Silnice do Měchenic, na kterou padalo kamení, bude opět otevřena

  18:06aktualizováno  18:06
Silnice mezi Strnady a Měchenicemi bude v úterý 25. ledna ve 4 hodiny ráno opět otevřena. Vrátí se sem nejen auta, ale také všechny autobusové linky. Důvodem přerušení provozu bylo padající kamení ze skály u silnice.
Silnici vedoucí ze Strnad do Měchenic a Davle na několika místech zasypalo kamení ze skály. Ilustrační foto

Silnici vedoucí ze Strnad do Měchenic a Davle na několika místech zasypalo kamení ze skály. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Kamení napadalo na silnici v pondělí 17. ledna, vozovka musela být zcela uzavřena. Objížďky zavřeného úseku se protáhly až na dvacet pět kilometrů.

"Od zahájení provozu obnovujeme provoz autobusových linek číslo 314, 338, 361 a 390, a to v původních trasách a jízdních řádech. Zároveň přestane jezdit náhradní vlakový spoj mezi Vraným a Měchenicemi a návazná autobusová linka 707," uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Přestože bude silnice otevřena, kraj chce na skále provádět další geologické kontroly. Nyní bude skála "pouze" potažena pletivem, které padající kameny zachytí. Celková sanace by totiž stála miliardu, a tu kraj nemá. Bude proto žádat o peníze ministerstvo životního prostředí.

Kompletní sanaci skály žádají například Měcheničtí. "Je to velmi frekventovaná silnice, zejména o víkendech, kdy do chatových osad v okolí jezdí spousta Pražáků. Místní zase silnici využívají při cestě do Zbraslavi na nákupy či k lékařům, do Černošic zase jezdí na úřad," uvedl místostarosta Měchenic Jan Šťastný.

Podle něj jsou lidé naštvaní, že se problém se skálou nezačal řešit dříve. "Lidé jsou naštvaní. O problému se ví roky a nic zásadního se s tím nedělá, Vždycky se tam dá pletivo a dopravní značka snižující rychlost a napíše se se tam cedule Pozor, padá kamení! Lidé u nás by byli nejraději, kdyby byla skála odstřelena," dodal Šťastný.

Vedení Středočeského kraje má vytypována celkem čtyři místa, kdy by se měly sanovat nebezpečné skály, včetně úseku mezi Strnady a Davlí.

"Budeme žádat dotaci z Operačního fondu životního prostředí, kterou má vypsat ministerstvo životního prostředí v březnu letošního roku. Pokud by byla dotace přidělena, tak na podzim by se mohlo začít s kompletnější sanací zmíněného území," uvedla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Několik dní před tím, než se sesunula skála u Strnad, byl uzavřen ze stejného důvodu také úsek mezi . Potíže skála působí už desítky let. "Vrstvy hornin jsou totiž uloženy přibližně rovnoběžně a vytvářejí mocné ploché desky, které se přirozeně sklánějí jako svah. Momentem, kdy desku podebrala současná silnice, se celý masiv oslabil," vysvětlil příčinu sesuvů Jan Čurda z České geologické služby.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

Mokřad Triangl

Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz