Květináče, které městská část prodává, byly vyřazeny z dotačního programu. O tři kusy už projevila zájem betonářská společnost TBG Metrostav, která podle informací iDNES.cz o případné koupi s radnicí momentálně jedná.
Zbylých 179 květináčů až do roku 2018 musí zůstat na území Prahy 5, jinak by městská část musela dotace vrátit.
„Stromy a keře v květináčích mají plnit funkci izolační zeleně, zachytávání emisí z dopravy a ozelenění prostoru,“ říká mluvčí městské části Helena Šmídová.
Celkem 245 truhlíků nakoupila radnice před několika lety za exstarosty Milana Jančíka. Vlnu emocí vzbudily poté, co je městská část nechala umístit do ulic. Lidé si stěžovali na to, že omezují průchod na chodnících nebo že znemožňují parkování.
Několikrát se také staly terčem recesistů (psali jsme zde). Za jejich umístění v památkové zóně radnice dostala pokutu ve výši 147 tisíc korun. Nakonec proto byly přemístěny na volná prostranství, například k lihovaru, kde jsou dodnes.
Loni se Praha 5 pokusila vylepšit pověst betonových květináčů a některé z nich proměnila v dřevěné (psali jsme zde). Náměstkyně primátorky Petra Kolínská si na květináče vzpomněla také v souvislosti s plánem na umístění ruského kola na území Prahy 5.
„Pokud jde o způsob, jak odvést pozornost od propadáku s betonovými květináči, tak se to povedlo. Jinak mohu říci, že poptávku Pražanů po dalším ruském kole nezaznamenáváme,“ uvedla před několika týdny Kolínská.
Obří květináče se v ulicích objevily v roce 2012:
4. července 2012 |