letiště ve Vodochodech má ale nedaleko "časovanou bombu“. Nocuje tady totiž až sto tisíc havranů polních.

"Když vletí pták do letadla, může jít o život. To sice hned nespadne, ale je to závažný problém,“ říká například mluvčí kbelského letiště Zuzana Špačková.

Letiště ve Vodochodech se bude rozšiřovat o nové letové trasy, které se kříží s dráhou letu havranů nocujících nedaleko. Hejno má až okolo sta tisíc kusů. "Je skoro jasné, že by mohlo dojít ke kolizím s letadly. Ráno létají ptáci do Prahy, kde hledají potravu, a večer se vracejí zpět,“ myslí si ornitolog Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Letiště: Biologická ochrana je dostačující

Na letišti ve Vodochodech se zatím ale žádné plány ohledně plašení havranů nepřipravují. "O nocovišti vím, ale naše biologická ochrana je dostačující, žádná opatření proti nim zatím nechystáme,“ říká generální ředitel letiště Martin Kačur. Podle něj letadla létají v určité výšce, kde se už havrani nepohybují. "Havrani jsou také jedni z nejchytřejších ptáků, takže se letadlům úspěšně vyhýbají,“ dodává Kačur.

Vodochodské letiště chystá rozšíření letových tras a zvýšení frekvence letadel. "Nové letové trasy totiž kříží právě ty, po kterých se havrani každodenně pohybují,“ dodává ornitolog Viktora. Podle něj bude velice složité toto hejno klasicky plašit pomocí dravců právě kvůli jeho velikosti.

Nové Letiště ve Vodochodech má ročně pojmout až 3,5 milionu cestujících.

Jedna z vizualizací možné budoucí podoby vodochodského letiště.

"Naučit havrany létat na jiné nocoviště je také docela problém, jsou tady zvyklí a řídí se podle stálých orientačních bodů. To by spíš nocoviště zaniklo, kdyby se o to někdo snažil,“ dodává Viktora.

"Kdyby se u nás na letišti takové hejno vyskytlo, mohlo by to způsobit katastrofu,“ řekl sokolník, který se stará o jedno ze středočeských letišť.

Souhlasí s ním i tisková mluvčí kbelského letiště. "Když se něco takového stane, je to problém, který si vyžaduje velkou opravu,“ říká Zuzana Špačková. Podle ní se motor musí rozebrat a vyčistit, což je velice finančně nákladná procedura.

Problémem se bude zabývat i ministerstvo

Hejnem havranů se zabývá i ministerstvo životního prostředí. "Třináctého prosince uplynula lhůta pro zaslání připomínek v rámci posuzování Aero Vodochody. Podle našich informací se mezi zhruba dvěma tisíci připomínkami objevilo několik upozornění na nocoviště 110 000 havranů v blízkosti případné letové dráhy letadel. V současné chvíli můžeme pouze potvrdit, že se tím budeme určitě zabývat,“ řekl mluvčí ministerstva Petr Kučera.

Nocoviště havranů v okolí Kralup je velice staré. "Havrani sem létají už několik set let, to je opravdu stará záležitost. V osmdesátých letech jich tu bylo i tři sta tisíc, jejich počet se ale snížil,“ říká přední odborník na tuto kolonii Jaroslav Škopek.

Havrani jsou chránění

Dnes je podle něj v okolí letiště několik desítek tisíc kusů. "Havrani, jako všichni ptáci v České republice, jsou chránění živočichové,“ podotýká Jaroslav Škopek, přední český ornitolog.

Ohroženi jsou však i samotní havrani. "Nedávno jsem se tam byl v noci podívat a nějaký člověk tam svítil na havrany obrovským světlometem, zrovna když přistávali,“ doplnil.

Podle ornitologů to není tak, že by se na nocoviště sletěli všichni havrani najednou. "Jsou to takové pruhy ptáků, které se slétávají postupně ze všech směrů,“ vysvětluje Viktora.

Nocoviště jsou i u Nymburka a Pardubic

Myslí si, že to tedy není tak, že by se najednou zvedlo stotisícové hejno a vletělo na letiště. "Havrani odlétají postupně, v různých počtech a v různých výškách. Tímto způsobem se také vrací zpátky,“ říká Viktora.

Podobná obrovská nocoviště jsou ještě v okolí Nymburka a u Pardubic. "Přímo toto nocoviště také slouží jako učební pomůcka. Chodí sem lidé ze škol a učí se havrany pozorovat. A to už několik desetiletí,“ tvrdí Škopek s tím, že pro ornitology je stanoviště unikátní. "Je to jeden z nejchytřejších ptáků vůbec. S havrany tady pozorujeme i kavky, které jsou také výjimečně chytré," dodává Škopek.

Havran a letiště

Havranů v okolí Kralup nad Vltavou hnízdí podle odhadů až 100 000, nocoviště využívají každoročně od podzimu do jara. Odhad přeletů za rok je asi 18 milionů. Jedno z nejvýznamnějších míst sběru potravy havranů je skládka komunálního odpadu v Chabrech u Prahy. Odtud látají ptáci zpět na nocoviště, právě na letiště Vodochody.