V Brdech dál hrozí riziko požárů, turisté přesto rozdělávají ohně

  18:20aktualizováno  18:20
Na sklonku třetího roku fungování Chráněné krajinné oblasti Brdy dělají správcům největší starosti neukáznění lidé. Někteří podle lesníků zakládají táboráky, které jsou nejčastější příčinou požárů v oblasti. Správci upozorňují, že nebezpečí požárů trvá i v chladnějším počasí.

Výhled ze zříceniny hradu Valdek do centrální části Brd. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Neukáznění návštěvníci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy zaměstnávají lesníky více než obávaný lýkožrout smrkový neboli kůrovec.

„Problémy způsobují spíše návštěvníci, kteří v suchých porostech rozdělávají ohně,“ upozorňuje mluvčí Vojenských lesů České republiky (VLS ČR) Jan Sotona.

Mnozí turisté prý totiž podlehli dojmu, že s koncem horkého léta už nehrozí požáry. Opak je ale pravdou. 

„Zdá se, že řada lidí po létě a deštích nabyla přesvědčení, že toto riziko již pominulo, to však není pravda,“ varuje Jan Sotona.

Jen v srpnu vyjížděli hasiči k zásahům kvůli rozdělaným ohňům hned několikrát. „Většina událostí má rok co rok naprosto stejný charakter. Návštěvník si rozdělá oheň, následně jej nedohasí a místo opustí. Posléze náhodný kolemjdoucí či lesník zjistí doutnání a musí přivolat hasiče,“ líčí vedoucí lesní správy Obecnice Václav Pernegr.

Příkladem za všechny je případ z poloviny srpna, kdy si návštěvník CHKO rozdělal oheň poblíž nádrže Pilská. Přistihla ho tam lesní hlídka.

„Správný táborník za suchého počasí oheň v lese nikdy nerozdělá. Nemluvě o tom, že stále platí zákaz rozdělávaní ohňů do padesáti metrů od lesního porostu. Rád bych upozornil také na to, že na území CHKO není žádné legální tábořiště,“ konstatoval ředitel divize VLS Petr Švadlena.

Lesníkům pomáhá už rok s včasným odhalením podobných případů policie. A to díky dronu. „Prověří mnohdy i špatně přístupný terén. Využíváme jej zejména k odhalování či dokumentaci nelegálních skládek, nepovolené těžby dřeva či nelegálního rozdělávání ohně,“ uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Brdské hvozdy nyní a po letech

Někdejší vojenské cvičiště nicméně nabízí turistům stále větší možnosti vyžití. CHKO Brdy je v současnosti protkána desítkami kilometrů turistických tras. Klub českých turistů doznačil poslední metry letos na konci jara. Poněkud pozadu jsou naopak cyklotrasy, jejichž budování zdržely průtahy spojené se založením spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Každopádně projekt výstavby stezek, který má na starosti město Příbram, nedávno podpořil dotací Středočeský kraj, který je jakýmsi garantem nové destinační agentury.

Od minulého týdne vede z parkoviště v Obecnici Lesnická naučná stezka...

Od minulého týdne vede z parkoviště v Obecnici Lesnická naučná stezka Klobouček.

Vstříc návštěvníkům jde rovněž správa CHKO a vojenské lesy, které jen před několika dny otevřely v Brdech novou naučnou stezku. Nachází se poblíž Obecnice na Příbramsku. Sedm kilometrů dlouhá okružní Lesnická naučná stezka Klobouček má dvanáct zastavení a nabízí též občerstvení u čtyř studánek. Jan Sotona připomíná, že místo nebylo zvoleno náhodou, kromě historie lesnictví totiž představuje i vizi brdských lesů.

„Lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou, lesy jsou věkově i prostorově rozmanité. Jde o takovou vlajkovou loď cílového stavu, ke kterému v našem lesním hospodaření na Brdech i v dalších lokalitách směřujeme,“ vysvětlil Petr Švadlena.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Policejní auto pronásledovalo motorkáře, převrátilo se na střechu

Ilustrační snímek

Pronásledování motorkáře, který v noci nezastavil na výzvu pražských policistů, skončilo nehodou. Policejní vůz najel...

Stavba metra D odstartuje v červnu, radní schválili geologický průzkum

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní schválili geologický průzkum, kterým v červnu začne stavba trasy metra D. Ta povede z Pankráce do...

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

Najdete na iDNES.cz