Důvodem zdržení jsou vzácné vykopávky, které zde odborníci za posledních několik týdnů objevili. Téměř padesát hrobů z raného středověku, tedy z 11. a 12. století, bylo odhaleno před vstupem do hradu. "Další nálezy byly z doby bronzové, z takzvané doby popelnicových polí," vysvětlila nedávno pro MF DNES vedoucí výzkumu v Mladé Boleslavi Lucie Čiháčková.
Proti délce těchto prací se ohrazuje sdružení Staroměstský zvon, které tvrdí, že kraj záměrně protahuje výzkumné práce. Důvodem prý měla být snaha poškodit vedení města, které tvoří koalice vedená ODS. Sociálnědemokratičtí zástupci kraje však nařčení odmítají jako zcela nesmyslné.
Stavba měla být původně dokončena již před otevřením samotného náměstí 20. září. Náměstí bylo nakonec kvůli nálezu renesanční studny otevřeno až 9. října, kdy bude dostavěn parkovací dům, se zatím vůbec neví.
Téměř šest tisíc lidí se přišlo podívat na slavnostní otevření mladoboleslavského Staroměstského náměstí. (10. října 2010)
"Archeologové práce zbytečně zdržují. Ředitelství archeologického ústavu již několik týdnů s nikým nekomunikuje," uvedl Luboš Dvořák z občanského sdružení Staroměstský zvon. Podle Dvořáka stojí za špatnou prací archeologů politický boj. "Já si to mohu dovolit říci, je jasné, že za tím stojí politický boj mezi krajem a magistrátem, kterému vládnou ČSSD a ODS," dodal Dvořák.
Jsou to bláboly, na které už nechci reagovat
Samotný kraj tvrdí, že archeology neřídí. "Jsou to bláboly, na které už nechci reagovat," uvedl náměstek hejtmana Robin Povšík. "Je to naprostý nesmysl, pan Dvořák se podobnou konspirační teorii snažil podsouvat již před volbami, nyní ani nevím, proč v tom pokračuje," dodal Povšík. Vedení kraje podle něj ústav nijak neřídí. "Paní ředitelku jsem viděl jednou v životě na jakémsi přestřihnutí pásky," dodal Povšík.
Kraj však vskutku zřizovatelem Ústavu archeologické památkové péče středních Čech je, a to od roku 2001, kdy na něj ústav převedlo ministerstvo kultury. Ústav by však měl mít vlastní právní subjektivitu a neměl by mít povinnost kraji cokoliv vykazovat.
Vedení Mladé Boleslavi, které rychlost prací archeologů kritizuje dlouhodobě, s nimi bude znovu jednat. "Tvrzení o vlivu kraje na zpoždění prací jsou samozřejmě spekulace, kterým nechci věřit," uvedl náměstek primátora Adolf Beznoska. Průzkum však podle něj samozřejmě městu imístním podnikatelům život komplikuje. "Archeologové jsou tam od února, to je na můj vkus poměrně dlouho, budeme se tedy snažit znovu apelovat, aby práce zrychlili," dodal Beznoska.