Bílá Labuť byla nejmodernějším obchodem, prvními zákazníky byli vojáci

  • 15
Tento díl Mizející Prahy se bude věnovat obchodnímu domu Bílá Labuť v ulici Na Poříčí na Novém Městě. Patřil ve své době k nejmodernějším evropským obchodním domům, ale měl tu smůlu, že otevřel na začátku války. Mezi první zákazníky tak patřili vojáci wehrmachtu.

Obchodní palác Bílá labuť vznikl podle plánů Josefa Kittricha a Josefa Hrubého, interiéry navrhl Jan Gillar.

„Stával zde dům U bílé labutě a podle tohoto názvu bylo navrženo logo s labutí a s korunkou, které zdobí vrchol skleněné fasády i střechu, kde je osmimetrová labuť z neonu,“ uvedl historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Labuť s korunkou navrhl navrhl Božidar Leiser a její neonová podoba patří k nejstarším neonům v Praze.  

Obchod byl vlajkovou lodí společnosti Brouk a Babka, která měla i další obchodí domy. Bylo v něm hned několik technologických novinek.

„Uvnitř byla klimatizace nebo potrubní pošta. Novinkou byly i eskalátory, které nikdy před tím nebyly instalované uvnitř domu,“ dodal Lukeš. 

Načasování dokončení stavby ale bylo osudové a zabránilo většímu ohlasu ve světě. Bílá labuť byla otevřena v březnu 1939, pár dní po začátku okupace. Mezi prvními zákazníky byli proto němečtí vojáci. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.