Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Spor o nevítané poutače. Reklamy u dálnic nahrazují bannery na mostech

  7:59aktualizováno  13:59
Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic I. třídy přikázala novela zákona už v září 2017. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic I. třídy. V poslední době se bannery objevují na mostech křižujících dálnice. Při jejich umisťování však majitelé balancují na hraně zákona.

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Zatímco na dálnicích má povinnost odstraňovat nepovolené poutače Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na silnicích I. třídy je to podle ministerstva dopravy věc krajů. Nařízení o odstranění billboardů se netýká zastavěných území.

Fotogalerie

Ve Středočeském kraji zbývá majitelům reklamních ploch odstranit desítky poutačů. „Jejich přesný počet je obtížné určit. Na jedné straně jsou odstraňovány, na straně druhé vznikají nová nelegální zařízení, případně majitelé ta stávající přemisťují,“ sdělil MF DNES mluvčí ŘSD Jan Studecký. Třeba právě na mosty.

Jedním z takových případů je třeba reklama na mostě na třináctém kilometru dálnice D5 na Berounsku. Jeho vlastníkem však není stát ani kraj, ale obec Vráž. Most se podle úředníků nachází v souvisle zastavěném území obce a nepatří tak do ochranného pásma dálnic. Zákaz reklamy se na něj tedy nevztahuje.

Souvisle (ne)zastavěné území

Zákon definuje souvisle zastavěné území tak, že je na něm „postaveno pět a více budov odlišných vlastníků, kterým bylo přiděleno popisné nebo evidenční číslo“. Při pohledu do letecké mapy se však o zastavěném území dá pochybovat. „Podle všeho se o souvisle zastavěné území nejedná, ani na jedné straně mostu nejsou vidět stavby, které by jej tvořily,“ uznal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Reklama je na mostě ve Vráži umístěna už od 90. let. „Předtím, než bylo vydáno povolení na umístění reklamy, jsme konzultovali na ministerstvu dopravy, jestli náš most splňuje umístění v souvisle zastavěném území obce. Podle názoru ministerstva tuto podmínku splňuje,“ vysvětlila MF DNES starostka Vráže Hana Maivaldová.

Firma, která má reklamu umístěnou na mostě, obci nájemné platí. „Platby však nejsou tak vysoké, aby stačily k základní údržbě mostu,“ podotkla Maivaldová. Obec má s firmou uzavřenou smlouvu na umístění reklamy až do roku 2022.

„Zatím jsme o odstranění reklamy nejednali, ale smlouvu už možná neprodloužíme,“ připustila starostka. I kdyby však z obou stran mostu bylo souvisle zastavěné území obce, na situaci by to zas až tak moc neměnilo. Reklama totiž nemíří na řidiče, kteří jedou po mostě v obci, ale na ty, kteří projíždějí pod mostem po dálnici.

Billboardy skončí u soudu

Ve Středočeském kraji bylo za poslední tři roky odstraněno z okolí silnic I. tříd celkem 270 reklamních zařízení, z dálnic pak 450. Další poutače však přibývají především na mostech, které se nad autostrádami klenou. Nacházejí se však v jejich ochranném území, a tak jsou nezákonné. Řidiči na ně narazí třeba na dálnicích D5, D8 nebo D11.

Tyto mosty spravuje Středočeský kraj a některé z billboardů jsou firmy Czech Outdoor. „Vzhledem k tomu, že již v roce 2018 skončila platnost nájemní smlouvy, vyzvali jsme tuto firmu k odstranění billboardů z mostů. Z jejich strany však nedošlo k žádné reakci. Proto kraj přistoupil k podání žaloby na vyklizení ploch z mostu,“ uvedla mluvčí hejtmanství Helena Frintová.

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

MF DNES oslovila i firmu Czech Outdoor, jednu z nejvýznamnějších společností venkovní reklamy na českém trhu, která spadá pod společnost BigBoard. „K této žalobě nemáme žádné informace, takže se nemůžeme vyjádřit,“ prohlásila stroze PR manažerka BigBoard Pavlína Stránská.

Od dálnic a silnic I. třídy bylo dosud v celé České republice odstraněno zhruba 2 700 nelegálních reklamních zařízení. Další stovky poutačů však na svém místě i přes výzvy úřadů zůstávají. Jejich apel na majitele reklam připomíná často boj s větrnými mlýny. „Stává se, že reklamu majitel odstraní, ale následně ji v blízkosti původní plochy obnoví. ŘSD jej tedy opět zaeviduje jako nové zařízení, protože se musí rozjet nový proces od evidence přes předání na Silniční správní úřad až po zahájení nového řízení,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V případě, že silničáři „chytí“ při samotném osazování nového místa reklamou majitele nosiče, zavolají policii a osazování nahlásí. „To jsou ale výjimky, pachatelé totiž obvykle mosty osazují reklamou v noci,“ dodal Studecký.

Bývalý generální ředitel ŘSD Jan Kroupa mluvil o problematice billboardů v pořadu Rozstřel (29. března 2018):

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Za cizinci bez roušek vyjel tým úřednic, v Boleslavi padly pokuty 20 tisíc

Městská policie v Mladé Boleslavi řešila přestupek se skupinou pěti cizinců, kteří se shromažďovali na veřejnosti a...

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Sochu Koněva v Praze 6 sundal jeřáb, Rusko mluví o vandalském činu

Radnice Prahy 6 nechala ráno odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v...

Poprask v Lázních Toušeň. Převezli sem nakažené seniory, místní vyhrožují

Zdravotníci převezli z pražských domovů důchodců do Slatinných lázní v Lázních Toušeň prvních sedm seniorů nakažených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V pražské zoo se nad ránem narodilo slůně, další přírůstek je na cestě

V pražské zoo se nad ránem narodilo slůně. Matkou nového přírůstku do Údolí slonů je slonice Tamara. Odpoledne...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Pandemie zastaví další vlaky kolem Prahy, nevyjedou ani rekreační spoje

Delší intervaly a méně spojů na hlavních tratích z metropole přinesou nová omezení vlakové dopravy plánovaná od pátku...

Opilá dívka běhala po ulici bez roušky. V nemocnici řekla, že je v karanténě

Opilá devatenáctiletá dívka v Ládví běhala na veřejnosti bez roušky. Když ji hlídka strážníků převezla do nemocnice,...

Lékaři dostanou přístroje na skenování plic, pomohou řídit plicní ventilaci

Do Česka by mělo v následujících dnech dorazit několik přístrojů na skenování plic. Pomohou zdravotníkům sledovat...

Akademie může lékařům sterilizovat předměty, použije na to radiaci

K sterilizaci předmětů mohou v době krize kvůli koronaviru zdravotníci zdarma využít cyklický elektronový urychlovač...

Najdete na iDNES.cz