AVE chce koupit Pražské služby. Nabízí městu přes tři miliardy

  20:01aktualizováno  20:01
O více než tříčtvrtinový podíl Prahy ve společnosti Pražské služby má zájem společnost AVE CZ zabývající se svozem odpadu. Obchod by metropoli vynesl přes tři miliardy korun. Lukrativní byznys však má i stinnou stránku, jíž je ztráta velké části vlivu na malešickou spalovnu.

Spalovna v pražských Malešicích (na snímku) je jednou ze tří v celém Česku. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Praha drží v Pražských službách necelých 77 procent akcií. Firma AVE CZ je ochotná za ně zaplatit několikamiliardovou sumu. „Celkovou cenu 3,17 miliardy korun za podíl hlavního města ve výši 76,9 procenta,“ píše AVE radním v dopise, který má MF DNES k dispozici.

AVE již vlastní v Pražských službách pětinu, firma ji koupila letos v létě. Město dostalo zatím měsíc na to, aby si nabídku promyslelo.

Nejde přitom jen o svoz odpadu v Praze, i když je to výnosný byznys, v němž se ročně otočí přibližně miliarda. Nejdůležitější roli v této transakci hraje malešická spalovna. Ta sice musí za dva roky projít rekonstrukcí zhruba za osm set milionů korun, aby mohla fungovat dál, ale je jen jednou ze tří v zemi.

Strategický podnik

Jedná se tedy o strategický podnik, který může vydělávat i na prodeji tepla, jež produkuje. Evropská unie navíc naléhá na své členy, aby omezili skládky a odpad více třídili a spalovali. Do budoucna se tak role spaloven ještě zvýší.

A to je důvod, proč má AVE malou šanci na úspěch. Bohuslav Svoboda z ODS před pár dny deklaroval, že se Praha spalovny vzdávat nesmí právě kvůli tomu, jak bude v budoucnu důležitá. A totéž řekl za ČSSD i Petr Dolínek.

„Kdyby došlo k prodeji spalovny, mělo by pak dojít také ke čtvrté defenestraci,“ odmítl návrh náměstek Jiří Vávra (TOP 09).

A jak se zdá, nechuť prodat podíl protíná i další části politického spektra. „Zásadní v Pražských službách je spalovna, kdyby ji Praha prodala, prodává monopol soukromému subjektu,“ argumentoval proti i lídr Trojkoalice zelených, KDU-ČSL a Starostů Petr Štěpánek.

AVE je připraveno bránit se soudně

AVE v dopisu navrhuje vyčlenit ZEVO, jinými slovy malešickou spalovnu, do společného podniku Pražských služeb a Prahy. Pražské služby, potažmo AVE jako jejich nový majitel, by rozhodovaly o věcech běžného provozu a město o strategických plánech.

Současně však společnost varovala radní před dokončením plánu transformace Pražských služeb a následného propachtování (pronajmutí) spalovny a divize, jež zajišťuje svoz komunálního odpadu, do nově vzniklé městské firmy TSK. To chce magistrát udělat na nejbližší valné hromadě, aby mohl zadat zakázku na svoz odpadu své vlastní firmě TSK bez výběrového řízení.

„Praha se obává, že Pražské služby v otevřené soutěži zakázku nezískají a tím ztratí na hodnotě. Toto riziko bychom vzali na sebe,“ říká Jiří Nováček, jednatel AVE CZ. Již před pár dny upozornil, že by firma své akcie v případě pachtu bránila i soudně. V dopise se opírá o znalecký posudek, který tvrdí, že kvůli pachtu klesne hodnota Pražských služeb z 4,1 na 3,1 miliardy.

Prahu tak AVE dostává pod velký tlak. Do konce října, kdy končí smlouva, musí město vyřešit, kdo (zda vůbec někdo) vyveze popelnice všech domácností. Dosud spoléhalo na to, že to zadá vlastní firmě, a pokud to nepůjde, bude muset hledat narychlo alternativu. A tou by mohlo být prodloužení současné smlouvy, kdy odpad vyvážejí v Praze čtyři firmy, vedle Pražských služeb i AVE.

AVE spadá pod holding EP Industries, jehož předsedou představenstva je Daniel Křetínský, právník a spolumajitel fotbalového klubu Sparta.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Najdete na iDNES.cz