Silnice do Měchenic, na kterou padalo kamení, bude opět otevřena

  18:06aktualizováno  18:06
Silnice mezi Strnady a Měchenicemi bude v úterý 25. ledna ve 4 hodiny ráno opět otevřena. Vrátí se sem nejen auta, ale také všechny autobusové linky. Důvodem přerušení provozu bylo padající kamení ze skály u silnice.
Silnici vedoucí ze Strnad do Měchenic a Davle na několika místech zasypalo kamení ze skály. Ilustrační foto

Silnici vedoucí ze Strnad do Měchenic a Davle na několika místech zasypalo kamení ze skály. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Kamení napadalo na silnici v pondělí 17. ledna, vozovka musela být zcela uzavřena. Objížďky zavřeného úseku se protáhly až na dvacet pět kilometrů.

"Od zahájení provozu obnovujeme provoz autobusových linek číslo 314, 338, 361 a 390, a to v původních trasách a jízdních řádech. Zároveň přestane jezdit náhradní vlakový spoj mezi Vraným a Měchenicemi a návazná autobusová linka 707," uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Přestože bude silnice otevřena, kraj chce na skále provádět další geologické kontroly. Nyní bude skála "pouze" potažena pletivem, které padající kameny zachytí. Celková sanace by totiž stála miliardu, a tu kraj nemá. Bude proto žádat o peníze ministerstvo životního prostředí.

Kompletní sanaci skály žádají například Měcheničtí. "Je to velmi frekventovaná silnice, zejména o víkendech, kdy do chatových osad v okolí jezdí spousta Pražáků. Místní zase silnici využívají při cestě do Zbraslavi na nákupy či k lékařům, do Černošic zase jezdí na úřad," uvedl místostarosta Měchenic Jan Šťastný.

Podle něj jsou lidé naštvaní, že se problém se skálou nezačal řešit dříve. "Lidé jsou naštvaní. O problému se ví roky a nic zásadního se s tím nedělá, Vždycky se tam dá pletivo a dopravní značka snižující rychlost a napíše se se tam cedule Pozor, padá kamení! Lidé u nás by byli nejraději, kdyby byla skála odstřelena," dodal Šťastný.

Vedení Středočeského kraje má vytypována celkem čtyři místa, kdy by se měly sanovat nebezpečné skály, včetně úseku mezi Strnady a Davlí.

"Budeme žádat dotaci z Operačního fondu životního prostředí, kterou má vypsat ministerstvo životního prostředí v březnu letošního roku. Pokud by byla dotace přidělena, tak na podzim by se mohlo začít s kompletnější sanací zmíněného území," uvedla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Několik dní před tím, než se sesunula skála u Strnad, byl uzavřen ze stejného důvodu také úsek mezi Měchenicemi a Davlí. Potíže skála působí už desítky let. "Vrstvy hornin jsou totiž uloženy přibližně rovnoběžně a vytvářejí mocné ploché desky, které se přirozeně sklánějí jako svah. Momentem, kdy desku podebrala současná silnice, se celý masiv oslabil," vysvětlil příčinu sesuvů Jan Čurda z České geologické služby.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Zoopark ve Zvoli musí ukončit chov pum, veterináři mu neprodlouží povolení

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Podle zjištění Státní veterinární správy...

V dozorčí radě Pražské plynárenské chtějí Piráti exředitele a senátora

Plyn (ilustrační foto)

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele Petra Zmátlíka. Ten spoluvlastní firmu, jež...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Najdete na iDNES.cz