Autobusy v okolí Prahy mohou zkolabovat. Dopravci dostali výpovědi

  18:04aktualizováno  18:04
Vedení Středočeského kraje nejprve dalo dopravcům roční výpovědní lhůtu, teď ji prodloužilo až do prosince příštího roku. Přesto ale hrozí, že se autobusová doprava v kraji zhroutí. Výběrové řízení na zajištění autobusových spojů se totiž bude kvůli směrnicím Evropské Unie konat nejdříve za rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Vypovědět smlouvy se hejtman středních Čech David Rath rozhodl proto, že je nespokojen s přístupem soukromých dopravců ve Středočeském kraji. Vadilo mu například, že navrhli kvůli úsporám omezit i provoz školních autobusů (více čtěte zde).

Vedení kraje si ale nakonec uvědomilo, že za jediný rok nestihne nové dopravce vybrat a prodloužilo roční výpovědní lhůtu posunulo až na rok 2013. To, jestli kolizi jen neoddaluje, se teprve ukáže.

"Rada koncem června schválila dodatek k výpovědím. Lhůta se prodlužuje do prosince příštího roku. Pokud se to nestihne, tak je to možné až do června 2013," uvedl náměstek hejtmana Robin Povšík.

Dopravci se zatím připravují na to, že budou muset skončit. "Zatím jsem dodatek neviděl. Ani nevíme, jak se bude výběrové řízení vyhlašovat, zda po okresech, městech. Dopravci se musí připravit na to, že budou končit," řekl František Neterda, předseda asociace středočeských dopravců.

Autobusová krize

Konec května Kraj dal výpověď dopravcům

9. července Až v tento den oznámil kraj záměr vyhlásit výběrové řízení na vývěsku EU. Musí tu viset rok, pak lze vyhlásit výběrové řízení.

8. prosince 2012 Do této doby chce kraj prodloužit výpovědní lhůtu. Podle dopravců i Ropidu je to šibeniční termín. Dopravci se mohou odvolávat.

30. června 2013 Druhý termín prodloužení výpovědní lhůty. Je reálnější.

S výběrovými řízeními se může začít nejdřív za rok. Po celou dobu totiž musí oznámení viset v Bruselu na vývěsce Evropské unie.

První termín se nejspíše nestihne

Ještě se neví, jakou formou bude výběrové řízení vyhlášeno. Hejtman David Rath prosazuje elektronickou aukci. "Je to unikátní věc, ještě nikdo to u nás nedělal," upozornil Povšík.

Podle Neterdy se první termín nestihne. "Nemyslím si, že za půl roku dokážou vše vysoutěžit. Mohou se odvolávat dopravci nebo někdo jiný. Chtějí jednat i s obcemi, ale než dají dohromady jejich stanovisko, to potrvá," míní Neterda.

Středočeský kraj dal výpovědi všem dopravcům s cílem, aby doplácel méně na ztrátovost, a předpokládá i snížení jízdného.

S tím, že se nestihnou všechny smlouvy přesoutěžit v krátké době, souhlasí i regionální organizátor dopravy společnost Ropid. "Termín v roce 2012 se stejně nemusí stihnout, červen 2013 je reálnější," říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Podle něj rozhodnutí kraje ohrožuje i systém propojené dopravy mezi Prahou a krajem. "Zásadní problém je, že kraj dal výpověď všem dopravcům, ale mnozí z nich provozují linky, jež nehradí jen kraj, ale také Praha a obce," upozorňuje na další věc Drápal.

Praha považuje rozhodnutí kraje za velmi riskantní. "Jednostranné vypovězení smluv dopravcům ze strany kraje bez předchozí domluvy s obcemi a sousedními kraji vážně do budoucna ohrožuje zajištění dopravní obslužnosti," říká náměstek pražského primátora pro dopravu Karel Březina. Podle něj je nejvhodnějším způsobem, jak situaci napravit, vzít zpět výpovědi.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Technická správa komunikací upozorňuje na velké množství nehod způsobených neopatrností řidičů v tunelech na Městském...

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

KVÍZ: Jak dobře znáte Českou republiku?

Ilustrační snímek

Jak hluboká je propast Macocha, v kterých městech jezdí tramvaje a kde pramení Vltava? V dalším z kvízů si můžete...

Najdete na iDNES.cz