Lodě, které přijedou 15. května na slavnosti Navalis, se jmenují Geografia a...

Lodě, které přijedou 15. května na slavnosti Navalis, se jmenují Geografia a Cavalli. (6.4.2018) | foto: Roman Šafhauser, MF DNES

Do Prahy přijedou dvě válečné gondoly, Benátky opustí poprvé v historii

  • 0
Benátčané poprvé půjčí jinému městu dvě ze svých deseti barokních gondol, které nazývají bissone. Původně válečné lodě poplují v Praze na Vltavě na barokní slavnosti Navalis. Do té doby je odborníci připravují na cestu v benátské loděnici Arsenal.

Arsenal je největší benátskou loděnicí, která byla od roku 1104 centrem benátského námořnictva. Mistři loďaři a řezbáři zde stavěli lodě proti Turkům i Svaté říši římské a v 16. století zde pracovaly desítky tisíc lidí.

Dnes již neslouží svému účelu, o čemž svědčí jejich zanedbaný vzhled. Ale ani zvětralé cihelné zdivo neubralo nic z majestátnosti tohoto historického místa. V jedné z bývalých loděnic je bezpečně uloženo deset unikátních gondol typu bissone. 

Oproti klasickým gondolám sloužily pro vojenské účely. Proto jsou symetrické, bohatě zdobené a ovládá je osm veslařů. 

„Tyto barokní lodě jsou kopie z 50. let, které vytvořil benátský mistr. Podobné lodě dříve Benátčané potřebovali na obranu proti nebezpečí ze břehu. Okolo města je rozlehlá laguna, ale protože je mělká, dokázali se po ní pohybovat jen Benátčané,“ vysvětlil původ lodí Zdeněk Bergman, majitel společnosti Pražské Benátky, která provozuje přívozy u Karlova mostu a na Kampě.

Kromě přívozů má Bergman v přístavu v centru Prahy také dvě benátské gondoly a každý rok v květnu pořádá na Vltavě Svatojánské slavnosti Navalis. Benátská radnice nakonec souhlasila s tím, že se letos 15. května dvě lodě bissone Navalis zúčastní. 

„Do Prahy přijedou lodě Geografia a Cavalli, které jsou ze všech deseti v nejlepším technickém stavu. Podařila se neuvěřitelná věc, protože tyto nikdy za celou historii neopustily Benátky. Myslím, že ze světového měřítka se jedná o nejunikátnější lodě, v podstatě jsou to umělecká díla,“ dodal Bergman. 

Na vodu se jinak lodě moc nedostanou, vyjíždějí jen jeden den v roce na velkolepé historické slavnosti Regata Storica.

Žena s glóbem a koně s rohem

Postavy na lodích mají různou symboliku. Na jedné je umístěna žena s glóbem, která představuje objevitelské platby Benátčanů. Na druhé jsou koně včetně rohu jednorožce, ty mají znázorňovat rychlost benátských lodic. 

Cesta po souši lodím potrvá pět dní. Převoz bude komplikovaný hlavně kvůli tomu, že jsou dlouhé až 17 metrů. Pojištěné jsou na 30 milionů korun.

„Na vodu je spustí lany na dřevech pomazaných vepřovým sádlem. Poté nastoupí veslaři a dopraví je až na předměstí Mestre, kde je naloží pomocí jeřábů do kamionů na speciální lůžka. Ta jsou vyrobena speciálně na každou loď,“ vysvětluje Manuele Medoro, vedoucí odboru zachování benátských slavností a ochrany tradice v Benátkách.

Péče o lodě je velmi náročná a je třeba také uměleckého řezbáře. A i v Itálii jsou zkušení řemeslníci nedostatkovým zbožím.