Buďánka začnou zřejmě opravovat v srpnu. Vznikne replika osady

  9:57aktualizováno  9:57
Dělnická kolonie Buďánka v Praze 5 se možná letos konečně dočká opravy. Podle firmy Geosan Alfa, která chce kolonii opravit a postavit tu i nové domy, by se mohlo začít stavět v srpnu letošního roku.
Oprava osady Buďánka počítá s obnovou původních stavení, ale i s výstavbou nových bytových domů.

Oprava osady Buďánka počítá s obnovou původních stavení, ale i s výstavbou nových bytových domů. | foto: Vizualizace: Atelier PHA

Osada Buďánka vznikla na úpatí kopce na pomezí Smíchova a Košíř již v první polovině 19. století. Posledních dvacet let ale pouze chátrá. To by se mohlo již letos změnit. Zástupci firmy Geosan Alfa totiž počítají s přestavbou celé lokality.

"Původní předpoklad začátku stavby byl srpen letošního roku, ovšem schvalovací proces je velmi komplikovaný, tak dojde nejspíš ke zpoždění," uvedl autor projektu Jan Šesták.

Vše záleží na shodě mezi památkáři, investorem a úředníky radnice. Zastupitelé Prahy 5 tento návrh schválili již v roce 2008. Ale nynější vedení městské části se jím bude ještě zabývat.

Osada Buďánka. v Praze 5

Osada Buďánka. v Praze 5

V současné době se u většiny domů propadla střecha a z polorozpadlých zdí vykukují poslední zbytky krovu. Několik domků muselo být před devíti lety kvůli bezpečnosti lidí strženo. Lokalita byla na začátku devadesátých let prohlášena za chráněnou památkovou zónu. Podle památkářů jde o jeden z posledních dochovaných reliktů dobové zástavby na pražské periferii.

Buďánka se postaví znovu

Až v říjnu 2006 začala městská část jednat s firmou Geosan, která po několikaletém jednání s památkáři přišla s nezvyklým řešením. Původní kolonii postaví znovu, přičemž zachová její dobovou architektonickou podobu.

HISTORIE OSADY BUďÁNKA

Kolonii vybudovali v první polovině 19. století dělníci ze Smíchova. Za komunismu tu našli útočiště disidenti, zkoušeli tu Plastic People. Na konci 80. let tu měl být postaven desetipodlažní panelák. V 90. letech domky obývali squateři a bezdomovci. Nyní je obydlen jen jeden dům.

"Již před rokem nám byl investorem předložen projekt, který zachovává půdorysné členění celé lokality, s kterým jsme víceméně souhlasili," řekl ředitel památkového ústavu Michael Zachař.

Výtky měli památkáři k výšce nových obytných budov, které mají stát podél Plzeňské ulice, a také k použitým stavebním materiálům. Ulice mají být například vydlážděny tradiční kamennou dlažbou.

Unikátní na celém projektu je hlavně to, že se vlastně jedná o znovupostavení celé osady v původní podobě. Pouze tři ze stávajících objektů se opraví. Ostatních osm domků pak investor postaví nově podle dobových fotografií. Všechny domy by měly posléze sloužit výhradně pro bydlení.

V opravené osadě Buďánka by vedle sebe stály staré i nové budovy.

V opravené osadě Buďánka by vedle sebe stály staré i nové budovy.

Původně přišel developer s návrhem terasových bytových domů, ale po zásahu památkářů i místních občanských iniciativ od svého záměru ustoupil. "Nakonec se ukázalo, že velikost a vzájemné vztahy domků jsou vlastně v daném terénu optimální, usazené lety stavebního vývoje a není nutné hledat jiné možnosti," uvedl architekt Šesták.

V projektu se počítá také s výstavbou pěti moderních bytových domů podél Plzeňské. Dnes je tato plocha částečně zarostlá a nevyužívaná. Nově by tu měl být také vyveden z potrubí Motolský potok. Podle Šestáka tak vznikne obdoba Čertovky s jezem a vodními rostlinami.

Ovšem i současný návrh má řadu odpůrců, kterým se nelíbí, že kolonie ztratí svůj venkovský ráz. Nesouhlasí i s výstavbou nových bytových domů, která by znamenala likvidaci stávajícího pruhu zeleně, která odděluje osadu od rušné ulice.

Autor:

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

To se snad ani ztratit nedalo, láteřil kouč Jílek. Tým chválil za výkon

Sparťanský kouč Václav Jílek diriguje své svěřence během zápasu Evropské ligy s...

Když po pohárovém utkání proti Trabzonsporu (2:2) přišel do kabiny, byl překvapený pozitivní atmosférou. „Kanga...

Další z rubriky

Kvůli snu o kamionu najíždějícím do lidí spustil poplach, vyvázne bez trestu

Ilustrační snímek

Český telekomunikační úřad odložil případ z letošního jara, kdy oznamovatel telefonicky upozornil policisty na kamion...

Lidé se skládají na nové zvony pro kostel svatého Haštala v Praze 1

Pražský kostel Sv. Haštala

Kostel svatého Haštala, který leží na Starém městě v Praze, se dočká dvou nových zvonů, které nyní nemá. Na jejich...

Na Karlově náměstí otevřeli vstup do metra, má nový vestibul a schody

Na Karlově náměstí finišuje oprava eskalátorů v metru a také začalo hloubení...

Po více než deseti měsících se dnes znovu otevřel vstup do metra na Karlově náměstí v Praze. Jsou zde opravené...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz