Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

V pražském parku se hromadí odpadky po mejdanech bezdomovců

  20:33
Zápach, nepořádek, nevábné prostředí. V parku poblíž Budějovické otravuje občany skládka odpadků, které odhazují nepořádní bezdomovci. Z odlehlejších křovisek si navíc pravidelně dělají veřejnou toaletu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Finanční a ekonomické centrum Prahy. Sídla ČEZ, České spořitelny, O2 nebo Raiffeisen Bank. Moderní budovy bohatých firem stojí v pomyslném trojúhelníku mezi pankráckou plání, Budějovickým náměstím a BB Centrem na Brumlovce. A do toho - bezdomovci.

V parku poblíž Budějovické ulice v Praze 4 obtěžuje tamní obyvatele bezdomovecká skládka. Mezi nízkým porostem jsou poházené snad stovky lahví od alkoholu, krabic od vína a dalších odpadků. Bezdomovci křoví používají také jako veřejnou toaletu.

"Denně tudy chodím do práce. Celé sídliště je vzorně uklizené, pouze tato část je plná odpadků od bezdomovců. V teplejších dnech se z keřů line zápach odpadků a moči," říká nespokojená obyvatelka sídliště Věra Šálková.

Ta se obrátila na radnici. Vadí jí hlavně to, že místo nikdo neuklízí. "Začátkem března jsem byla na úřadě Prahy 4, ten mi odpověděl až nyní.

Fakta

1 253 bezdomovců bylo v Praze podle posledních informací ze sčítání lidu v roce 2011.

Jejich počet je ale ve skutečnosti mnohem vyšší. Statistika zachytila jen ty, kteří využívají nějakou pomoc, například azylové domy.

Podle Českého statistického úřadu je typickým bezdomovcem vyučený svobodný muž mezi 45 a 49 lety.

Prý na místě nebyly žádné matrace, na kterých by bezdomovci spali, já se přitom o žádných matracích nijak nezmiňovala, šlo mi jen o úklid," říká. Bezdomovci se do porostu stahují především na noc, v okolí jsou vidět i přes den.

"My máme na starosti tuto část sídliště. Ta část, o které mluvíte, už není naše," říká pracovník města, který se v lokalitě stará o veřejnou zeleň.

Pavla Grigierová z odboru životního prostředí a dopravy Prahy 4 vysvětluje, že park je zčásti na městském a zčásti na soukromém území.

"Na místo můžeme poslat městskou policii, která tam může zjednat pořádek. Ovšem nemůže bezdomovce z veřejného prostranství vykázat. S tím nic nedokážeme. S úklidem odpadků začne městská část zítra. Prosekání porostu zatím není nutné," uvedla v pondělí Grigierová. Ještě ve středu se však v parku nic nezměnilo.

Soukromá část pozemku patří dle Grigierové Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, který spravuje přilehlý hotel ILF.

"Je to boj s větrnými mlýny. Problém trvá již léta. Když zjistíme, že jsou bezdomovci na našem pozemku, tak je vyháníme, policie to zde řeší poměrně často. Stahovali se nám i do hotelu, tak ho zamykáme," říká vedoucí ekonomického oddělení Hana Valentová. Podle ní keře obsypané odpadky už nejsou na pozemku hotelu.

Potíže Prahy 7 a 8

Podle Českého statistického úřadu na tom není Praha 4 s bezdomovectvím nejhůře. Nejvíce problém trápí Prahu 7 a Prahu 8. Okolí Libeňského mostu, Palmovky a Holešovic je bezdomovectvím známé.

"Je to dlouhodobě obtížně řešitelný problém. Máme zde dvě zařízení, která jsou věnována občanům bez domova - Armádu spásy a loď Hermes," říká tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Městská část podle něj bojuje hlavně proti konzumaci alkoholu na veřejnosti.

"Jako příklad můžeme vzít stanici metra Vltavská, kde jsme zrušili stánky s levným alkoholem a situace s bezdomovci se na tomto místě zlepšila," doplňuje Vokuš.

Odsunout bezdomovce? Nelze

Magistrát Prahy se v poslední době soustředil hlavně na to, jak dostat bezdomovce z vozů hromadné dopravy.

"Do čtrnácti dní budeme mít výsledky, jak systém fungoval. Podle předběžných čísel se dá konstatovat, že je systém správně nastaven. Myslím si, že mobilních týmů, které jsou nyní dva, by mělo být více, alespoň čtyři nebo pět," říká pražský primátor Tomáš Hudeček. Dodává, že projekt bude ve větším rozsahu pokračovat i příští rok.

Názory na přístup k bezdomovectví se na magistrátu přelévají od pólu k pólu. V minulém volebním období navrhoval tehdejší radní Jiří Janeček (ODS) odsun bezdomovců na méně obydlenou periferii. Návrh se nikdy nerealizoval.

Současný radní pro oblast zdravotnictví, sociální politiky a bydlení Martin Dlouhý říká, že bezdomovce odsunout nikam nelze, nejen proto, že by je žádná městská část nechtěla přijmout.

"I bezdomovec je svobodná osoba a může být, kde chce. Jediné, co se dá udělat, je, že těmto občanům nabídne městská část určité služby. Snaha je bezdomovce rozptýlit po celém městě a vytvořit menší azylové domy a nízkoprahová zařízení," objasňuje cíl magistrátu Dlouhý.

Autoři:

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

Patnáctiletý hoch se zabil kvůli šikaně, míní otec. Policie prověřuje videa

Policie se zabývá úmrtím 15letého chlapce, který zemřel na konci října v Prokopském údolí v Praze. Podle otce zemřelého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pražské hlavní nádraží dostane obří pergolu. Jako v Dubaji, nechápou kritici

V pondělí představili zástupci Prahy a Správy železnic (SŽ) plánovanou podobu nové odbavovací haly hlavního vlakového...

K babičce jeďte před desátou, radí k zákazu vjezdu radní. Primátor je zaskočený

Za zmatek kolem nočního zákazu vjezdu v některých částech Prahy 1 může Technická správa komunikací, která značení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláto a obklíčený stánek. Na Letnou přijeli odboráři, přivezli politická hesla

Sledujeme online Pražská Letenská pláň se dopoledne plnila odboráři. Pořadatelé na místě čekali až sedm tisíc členů, dorazil však jen...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Sbormistr dostal za zneužívání chlapců čtyři roky vězení a zákaz práce s dětmi

Za zneužívání chlapců uložil městský soud sbormistrovi z Prahy čtyři roky vězení, ústavní sexuologické léčení a...

„Pokud máte na elektroauto, máte i na stání v modré zóně.“ Praha upraví parkování

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) chystá změny v pražském dopravním systému, které by měly být platné...

ÚOHS vydal třetí předběžné opatření, zakazuje uzavřít smlouvu na stavbu metra D

Již třetí předběžné opatření vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ohledně stavby metra D. Dopravnímu...

Soud zamítl žalobu Kladna, které kraj vyloučil ze systému hromadné dopravy

Soud ve středu zamítl města žalobu Kladna na Středočeský kraj, která se týkala financování veřejné dopravy. Podle...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...