Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Technické problémy šly předvídat, říká dopravní expert o Barrandovském mostě

  10:59
Aktuální etapu oprav na Barrandovském mostě dodavatel nestihl včas, provoz na nejvytíženější dopravní tepně se tak zatím stále neobnovil. Nejprve se tak mělo stát 2. září, pak byl termín posunut na 29. září a do třetice se mluví o 10. říjnu. Podle dopravního experta Davida Vodrážky je chybou, že na opravách pracuje jen jedna firma.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Na pětiletých opravách mostu, které mají vyjít na 594,5 milionu korun, pracuje stavební firma Porr. Ta dříve na místě pracovala na tři směny, aby se nabrané zpoždění smazalo. Podle mluvčí Jany Mašínové už to ale není pravda.

„Noční směnu jsme zrušili poté, co skončily betonářské práce – nebylo možné v ní pokračovat z kapacitních a technických důvodů,“ uvádí Mašínová.

Správcem stavby je konsorcium firem, které se skládá z IDS Praha, společnosti Contract Management a VIS. Tyto tři subjekty společně dohlížejí na opravy Barrandovského mostu a navrhly Technické správě komunikací (TSK) ukončení letošních oprav na zmíněný termín 10. října.

„Ten zohledňuje takzvané fyzikální a další nepředvídané okolnosti na stavbě,“ vysvětluje mluvčí TSK Barbora Lišková. Ani toto datum však nemusí být konečné.

„Vidíme ve zmíněném termínu rezervy a přejeme si jeho zkrácení. V následujících dnech očekáváme vyjádření k návrhu také zhotovitele stavby,“dodává Lišková.

Na Barrandovském mostě se levý pruh vyhradí řidičům, kteří zůstanou na okruhu

V případě nedodržení nově určeného termínu uplatní TSK sankce vycházející ze znění smlouvy, a to pět milionů korun denně. „Na základě všech poskytnutých podkladů a argumentů smluvních stran konečný termín určíme pravděpodobně během tohoto týdne,“ říká pro MF DNES Michal Lec z IDS Praha.

Protože se finální datum dokončení oprav stále posouvá, k porušení smlouvy podle IDS Praha ještě nedošlo. „K případnému uplatnění smluvních pokut dojde v souladu se smlouvou, a to pouze v případě, že zhotovitel práce nedokončí v termínu určeném správcem stavby. Tato situace zatím nenastala,“ dodává Lec.

Magistrát uklidňuje veřejnost, že v okolí oprav mostu zatím nejsou navzdory zpoždění rekonstrukce žádné výrazné dopravní komplikace. „Ale i přesto nás každý další den prodlení vůči Pražanům a všem řidičům velmi mrzí,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Součástí oprav mostu je přidávání předpínacích lan, která zevnitř konstrukci zpevňují. Při vrtání průchodu pro tato lana uvnitř mostu mělo dojít ke zdržení, protože v betonu bylo více ocelové armatury, než očekával projekt. Problémem je podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra místo, kde se na „Barranďák“ napojuje nově vybudovaná rampa ze Strakonické. Další komplikace vznikly při frézování původního asfaltu. Někde byla až dvaatřiceticentimetrová vrstva místo předpokládaných patnácti.

Mělo být přizváno více stavitelů

Zatím se neví, jestli plány oprav na další roky doznají nějakých změn. Zatím je ale spíše nepravděpodobné, že by „Scheinherrova“ Praha sobě zůstala ve vedení magistrátu, ani se neví, kdo bude mít dopravu nově na starosti.

Opravy Barrandovského mostu

  • Tento rok začala podetapa I. Během ní se pracuje na jižní části mostu. Loni se opravovaly pilíře dopravní stavby.
  • „Následující etapy jsou naplánované v letech 2023 a 2024, vždy na 92 dní, v roce 2025 na 82 dní. Předpoklad zahájení je vždy v květnu daného roku,“ říká mluvčí stavební společnosti Porr Jana Mašínová.
  • „Věříme a doufáme, že další etapy budou dokončeny ve sjednaných termínech. Nemůžeme však předem vyloučit zjištění odchylek od zadávací dokumentace či změny v zadání či nepředvídatelné fyzické podmínky,“ dodává.

Probíhající opravu Barrandovského mostu pravděpodobně zdědí koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která volby v metropoli vyhrála, nebo její koaliční partner. ODS způsob rekonstrukce a přípravy kritizuje od začátku, i když souhlasí s tím, že bylo nutné se do oprav pustit.

„Dopředu jsme říkali, že nastane situace, kterou tady nyní máme. Za dvacet let v komunální politice jsem nezažil, že by se takto velká stavba stihla v termínu,“ říká starosta Prahy 13 a dopravní expert občanských demokratů David Vodrážka.

K zásadním problémům podle něj patří, že na opravách pracuje jen jedna stavební firma místo konsorcia více společností, které by v případě hrozby nedodržení termínu mělo větší záložní pracovní kapacity, kterými by bylo možné tým pracovníků posílit.

„Konkurence jim nepomůže. Oni se teď vymlouvají na různé technické problémy a nepředvídatelné věci. Ty se ale předvídat daly,“ dodává Vodrážka. Sám se ale odmítl vyjádřit, jestli bude novým náměstkem nebo radním pro dopravu. „Nemohu nic potvrdit ani vyvrátit. Je to předčasná otázka,“ uvedl.

Autor:
  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Soud vyčetl řidiči vteřinu nepozornosti a uložil podmínku za srážku s autobusem

Soud potrestal řidiče Miroslava Koloce tříletou podmínkou s odkladem na pět let za obecné ohrožení z nedbalosti. Jeho...

Místo kritizovaného betonu doplní keltské oppidum Závist balvany

Projekt úprav keltského hradiště Závist nedaleko Dolních Břežan u Prahy jeho autoři přehodnotili. Místo původně...

Za stíhání v kauze Opencard vyplatí stát bývalé radní celkem půl milionu

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková dostane od státu celkově půlmilionové odškodné za nemajetkovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...